Archiwum Państwowe w Lublinie uruchomiło wystawę online "Lubelskie Archiwa Rodzinne Niepodległej" ukazującą rolę i znaczenie osób, rodzin jak i społeczności lokalnych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Ekspozycja dostępna na stronie internetowej www.lac.lublin.pl stanowi rezultat wyjątkowego, ogólnopolskiego projektu Archiwów Państwowych, którego celem było zwrócenie uwagi na unikalną wartość rodzinnych pamiątek. Organizowanej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości inicjatywie towarzyszyły m.in. ciekawe warsztaty i spotkania realizowane w całym kraju, także w Lublinie.
Lubelskie Archiwum Państwowe zbierało również materiały od mieszkańców miasta. W rezultacie rodzinne pamiątki zostały bezpłatnie i profesjonalnie zdigitalizowane i trafiły na stronę internetową w formie specjalnej ekspozycji.
Celem wystawy jest podniesienie w społeczeństwie świadomości wartości dokumentów przechowywanych w rodzinnych archiwach oraz zwrócenie uwagi na ich znaczenie dla dokumentowania postaw patriotycznych i wysiłku włożonego w odbudowę kraju po odzyskaniu niepodległości.
- Do realizacji projektu zaprosiliśmy osoby biorące udział w warsztatach archiwalnych realizowanych w lubelskim Archiwum w latach 2019 i 2020. Wystawa jest pewnym podsumowaniem naszych dotychczasowych spotkań. Zaprezentowano na niej także archiwalia przekazane do zasobu lubelskiego Archiwum i Oddziałów Zamiejscowych w Radzyniu Podlaskim i w Kraśniku, w formie daru w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej". Do współtworzenia wystawy włączyło się wiele osób a także całych rodzin - opowiadają organizatorzy ekspozycji.
Na wystawie znalazły się fotografie, albumy, dokumenty oraz pamiątki rodzinne, które ilustrują nie tylko zawartość archiwów domowych ale także losy osób i rodzin, na tle historii kraju i regionu. - Na ich podstawie można zobrazować różne dążenia niepodległościowe, trud wkładany w odbudowę i organizację odrodzonego państwa polskiego także poprzez pracę zawodową, artystyczną, społeczną i polityczną, a także życie codzienne obywateli - dodają inicjatorzy projektu.
Wystawę można podziwiać na stronie internetowych Archiwum Państwowego w Lublinie.