Trwają Lubelskie Dni Designu "Wzory". Podczas targów w Centrum Kultury w Lublinie prezentuje się wielu młodych projektantów.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Lubelskie Dni Designu "Wzory" - program w niedzielę:
godz.: 11:00 -14:00: warsztaty eco-designu „maKULaTURA” – czyli papier zniesie wszystko
Piękno Panie, Sala Prób nr 4
Warsztat będzie wariacją na temat odkrywania nowych, zaskakujących możliwości papieru i próbą poszukania innych sposobów powtórnego wykorzystania makulatury. Poznamy proces powstawania surowca i związane z tym procesy ekologiczne, odkryjemy tajemnice papierowego świata, a potem sami zaprojektujemy i wykonamy papierowe dekoracje do domu.
godz. 13.00 -14.00: Mała Akademia Designu, Sala Czarna
Podczas prezentacji członkowie MAD opowiedzą o swojej projektach, zrealizowanych we współpracy z m.in: Warsztatami Kultury, Centrum Kultury, Klasztorem oo. Dominikanów, Muzeum Lubelskim w Lublinie, Galą czy Lubelskim Instytutem Designu.
godz.: 14:00-17:00: Pracownia Igły 4 słonie i Suzie Q – warsztaty szycia i tradycyjnego ozdabiania tkanin przez stemplowanie dla dzieci i dorosłych, Sala Prób nr 4
Pracownia będzie przenosić ludowe wzory na materiał, który można później przemienić w torbę, sukienkę, poduszkę lub inny użytkowy drobiazg, a potem ozdobić go stemplami.
godz.: 17.30–19.00: Lubelski Instytut Designu – debata: „Design odpowiedzialny społecznie”, Sala Kinowa
prowadzenie: dr Joanna Hołda – dyrektor Lubelskiego Instytut Designu, Piotr Skrzypczak – Stowarzyszenie Homo Faber; udział biorą: Katarzyna Cebulak – projektantka (Mudo Design), Anna Wojewódka – architektka, urbanistka, Paweł „Breshke” Czyżewski – projektant
Podczas debaty będziemy się starali odpowiedzieć na pytanie, jak etyka i odpowiedzialność za innych ludzi, przestrzeń i środowisko naturalne wpływa na proces projektowania i decyzje podejmowane przez projektanta. Proces projektowania i jego finalny efekt należy odbierać w szerokim kontekście – społecznym, ekonomicznym, estetycznym. Konsekwencja pracy projektowej to jej wpływ na innych ludzi, środowisko naturalne, przestrzeń itd. Są to kwestie istotne zarówno przy projektowaniu budynków i miast (odpowiedzialność za przestrzeń), ale też w przemyśle odzieżowym (prawa człowieka, wpływ na środowisko naturalne, etc).
Wystawy:
- prace uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie – I piętro
Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór prac z pracowni meblarstwa, plecionkarstwa, projektowania oraz projektowania zabawek z drewna. Integralną część ekspozycji stanowić będą przykłady dokumentacji projektowych, w których ukazany jest proces twórczy, techniki, metody i warsztat pracy młodych projektantów.
- prace dyplomowe uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie ze specjalności: snycerstwo, tkanina artystyczna, reklama wizualna – II piętro
- prace studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – I piętro
- Lublin Lithography – godz.:10:00 – 20:00, Sala Mała
Wystawa jest zbiorem około dwudziestu grafik wykonanych w technice litografii, powstałych w pięciu pracowniach: w Lublinie, Gdańsku, Łodzi, Katowicach oraz Poznaniu. Stara się odpowiedzieć na pytanie, czy grafika, litografia i inne techniki manualne mają jeszcze jakikolwiek sens w erze komputerów i druku cyfrowego.
Pluszowy Pałac Kultury – Fundacja Form i Kształtów Izy Rutkowskiej
Pluszowy Pałac Kultury stanie w Wirydarzu przez czas trwania wydarzenia. Szczypta Warszawy w Lublinie w wersji z przymrużeniem oka.