Debaty, koncerty i wystawy wypełnią program sobotniego kongresu „Lublin inspiruje kobiety – kobiety inspirują Lublin”, który odbędzie się w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) jako jedno z wydarzeń 700-lecia nadania praw miejskich. Wszystko rozpocznie się o godz. 10.
Na początku będzie można obejrzeć multimedialny reportaż Katarzyny Michalak o kobietach, które niegdyś odmieniły Lublin. Później zaplanowano debatę „Inspirujące Kobiety Lublina”. O godz. 12.30 zaczną się równocześnie cztery sesje tematyczne: o społeczniczkach (gościem specjalnym będzie Anna Dymna), artystkach, kobietach przedsiębiorczych oraz o zagrożeniach zdrowotnych, zwłaszcza tych onkologicznych.
Na godz. 14.10 zaplanowano integracyjny pokaz mody, zaś na 14.50 koncert Łukasza Jemioły. Wcześniej, tuż przed południem wystąpić mają Natalia Wilk, Tomasz Momot i Lubelska Federacja Bardów. Natomiast o godz. 18, ale w siedzibie Filharmonii Lubelskiej (ul. Skłodowskiej 5), ma się rozpocząć koncert symfoniczny w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu „Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk”.
Kongresowi będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna „Kobiety Lublina w obiektywie” oraz wystawa „Kobieta i sztuka”.
LUBLIN INSPIRUJE KOBIETY – KOBIETY INSPIRUJĄ LUBLIN
30 września 2017 r. (sobota), Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
godz. 10.00 – 12.00 – Sala Widowiskowa (parter) prowadzenie spotkania: Andrzej Baryła, „Wlublinwzięte” - reportaż multimedialny Katarzyny Michalak o kobietach, które zmieniały oblicze dawnego Lublina
Rozpoczęcie wydarzenia i wręczenie Medali 700-lecia Lublina – dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin i Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych; Przewodnicząca Forum Kobiet Lublina
Debata „Inspirujące Kobiety Lublina” o pasjach i zaangażowaniu kobiet w różnych dziedzinach życia, z udziałem Sylwii Chutnik, dr Joanny Hołdy, Aleksandry Klich, Ewy Kuszewskiej, Joanny Michalak, dr inż. Joanny Pawłat, Grażyny Plebanek, dr hab. Agnieszki Pollo; moderowana przez prof. Iwonę Hofman
Artystyczna niespodzianka: Natalia Wilk, Tomasz Momot, Lubelska Federacja Bardów
godz. 12.00 – 12.30 - przerwa kawowa – Sala Oratorium (parter)
godz. 12.30 – 14.00 - równolegle prowadzone 4 sesje tematyczne:
- Być dla innych i dla siebie, Sala Widowiskowa (parter)
...Oddane innym, wytrwałe i bezkompromisowe. Społeczniczki z krwi i kości, pomagają w bardzo różny sposób. O swoich działaniach na rzecz innych opowiedzą kobiety, które dzielą się niezwykle pozytywną energią, m.in. Ewa Dados, Marta Kurowska, Monika Lipińska. Swoim doświadczeniem podzieli się również wyjątkowy gość: wybitna polska aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka i prezes Fundacji „Mimo Wszystko” - Anna Dymna. Dyskusję poprowadzi Anna Dąbrowska.
- Opowiedzieć Lublin, Sala Kinowa (I piętro)
...Nie tylko żony, matki, przyjaciółki, ale przede wszystkim artystki. Wrażliwe, oryginalne, zmieniające otoczenie. Kobiety, które wnoszą wiele treści do świata kultury opowiedzą o swoich inspiracjach i motywacjach. W dyskusji, moderowanej przez Ewę Hadrian, uczestniczyć będą m.in. Alina Januszczyk, Katarzyna Michalak, Danuta Nowakowska-Bartłomiejczyk, dr Małgorzata Stępnik i Mariola Zagojska. Program uatrakcyjni poezja i muzyka - „Liryczne wspomnienie o Julii Hartwig”, w reżyserii Urszuli Lewartowicz, z muzyką Agnieszki Schulz-Brzyskiej.
- Kobieta w biznesie i w życiu miasta, Sala Czarna (I piętro)
...Zakładają swoje firmy, piastują kierownicze stanowiska, odnajdują swoje miejsce w biznesowej rzeczywistości. Kobiety, które na co dzień realizują się w przedsiębiorczości, opowiedzą o tym, jak wyglądała ich droga do sukcesu. Dyskusję z udziałem Teresy Bogackiej, Haliny Chrzanowskiej, Mirosławy Gałan i prof. Grażyny Ginalskiej moderować będzie Marta Wcisło. W programie przewidziana jest prezentacja prof. Grażyny Ginalskiej nt. wynalazku dot. biomateriału kościozastępczego.
- Lublin miastem zdrowych i świadomych kobiet, Sala Prób 3, (I piętro)
... Szybkie tempo życia, stres i obowiązki życia codziennego sprawiają, że dbałość o własne zdrowie schodzi na dalszy plan. O zagrożeniach zdrowotnych u kobiet, w szczególności w zakresie profilaktyki chorób onkologicznych, opowiedzą niezwykłe kobiety ekspertki w dziedzinie zdrowia i profilaktyki: prof. Wiesława Bednarek, dr Beata Kościańska, prof. Dorota Krasowska i prof. Maria Majdan. W dyskusji moderowanej przez Małgorzatę Orłowską uczestniczyć będzie również Barbara Leśniewska, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek.
godz. 14.10 – 14.40 - Sala Widowiskowa (parter)
„W różnorodności siła” - integracyjny pokaz mody
godz 14.40 – 14.50 – podsumowanie spotkania - Sala Widowiskowa (parter)
godz. 14.50 15.20 - koncert Łukasza Jemioły „Pocztówka z Lublina”
godz. 15.30 – 16.00 – lunch – Sala Oratorium (parter)
godz. 18.00 - Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. M. Skłodowskiej 5 Koncert symfoniczny w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu „Andrzej Nikodemowicz - czas i dźwięk” Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus Patrycja Piekutowska – skrzypce Soo-Jung Ann – fortepian Zygmunt Rychert - dyrygent W programie: Dariusz Przybylski - Musica in forma di rosa. Omaggio a Pasolini for violin and symphony orchestra (2015) Ludwig van Beethoven – IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Andrzej Nikodemowicz – Symfonia na wielką orkiestrę Teresa Księska – Falger – słowo o muzyce
WSTĘP WOLNY
Wydarzenia towarzyszące:
- wystawa fotograficzna „Kobiety Lublina w Obiektywie”
- wystawa „Kobieta i Sztuka