Rekordowa ilość projektów została zarejestrowana na XVI Lubelski Festiwal Nauki, który zaczyna się 14 września. Naukowy Piknik będzie 15 września.
Czy kwiaty mają prywatne życie? Jak się robi kokosznik? Jakie są nieznane fakty z życia odpadów? Pierwsza pomoc dla przedszkolaków. Skąd się bierze prąd? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź na Lubelskim Festiwalu Nauki. To wydarzenie o charakterze naukowo-kulturalnym, promujące i popularyzujące najnowsze osiągnięcia naukowe i techniczne. W tym roku głównym organizatorem będzie Politechnika Lubelska, a hasło przewodnie to „Nauka, Technika, Innowacje”.
– Nauka bo to festiwal naukowy, technika, ponieważ głównym organizatorem jest Politechnika Lubelska i wreszcie innowacje bo bez nich trudno sobie wyobrazić dzisiejszy rozwój naszego świata – mówiła prorektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Anna Halicka.
Uroczysta inauguracja odbędzie się w sobotę, 14 września o godzinie 19 na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
Głównym punktem wydarzenia będzie, jednak Lubelski Piknik Naukowy, który tak, jak przed rokiem odbędzie się na placu Teatralnym, w Centrum Spotkania Kultur i Lubelskim Centrum Konferencyjnym. W niedzielę, 15 września od godz. 10 do 16 uczestnicy będą mogli wziąć udział grach, warsztatach, konkursach czy wystawach przygotowanych przez prawie 30 instytucji z województwa lubelskiego.
W tym momencie zarejestrowanych zostało 1411 projektów. Najwięcej przygotował UMCS oraz Uniwersytet Medyczny, który zaproponuje dotyczące stomatologii czy kardiologii.
Projekty dla najmłodszych zaprezentuje Katolicki Uniwersytet Lubelski. Dzieci będą mogli wziąć w warsztatach kreatywnych czy w grze miejskiej KogniGra. Interesująco zapowiada się również sztuka „SOBOWTÓRY” opowiadająca o wpływie świata wirtualnego na codzienność. Będzie to opowieść o zwykłych ludziach, którzy w świecie wirtualnym tworzą swoje drugie ja.
– Dodatkowo zaprezentujemy projekt podczas którego zainteresowani będą mogli zobaczyć DNA gołym okiem – dodaje dr Anna Dutkowska z KUL.
Właściwe wydarzenia festiwalowe będą odbywać się od 14 do 20 września, głównie na terenach lubelskich uczelni, ale też w obiektach partnerów imprezy. W sumie w 124 miejscach. Do tej pory zarejestrowało się ponad 32 tysiące uczestników (potwierdzonych rejestracji jest 54 proc.). Nabór trwa, aż do dnia rozpoczęcia festiwalu.
Cały program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej www.festiwal.lublin.pl