Jeśli nie zwiedzałeś ostatnio lubelskich muzeów masz okazję, żeby to nadrobić. Muzea z Lublina, Nałęczowa i Łęcznej zapraszają w sobotę 19 maja na nocne zwiedzanie. Ciekawie będzie także na Podwórku Sztuki Centrum Kultury.
Zwiedzanie indywidualne wystaw stałych i czasowych w godz. 19–24. Zwiedzanie indywidualne kaplicy zamkowej Trójcy Świętej o pełnych godz. od 19 do 23. Przed Zamkiem pokaz dioram Stowarzyszenie Lubelska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Front – Pokaz dioram
Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem” (ul. Uniwersytecka 1)
Godz. 18: Etiuda pamięci o Grażynie Chrostowskiej, godz. 18.30: zwiedzanie z kuratorem ekspozycji "Martyrologia młodzieży Lublina i harcerstwa Lubelszczyzny w latach 1939-1945”, godz. 20: spotkanie z Mariuszem Kamińskim, godz. 21: zwiedzanie wystawy "Żołnierze wyklęci – więźniowie Zamku Lubelskiego straceni w latach 1944-1954”, godz. 22–24: indywidualne zwiedzanie ekspozycji.
Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza (ul. Złota 3)
Godziny 19, 21, 23: prelekcje "Wielcy ludzie związani z ulicą Złotą”. W przerwach oprowadzanie po wystawie stałej "Józef Czechowicz 1903-1939”.
Oddział Dworek Wincentego Pola (ul. Kalinowszczyzna 13)
Godz. 19: wykład Katarzyny Kasperek "O rodzinach Pol de Pollenburg i Longchamps de Berier”
Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie (ul. Żeromskiego)
Godz. 17-19: "Doktor Judym zaprasza do Cisów”, czytanie "Ludzi bezdomnych”, godz. 20: przy Chacie Żeromskiego projekcja filmu "Doktor Judym”.
Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie (Pałac Małachowskich)
Godz. 19.30: otwarcie wystawy "Non omnis moriar – w stulecie śmierci Bolesława Prusa”, godz. 20: czytanie fragmentów książki Stanisława Fity "Wspomnienia o Bolesławie Prusie”.
Muzeum Regionalne w Łęcznej (ul. Bożnicza)
Godz. 18: "Wspomnienie łęczyńskiego sztetl”, wykład i prezentacja multimedialna oraz pokaz wybranych judaików ze zbiorów Muzeum, zwiedzanie stałej ekspozycji pt. "Bramy czasu. Żydowskie zabytki sakralne i obrzędowe”, godz. 19: "Spis podróżny. Ormianie w Polsce” – wernisaż wystawy fotograficznej prezentującej miejsca historycznie i kulturowo związane z obecnością mniejszości ormiańskiej w Polsce.
NOC GALERII
W PODWÓRKU SZTUKI Galeria Biała (ul. Narutowicza 32) czynna będzie do godz. 24.00 i zobaczyć będzie można wystawy "Pocztówki” Danuty Krupskiej-Sołowiej (malarstwo), "Cud w Białej” Michała Stachyry (malarstwo). W Podwórku Sztuki obiekty, instalacje, realizacje malarskie.
W sobotę Oficyna w Podwórku Sztuki Centrum Kultury (ul. Narutowicza 32) zaprasza na:
Godz.20: Emrah Gökdemir wernisaż wystawy "Secret”. Artysta eksploruje tajny świat społecznych zależności ukryty na dziedzińcach wewnętrznych tureckich domów.
Godz. 21: Paweł Korbus, performance "Najn” o wątpliwościach, o niechęci, autopogardzie, byciu miłośnikiem i wstrząsach metafizycznych w biedzie.
Godz. 21.30: Maria Porzyc, performance "Podróż do wnętrza ciała”. To opowieść o tym, co niedostępne.
Godz. 22: Szymon Pietrasiewicz, performance "Gięcie”.
Godz. 22.30: Piotr Strobel działanie pt. "Zmiana”. Relacje człowiek-natura, człowiek-miejsce, człowiek-człowiek
Godz. 23: Tomasz Foltyn, film oraz działanie performance "Przestrzenie intymne” o charakterze wciąż otwartego procesu, który oparty jest na osobistym doświadczeniu wyrażanym poprzez ciało i ruch.
Muzeum na Majdanku zaprasza w piątek
Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studenci i wszystkie osoby zainteresowane historią Muzeum. Prezentacja zatytułowana "Państwowe Muzeum na Majdanku. Historia i teraźniejszość” odbędzie się o piątek godzinie 11. Chęć udziału w wydarzeniu należy zgłosić telefonicznie (81) 710-28-33 lub mailowo (centrum@majdanek.eu). Przy dużej liczbie zgłoszeń przewidziane są dodatkowe godziny spotkań.