Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

25 października 2013 r.
19:59
Edytuj ten wpis

Paweł Passini z nagrodą dla najlepszego reżysera

Autor: Zdjęcie autora (PAP)
0 0 A A
 ( Michał Jadczak / Archiwum)
( Michał Jadczak / Archiwum)

Krystyna Janda, Łukasz Lewandowski, Paweł Passini otrzymali w piątek w Warszawie nagrody miesięcznika "Teatr" za najlepsze role i reżyserię sezonu. Nagrodą specjalną został uhonorowany Jacek Stanisław Buras.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą rolę sezonu otrzymali Krystyna Janda oraz Łukasz Lewandowski. Janda została nagrodzona za swoją rolę w spektaklu "Danuta W." na podstawie wspomnień "Marzenia i tajemnice" Danuty Wałęsy w reżyserii Janusza Zaorskiego.

"Ta rola nie była moim pomysłem. Zadzwoniło do mnie wydawnictwo, na prośbę pani Danuty, która sama wymyśliła, żeby ktoś przeniósł jej książkę na scenę. Ja bym na to nie wpadła. Gdy usłyszałam propozycję, po chwili już wiedziałam, jak wielką szansę dostałam do ręki. Moim jedynym warunkiem było to, by spektakl nie był adaptacją książki" - powiedziała Krystyna Janda, odbierając nagrodę. "Nie traktuję tej roli jako roli teatralnej. To dla mnie coś znacznie ważniejszego. Rozumiem komplikacje dotyczące osób, o których opowiadam" - podkreśliła.

Krystyna Janda (ur. 1952) to jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych i teatralnych w Polsce. Wystąpiła m.in. w takich filmach jak "Człowiek z marmuru" (1976), "Mefisto" (1981), "Krótki film o zabijaniu" (1987) czy "Rewers" (2009). Wystąpiła także w takich spektaklach teatralnych jak "Biała bluzka" (1987), "Kobieta zawiedziona" (1994) czy "Kto się boi Virginii Woolf?" (2002). Spektakl "Danuta W." (2012) wystawiany jest w warszawskim Teatrze Polonia, którego aktorka jest dyrektorem.

Nagrodą dla najlepszego aktora sezonu otrzymał Grzegorz Lewandowski, który został doceniony za rolę Koczkariewa w "Ożenku" Mikołaja Gogola w reżyserii Iwana Wyrypajewa, wystawianym w warszawskim Teatrze Rozmaitości.

Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawana jest od 1984 r., została stworzona przy okazji XXIV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. Wyróżniono m.in. Joannę Szczepkowską, Maję Komorowską, Magdalenę Cielecką, Maję Ostaszewską, Tadeusza Łomnickiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Wojciecha Pszoniaka i Andrzeja Chyrę.

Laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera został Paweł Passini za spektakl "Morrison/Śmiercisny" Artura Pałygi w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

Passini (ur. 1977) to reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre, absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Za swoją działalność artystyczną był dwukrotnie nominowany do nagrody Paszportu Polityki. Zrealizował m.in. "Zbrodnię z premedytacją" Witolda Gombrowicza w Teatrze Miejskim w Gdyni, "Klątwę" Stanisława Wyspiańskiego dla Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu, "Kordiana" Juliusza Słowackiego dla Teatru Polskiego w Warszawie i "Hamleta 44" według Williama Szekspira, wystawionego w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nagroda przyznawana jest od 1976 r.; w przeszłości otrzymali ją m.in. Andrzej Wajda, Maciej Englert, Krystian Lupa, Zygmunt Huebner, Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Grotowski, Grzegorz Jarzyna, Włodzimierz Staniewski i zespół Gardzienice, Krzysztof Warlikowski i Jan Klata.

Nagrodę Specjalną "Teatru" otrzymał Jacek Stanisław Buras, tłumacz, krytyk literacki i pisarz, za swoje tłumaczenia arcydzieł dawnej i współczesnej literatury niemieckojęzycznej.

"Bez państwa, nie byłoby mnie tutaj" - zwrócił się Buras do nagrodzonych aktorów i reżysera. "Słowa, które sobie wymyślam, pod dyktando autorów, nie istnieją, jeśli nie zostaną wypowiedziane przez aktorów na scenie, nie zostaną wykorzystane przez reżyserów" - powiedział.

Buras (ur. 1945) to były redaktor niemieckojęzycznej wersji magazynu "Polskie Perspektywy" (1970-82), "Literatury na Świecie" (1982-97) oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu (1997-2004). Autor przekładów niemieckojęzycznej liryki, prozy i dramatu, m.in. prac Bertolda Brechta, Roberta Musila, Paula Celana, Friedricha Duerenmatta, Thomasa Bernharda i Guentera Grassa. Jest laureatem m.in. nagrody Fundacji im. Roberta Boscha (1989), nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1993), nagrodę ZAiKS (1998), nagrodę +Literatury na Świecie+ (2007). Otrzymał także Złotą Odznakę Honorową za zasługi Republiki Austrii i Austriacką Nagrodę Państwową (2004).

Miesięcznik "Teatr" to najstarsze polskie czasopismo, poświęcone teatrowi współczesnemu. Pierwszy numer "Teatru" ukazał się w 1945 r. w Krakowie. Regularnie ukazuje się od 1946, wpierw jako dwutygodnik, po okresie zawieszenia w stanie wojennym jako miesięcznik. Od 2001 do 2010 r. "Teatr" ukazuje się nakładem Biblioteki Narodowej jako jedno z czasopism, którym patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktualnie miesięcznik wydawany jest przez Instytut Książki; od 2006 r. redaktorem naczelnym jest Jacek Kopciński.

Pozostałe informacje

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna