Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

25 października 2013 r.
19:59
Edytuj ten wpis

Paweł Passini z nagrodą dla najlepszego reżysera

Autor: Zdjęcie autora (PAP)
0 0 A A
 ( Michał Jadczak / Archiwum)
( Michał Jadczak / Archiwum)

Krystyna Janda, Łukasz Lewandowski, Paweł Passini otrzymali w piątek w Warszawie nagrody miesięcznika "Teatr" za najlepsze role i reżyserię sezonu. Nagrodą specjalną został uhonorowany Jacek Stanisław Buras.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą rolę sezonu otrzymali Krystyna Janda oraz Łukasz Lewandowski. Janda została nagrodzona za swoją rolę w spektaklu "Danuta W." na podstawie wspomnień "Marzenia i tajemnice" Danuty Wałęsy w reżyserii Janusza Zaorskiego.

"Ta rola nie była moim pomysłem. Zadzwoniło do mnie wydawnictwo, na prośbę pani Danuty, która sama wymyśliła, żeby ktoś przeniósł jej książkę na scenę. Ja bym na to nie wpadła. Gdy usłyszałam propozycję, po chwili już wiedziałam, jak wielką szansę dostałam do ręki. Moim jedynym warunkiem było to, by spektakl nie był adaptacją książki" - powiedziała Krystyna Janda, odbierając nagrodę. "Nie traktuję tej roli jako roli teatralnej. To dla mnie coś znacznie ważniejszego. Rozumiem komplikacje dotyczące osób, o których opowiadam" - podkreśliła.

Krystyna Janda (ur. 1952) to jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych i teatralnych w Polsce. Wystąpiła m.in. w takich filmach jak "Człowiek z marmuru" (1976), "Mefisto" (1981), "Krótki film o zabijaniu" (1987) czy "Rewers" (2009). Wystąpiła także w takich spektaklach teatralnych jak "Biała bluzka" (1987), "Kobieta zawiedziona" (1994) czy "Kto się boi Virginii Woolf?" (2002). Spektakl "Danuta W." (2012) wystawiany jest w warszawskim Teatrze Polonia, którego aktorka jest dyrektorem.

Nagrodą dla najlepszego aktora sezonu otrzymał Grzegorz Lewandowski, który został doceniony za rolę Koczkariewa w "Ożenku" Mikołaja Gogola w reżyserii Iwana Wyrypajewa, wystawianym w warszawskim Teatrze Rozmaitości.

Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawana jest od 1984 r., została stworzona przy okazji XXIV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. Wyróżniono m.in. Joannę Szczepkowską, Maję Komorowską, Magdalenę Cielecką, Maję Ostaszewską, Tadeusza Łomnickiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Wojciecha Pszoniaka i Andrzeja Chyrę.

Laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera został Paweł Passini za spektakl "Morrison/Śmiercisny" Artura Pałygi w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

Passini (ur. 1977) to reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre, absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Za swoją działalność artystyczną był dwukrotnie nominowany do nagrody Paszportu Polityki. Zrealizował m.in. "Zbrodnię z premedytacją" Witolda Gombrowicza w Teatrze Miejskim w Gdyni, "Klątwę" Stanisława Wyspiańskiego dla Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu, "Kordiana" Juliusza Słowackiego dla Teatru Polskiego w Warszawie i "Hamleta 44" według Williama Szekspira, wystawionego w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nagroda przyznawana jest od 1976 r.; w przeszłości otrzymali ją m.in. Andrzej Wajda, Maciej Englert, Krystian Lupa, Zygmunt Huebner, Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Grotowski, Grzegorz Jarzyna, Włodzimierz Staniewski i zespół Gardzienice, Krzysztof Warlikowski i Jan Klata.

Nagrodę Specjalną "Teatru" otrzymał Jacek Stanisław Buras, tłumacz, krytyk literacki i pisarz, za swoje tłumaczenia arcydzieł dawnej i współczesnej literatury niemieckojęzycznej.

"Bez państwa, nie byłoby mnie tutaj" - zwrócił się Buras do nagrodzonych aktorów i reżysera. "Słowa, które sobie wymyślam, pod dyktando autorów, nie istnieją, jeśli nie zostaną wypowiedziane przez aktorów na scenie, nie zostaną wykorzystane przez reżyserów" - powiedział.

Buras (ur. 1945) to były redaktor niemieckojęzycznej wersji magazynu "Polskie Perspektywy" (1970-82), "Literatury na Świecie" (1982-97) oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu (1997-2004). Autor przekładów niemieckojęzycznej liryki, prozy i dramatu, m.in. prac Bertolda Brechta, Roberta Musila, Paula Celana, Friedricha Duerenmatta, Thomasa Bernharda i Guentera Grassa. Jest laureatem m.in. nagrody Fundacji im. Roberta Boscha (1989), nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1993), nagrodę ZAiKS (1998), nagrodę +Literatury na Świecie+ (2007). Otrzymał także Złotą Odznakę Honorową za zasługi Republiki Austrii i Austriacką Nagrodę Państwową (2004).

Miesięcznik "Teatr" to najstarsze polskie czasopismo, poświęcone teatrowi współczesnemu. Pierwszy numer "Teatru" ukazał się w 1945 r. w Krakowie. Regularnie ukazuje się od 1946, wpierw jako dwutygodnik, po okresie zawieszenia w stanie wojennym jako miesięcznik. Od 2001 do 2010 r. "Teatr" ukazuje się nakładem Biblioteki Narodowej jako jedno z czasopism, którym patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktualnie miesięcznik wydawany jest przez Instytut Książki; od 2006 r. redaktorem naczelnym jest Jacek Kopciński.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30