Co Gdzie Kiedy. W piątek lipcowa pełnia Księżyca. Przyjdźcie o godz. 19, tam gdzie zawsze. To powinno wystarczyć by zapowiedzieć wydarzenie organizowane po raz szesnasty! 27 lipca na Wiadukcie Poniatowskiego zacznie się spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza. Będzie inaczej niż zwykle.
Dla porządku przypominamy: w czasie pierwszej lipcowej księżycowej pełni ulice Lublina przemierzał czechowiczowski Wędrowiec z „Poematu o mieście Lublinie”. Uczestnicy spacerów chodzą jego śladami czytając na trasie fragmenty poematu. Spacer - jak chciał poeta - zaczyna się od strony Górek Czechowskich, przez dawne przedmieście Wieniawa, cmentarz przy ulicy Lipowej, Krakowskie Przedmieście biegnie na Stare Miasto. Tam po przystanku na ul. Złotej i przed zamkiem wiedzie śladem nieistniejącej już ulicy Szerokiej i kończy się na Czwartku. Najpiękniejszym widokiem, jaki oglądają spod dzwonnicy kościoła św. Mikołaja trochę zmęczeni uczestnicy, jest piękna panorama Lublina i tarcza Księżyca w pełni.
W tym roku będzie niezwykle, bo o godz. 21.30 zacznie się całkowite zaćmienie Księżyca.
Dobrym zwyczajem spaceru organizowanego od 2003 roku przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN są prezenty dla uczestników. Bywalcy mają już przypinki, plany, kolejne edycje poematu, druki ulotne rozdawane w kolejnych latach. Pojutrze uczestnicy dostaną druk okolicznościowy, który powstał w Izbie Drukarstwa (Skład i druk: Robert Sawa, papier czerpany: Sylwia Woźniak).
Początek spaceru, który poprowadzi Joanna Zętar, będzie okazją do specjalnego spotkania. Przystanek poetycki zrobią sobie uczestnicy Rowerowej masy Krytycznej, która 27 lipca jedzie śladami Józefa Czechowicza i będzie miała charakter poetycki.
Rowerzyści, którzy chcą by jak najwięcej osób przebrało się w stroje stylizowane na lata 20. i 30. ubiegłego wieku, startują o godz. 18 przed pomnikiem Józefa Czechowicza na placu Litewskim. Zanim dojadą na godz. 19 w okolice al. Długosza przejadą ulicami Śródmieścia, Starego Miasta, Miasteczka Akademickiego i Wieniawy.
Finał poetyckiej Lubelskiej Masy Krytycznej zaplanowano pod Ratuszem. Organizatorzy zaplanowali konkursy tematyczne. Rowerzystów śladami poety poprowadzi ich przewodnik.
Oba wydarzenia są bezpłatne. Uwaga! Spacer i przejazd będą miały szczególny charakter także i z tego powodu, że obie grupy spotkają na swych trasach uczestników trwającego w mieście Carnavalu Sztukmistrzów.