Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

15 listopada 2009 r.
12:52
Edytuj ten wpis

Szczygielski i Raczek w Tekturze

0 0 A A

Grupa LGBT Lublin organizuje w niedzielę (15.11) w Przestrzeni Działań Twórczych "Tektura” spotkanie na temat książki "Berek”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaprezentują ją w niedzielę autor Marcin Szczygielski i jego partner Tomasz Raczek, który napisał przedmowę do powieści.

"Można powiedzieć, że Marcin Szczygielski pisał swoją powieść »Berek« mając przed sobą motto »jeśli sam jesteś bez winy, rzuć we mnie kamieniem«. Bo jak się okazuje, za drzwiami wielu domów, a szczególnie tam, gdzie mieszkają hipokryci, kryją się niesmaczne tajemnice” – pisała o "Berku” recenzentka Dziennika Wschodniego Maria Kolesiewicz.

I dodawała: "O tej prozie mówi się, że została opowiedziana brawurowo. Z pewnością tak, chociaż ta historia geja i »moherowego beretu« temu pierwszemu nie pomoże, tej drugiej nie zmieni. Ale przecież nie o to chodzi, żeby na siłę zmieniać świat, lecz by go pokazywać, jakim jest naprawdę.”

Marcin Szczygielski i Tomasz Raczek to postacie barwne, osobowości wielowymiarowe i ludzie kreatywni. Mężczyźni interesujący nie tylko ze względu na swoje mniejszościowe preferencje seksualne.

Marcin Szczygielski (ur. 1972) to pisarz, grafik, dziennikarz i projektant wnętrz, dyrektor artystyczny Instytutu Wydawniczego "Latarnik”, autor okładek wszystkich książek wydawanych przez Latarnika.

Przez sześć lat był związany z miesięcznikiem Playboy Edycja Polska, w którym w latach 1998–2000 pełnił funkcję dyrektora artystycznego. W latach 2000–2002 pracował jako dyrektor kreatywny portalu internetowego Ahoj.pl (był autorem oryginalnej kampanii reklamowej).

Następnie został dyrektorem kreatywnym wydawnictwa Gruner + Jahr Polska, gdzie stworzył makietę powstającego tygodnika "Gala” oraz modernizował makiety graficzne istniejących w ramach wydawnictwa tytułów.

Jego prace plastyczne publikowały pisma Playboy, Voyage, Newsweek, Pani, Olivia, Rodzice, Auto Plus, a miesięcznik Fantastyka zamieścił obszerny wybór jego grafik (Fantastyka 02/2001).

Jako dziennikarz związany z tygodnikiem Wprost, w którym przez dwa lata prowadził rubrykę Top TV, oraz miesięcznikiem Playboy, gdzie publikował teksty poświęcone architekturze wnętrz i wzornictwu. W kwietniu 2007 został redaktorem naczelnym miesięcznika Moje Mieszkanie.

Pracował też w telewizji Canal+ ("Nigdzie indziej”), a w TVN współprowadził audycję "Pokojowe rewolucje”, poświęconą projektowaniu wnętrz.

Jako pisarz zadebiutował powieścią "PL-BOY czyli dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji”. Jej sukces zachęcił go do napisania kontynuacji – "Wiosna PL-BOYA czyli Życie seksualne oswojonych”.

W grudniu 2004 Szczygielski zaskoczył wielbicieli cyklu o "PL-BOYU” książką... kucharską. "Kuchnia na ciężkie czasy” zawiera 700 przepisów jak niedrogo i do syta wyżywić rodzinę w czasach kłopotów z domowym budżetem, kryzysu gospodarczego, działań wojennych lub zagrożenia terrorystycznego.

W 2005 roku ukazała się kolejna powieść Szczygielskiego, poświęcona mediom pt. "Nasturcje i ćwoki”. Tym razem bohaterkami książki były redaktorki z miesięcznika dla kobiet. Jej kontynuacją jest wydana jesienią 2006 roku książka "Farfocle namiętności”.

W listopadzie 2007 nakładem Latarnika ukazała się jego piąta powieść "Berek”. Jej teatralną adaptację przygotował Andrzej Rozhin dla warszawskiego Teatru Kwadrat. Premiera odbyła się w grudniu 2008. W rolach głównych wystąpili Ewa Kasprzyk i Paweł Małaszyński.
Tomasz Raczek (ur. 1957) to krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy "Latarnik”), dyrektor kanałów filmowych Platformy "n”, autor wielu audycji telewizyjnych i radiowych.

Stworzył słynny duet z Zygmuntem Kałużyńskim znany z zażartych sporów o filmy prowadzonych zarówno w telewizji, jak i drukowanych w prasie i książkach. Laureat Wiktora oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego).

Publikował na łamach Rzeczpospolitej, Polityki, Przeglądu Tygodniowego, Teatru, Filmu, Kina, Ekranu, Cinemy, The European, The Montreal Gazette, Pani, Wprost, Kina Domowego DVD, Tele Świata.

W 1992 roku stworzył od podstaw polską edycję Playboya i został jego pierwszym redaktorem naczelnym; w roku 1999 stworzył nową formułę miesięcznika Voyage (jako jego redaktor naczelny) a w 2001 wprowadził na polski rynek prasowy tygodnik Gala (jako dyrektor programowy Wydawnictwa Gruner+Jahr Polska).

Był recenzentem teatralnym i filmowym, kierownikiem literackim Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Zespołu Filmowego "Oko”, wicedyrektorem TVP 2, wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej a także oficerem rozrywkowym Polskich Linii Oceanicznych na ts/s Stefan Batory.

W roku 2002 wraz ze swoim życiowym partnerem Marcinem Szczygielskim założył wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów – Instytut Wydawniczy "Latarnik” im. Zygmunta Kałużyńskiego.

Tomasz Raczek jest autorem książek "Karuzela z idolami”, "Pies na telewizję”, "Karuzela z madonnami”, "Karuzela z herosami” oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: "Perłowej ruletki”, "Poławiaczy pereł”, "Pereł do lamusa” i pięciotomowego leksykonu filmowego "Perły kina”.

Raczek kocha morze i statki pasażerskie. Chociaż mieszka w Warszawie, nie opuszcza go marzenie, by przenieść się do prawdziwej latarni morskiej z widokiem po horyzont. Kolekcjonuje książki, obrazy oraz wszelkie przedmioty związane z morzem, transatlantykami i latarniami morskimi.

Współtwórca (wraz z Maciejem Ejsmondem-Mechowskim) Stowarzyszenia Przyjaciół Mireille Mathieu – Loża MM.

Od lipca 2007 prowadzi blog internetowy: http://tomasz-raczek.bloog.pl.

Początek niedzielnego spotkania o godz. 19. Adres: ul. Wieniawska 15A. Wstęp za 5 zł. Po prezentacji będzie można nabyć słynną książkę.

Pozostałe informacje

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Trwa gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024

Najlepsi nagrodzeni. Trwa gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30