Na ponad 13 tysiącach mkw zaprezentuje się blisko 200 wystawców – producentów i dystrybutorów wiodących marek rolniczych. W weekend w Targach Lublin Targi Rolnicze Agro-Park. To już 10 edycja tej lubelskiej imprezy. W piątek odwiedziliśmy teren targów i podejrzeliśmy przygotowania do rozpoczęcia imprezy.
Bardzo nas cieszy powiększające się z roku na rok grono wystawców i zwiedzających – mówi Krystyna Węclewicz-Grajek, prezes Targów Lublin. – AGRO-PARK to impreza, która otwiera sezon wydarzeń adresowanych do rolników.
Do 2014 roku targi rolnicze w Lublinie były organizowane jesienią. W 2015 r. organizatorzy zdecydowali o przesunięciu terminu tego wydarzenia na wiosnę. Zmiana ta okazała się strzałem w dziesiątkę. Docenili to zarówno wystawcy jak i osoby zwiedzające.
Rekordowe targi
W tym roku targi rolnicze w obiektach Targów Lublin zaplanowano w dniach 4-5 marca.
– Tegoroczna, jubileuszowa edycja zapowiada się rekordowo. Na ponad 13 tys. mkw. zaprezentuje się blisko 200 wystawców, w tym kilkanaście firm na targach w Lublinie pojawi się po raz pierwszy – mówi Mirosław Maciej Wituch, dyrektor projektu ze strony Targów Lublin. – Z nowości na sezon 2017 będziemy mieli premiery ciągników: John Deere 5090 R, Case IH Optum 270 CVX, Zetor Forterra 130 HSX i wielu innych maszyn i urządzeń.
Dla rolników targi to doskonała okazja, aby zapoznać się szeroką ofertą maszyn i urządzeń rolniczych. Obejrzeć, zapytać, porównać.
– Zapraszamy tez osoby zainteresowane budową, modernizacją budynków gospodarskich oraz ich wyposażeniem – zachęca Tomasz Kobierski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. – Lublin powinni odwiedzić rolnicy zainteresowani kupnem maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych w procesie uprawy, zbiorów i przechowywania plonów.
Część ekspozycji bedzie poświęcona wyposażeniu inwentarskiemu i gospodarstwom zajmującym się chowem zwierząt. Na szczególną uwagę zwiedzających zasługuje blisko 20 marek ciągników. Ponadto na targach pojawią się najnowsze kombajny zbożowe oraz nowoczesny sprzęt do wiosennych zasiewów czy sianokosów.
Nie tylko wystawa
Dla wystawców udział w targach to przede wszystkim możliwość nawiązania kontaktów sprzedażowych. Dla rolników to możliwość zapoznania się z ofertą firm, ale też i okazja do uzyskania cennych wskazówek w temacie inwestycji w najnowocześniejszy sprzęt. Rolnicy szukający porad na temat źródeł dofinansowania również znajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Organizatorzy targów zachęcają również do udziału w wykładach i prelekcjach. To kolejny ważny element tego wydarzenia.
– Poprawa efektywności pracy w gospodarstwach rolnych, także w tych mniejszych, kilkuhektarowych, zależy od inwestycji w nowy sprzęt. Niezbędna jest także ciągła edukacja i specjalizacja produkcji. Temu służą właśnie Targi Rolnicze w Lublinie – mówi Łukasz Rachubiński, dyrektor projektu ze strony Międzynarodowych Targów Poznańskich.
AGRO-PARK na terenie Targów Lublin (ul. ul. Dworcowa 11) 4 i 5 marca można zwiedzać w godz. 9 -17.
Wstęp jest bezpłatny.
Program targów
4 marca (sobota)
• Godz. 10.15-10.45 – dr Elżbieta Mielniczuk, Katedra Fitopatologii i Mykologii, Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, prelekcja: „Choroby zbóż powodowane przez grzyby toksykotwórcze”
• Godz. 11-11.30 – dr hab. Witold Chabuz, Katedra Hodowli i Ochrony Zasobów Genetycznych Bydła, Wydział Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki, prelekcja: „Współczesne wyzwania hodowli bydła i produkcji mleka w Polsce”
5 marca (niedziela)
• Godz. 11-11.30 dr hab. Marek Babicz, Katedra Hodowli i Technologii Produkcji Trzody Chlewnej, Wydział Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki, prelekcja: „Wykorzystanie świń ras krajowych w produkcji wieprzowiny wysokiej jakości”