Jak wyglądał Kraśnik w latach sześćdziesiątych XX wieku? I jak wyglądała w tym czasie produkcja łożysk? Archiwalne filmy z tego okresu będzie można obejrzeć dziś w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Pokaz będzie połączony z promocją nowego „Regionalisty” – czasopisma, które Kraśnickie Towarzystwo Regionalne wydało po 9 latach przerwy.
– Myślę, że pokaz będzie interesujący zarówno dla pasjonatów historii Kraśnika, jak też tych, którzy są ciekawi, jak kiedyś wyglądało nasze miasto – zaprasza na pokaz filmów z lat 60. Hubert Trukan, prezes Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego. – Będzie można zobaczyć, jak ludzie się kiedyś ubierali, jak wyglądały budynki, ale też jakie były maszyny i jak wyglądał proces technologiczny w ówczesnej Kraśnickiej Fabryce Wyrobów Metalowych. W maju 2019 roku przypada 70. rocznica produkcji pierwszych łożysk.
Podczas pokazu zostaną zaprezentowane dwa filmy. Pierwszy z nich to „Operacja Kamień” z 1964 r., autorstwa Władysława Muszyńskiego, fotografa i filmowca związanego z Kraśnikiem Fabrycznym i fabryką.
– Film pokazuje transport 37-tonowego głazu, który stał się podstawą do stworzenia w parku przy obecnej ul. Sikorskiego pomnika ofiar II wojny światowej – opisuje Grzegorz Jankowski, redaktor naczelny czasopisma „Regionalista”.
Autorami drugiego filmu pt. „Jak powstaje łożysko” są Władysław Muszyński i Zbigniew Wyrostek (wieloletni pracownik fabryki, znany głównie z pracy w fabrycznej gazecie).
Filmy, które zostaną zaprezentowane mieszkańcom, pierwotnie znajdowały się w archiwum Fabryki Łożysk Tocznych. Obecnie są w kraśnickim oddziale Archiwum Państwowego. Dzięki regionalistom zostały zdigitalizowane i w takiej wersji będzie je można obejrzeć.
Pokaz filmów i promocję „Regionalisty” zaplanowano na godz. 17 w sali widowiskowej CKiP. Wstęp wolny.