Rozmowa z Ewą Magdziarz, liderką Filmoteki Szkolnej w II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie, laureatką nagrody PISF za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji sztuki filmowej.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
• Jak długo w II LO w Krasnymstawie działa Filmoteka Szkolna?
– Pracownia zaczęła działać w marcu 2014 r. Nasza szkoła była pierwsza w województwie i druga w kraju.
• Nie był to początek działalności filmowej w szkole. Od czego się zaczęło?
– Zaczęło się od Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego. MDKF powstał u nas w 2000 r., mamy więc długą tradycję jeśli chodzi o filmową edukację. W 2009 r. dostaliśmy pierwszą paczkę z filmami z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Było tam ponad 50 legalnych kopii filmów. Nagrodę w kategorii „edukacja młodego widza” dostaliśmy po raz pierwszy już w 2010 r., dwa lata przed tym, jak zostałam liderką Filmoteki Szkolnej. Celem PISF było, aby w każdym województwie był jeden lider, obecnie jest ich 23.
• Jakie są pani główne zadania?
– Koordynuję działania związane z filmem w naszej szkole, organizuję szkolenia dla nauczycieli z zakresu edukacji filmowej, zapraszam ekspertów na warsztaty. Właściwie od początku naszej filmowej działalności organizowany jest powiatowy konkurs filmowy, odbywają się również spotkania autorskie, regularnie organizujemy maratony filmowe. Raz w tygodniu druga i trzecia klasa ma zajęcia z edukacji filmowej.
• Uczniowie są zainteresowanie tymi przedsięwzięciami?
– Młodzież interesuje się tą tematyką. Zwłaszcza, że mamy dobrze wyposażoną pracownię. To, że widać po tym, ile osób bierze udział w letnim projekcie filmowym. Młodzież i dorośli wspólnie pracują nad średniometrażowym filmem, w projekcie biorą udział również studenci łódzkiej filmówki. Było już pięć edycji. Za każdym razem powstawał film, własnie trwa montowanie ostatniego. Premiera „Pewności” odbędzie się w marcu.