Janusz Gajos, Gus van Sant, Emir Kusturica, Carlos Saura, Robert Altman i Carlos do Carmo - to główni bohaterowie Festiwalu "Dwa Brzegi”.
Na tegorocznym wydaniu Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi” będzie wiele premier filmowych i seansów ułożonych w kilka niezwykle interesujących cykli. Do tego koncerty, spektakle, spotkania z artystami i wystawy.
W Kazimierzu projekcje będą się odbywały w dużym i małym namiocie przy ul. Nadwiślańskiej oraz na Małym Rynku i na zamku. W Janowcu - na zamku i w Gminnym Ośrodku Kultury. Koncerty będą na obu zamkach i w Domu Architekta.
Na spektakle organizatorzy zapraszają do hotelu "Król Kazimierz” i do kościoła św. Anny. Spotkania będą w specjalnych namiotach przy ul. Nadwiślańskiej.
Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpi w sobotę o godz. 16.30 w dużym namiocie zwanym Kino Pod Srebrną Gwiazdą. Po części oficjalnej zaprezentowany zostanie premierowo film "Nieruchomy poruszyciel” w reżyserii Łukasza Barczyka.
Wielkim wydarzeniem pierwszego dnia ośmiodniowej imprezy będzie koncert sławnego pieśniarza fado Carlosa do Carmo na kazimierskim zamku (sobota, godz. 21).
W kolejne dni w tym miejscu zostaną zaprezentowane filmy poświęcone muzyce. W ramach cyklu "Muzyka, moja miłość” premierowo zobaczymy obrazy "Fados” w reż. Carlosa Saury, "Youssou N'Dour: Return to Goree” w reż. Pierre'a-Yvesa Borgeauda i "Kawiarnia mistrzów” w reż. Miguela Kohana.
W niedzielę o godz. 15.15 w Kinie Pod Srebrną Gwiazdą nastąpi otwarcie przeglądu filmów z Januszem Gajosem. W tym cyklu będzie można zobaczyć m.in. takie klasyczne obrazy, jak "Przesłuchanie” w reż. Ryszarda Bugajskiego i "Ucieczka z Kina »Wolność«” w reż. Wojciecha Marczewskiego.
Bardzo atrakcyjnie zapowiada się retrospektywa Gusa van Santa (Kino Pod Srebrną Gwiazdą). W ramach cyklu "Gus van Sant. Buntownik nieokiełznany” najpierw, w sobotę o 11, pokazany zostanie film "Za wszelką cenę” z 1995 roku. Potem m.in. takie klasyki autora kina niezależnego, jak "Drugstore Cowboy”, "Słoń” i "Moje własne Idaho”.
Obraz van Santa "Zła noc” zasili też cykl "Rewolta '68”, poświęcony filmom zainspirowanym wystąpieniami studenckimi, jakie przetoczyły się przez Europę 40 lat temu.
W ramach cyklu "Cannes '68” przypomniane zostaną filmy, które 40 lat temu znalazły się w konkursie canneńskiego festiwalu. W tym "Żywot Mateusza” Witolda Leszczyńskiego (środa, godz. 11.40, Kino Pod Srebrną Gwiazdą).
Z zagranicznych filmów, oprócz wymienionych, na tegorocznych Dwóch Brzegach premierowo pokazane zostaną m.in. "Ostatnia audycja” Roberta Altmana, "Złodzieje” Jaime Marquesa Olarreagi i "Obiecaj mi!” Emira Kusturicy.
Dokładny program festiwalu na stronie internetowej www.dwabrzegi.pl