6 maja (piątek) startuje Cyfrowym Planete Doc Film Festiwal. 10 i 11 maja filmy studentów z Łodzi pokazują studenci UMCS. 12 maja (czwartek) majowe Future Shorts. Lekko licząc kilkadziesiąt filmów i filmików w 6 dni.
Od 6 do 8 maja w Kawiarnio-Księgarni "Spółdzielnia” (Lublin ul. Peowiaków 11) zobaczymy trzecią odsłonę festiwalu Planete Doc Film Festiwal, który odbywa się równocześnie w 22 miastach Polski. Tytuły tegorocznej edycji to uznane i nagradzane na całym świecie filmy, w tym kandydat do Oscara ("Kraj gazem płynący”). Obraz bardzo ważny dla nas, bo na Lubelszczyźnie trwają poszukiwania złóż gazu łupkowego.
Pozostałe filmy poruszają szeroko rozumiane zagadnienie praw człowieka we współczesnym świecie. Trzy dni w "Spółdzielni” to po prostu prezentacja najwybitniejszych filmów dokumentalnych, laureatów nagród na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych.
Program
6 maja, piątek
18:00 –Nie zależy wam na prawdzie, 99 min
20:00 –Krew twoim telefonie, 82 min
7 maja, sobota
17:00 –Upadek gubernatora, 117 min
19:00 –Kraj gazem płynący, 104 min
8 maja, niedziela
16:00 –Czwarta rewolucja, 87 min
We wtorek i w środę Studenckie Koło Kultury Audiowizualnej UMCS zaprasza na uniwersyteckie podejście do filmu. W sali obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5) będzie Replika IX Festiwalu Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej "Łodzią po Wiśle w Lublinie”.
To prezentacja filmowych dokonań młodych twórców z PWSFTviT w Łodzi z ostatniego roku akademickiego. Zobaczymy najciekawsze etiudy, które powstały na Wydziałach: Reżyserii i Operatorskim oraz w Pracowni Animacji i Efektów Specjalnych. Dodatkowo w programie repliki festiwalu będzie zestaw etiud mistrzów.
Program
10 maja, wtorek
9.00 – uroczyste rozpoczęcie imprezy
9.30 – pierwszy blok etiud
12.00 – drugi blok etiud
15.00 – trzeci blok etiud
17.30 – czwarty blok etiud
19.30 – podsumowanie i dyskusja panelowa
20.00 – zakończenie pierwszego dnia repliki festiwalu
11 maja, środa
15.00 – otwarcie drugiego dnia imprezy
15.30 – piąty blok etiud
17.45 – pokaz etiud mistrzów
19.15 – zakończenie drugiego dnia repliki festiwalu
Future Shorts co miesiąc prezentuje to, co najciekawsze w światowym kinie krótkometrażowym - tym razem przygotowaliśmy jednak szczególny zestaw, pełen prawdziwych prymusów krótkiego filmu – chwalą się organizatorzy. Zobaczymy "Derby" (reż. Paul Negoescu) nominowano do europejskiego odpowiednika Oscara – Nagród Europejskiej Akademii Filmowej 2011. "The Lost Thing" (reż. Shaun Tan, Andrew Ruhemann) nagrodzono tegorocznym Oscarem dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego. "Incident By A Bank" (reż. Ruben Östlund) to laureat Grand Prix na 41. Festiwalu w Tampere, pokazywany również na Berlinale. "Apricot" (reż. Ben Briand) był jednym z pięciu filmów w finale 2010 Vimeo Awards, brał udział w St Kilda Film Festival 2011 oraz w 32. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie i od czasu premiery cieszy się dużą popularnością w internecie. Z kolei "Youth" (reż. Tommy Petroni) to dzieło najmłodszego w historii Future Shorts twórcy - autor ma zaledwie 16 lat!
Bilety w cenie 6 i 8 zł do nabycia w kasie Centrum Kultury. W Warsztatach Kultury na godzinę przed projekcją.
Program
EL EXTRANO, reż. Victor Moreno Rodriguez / Hiszpania / 2009
Dokument o wiejskim życiu w Hiszpanii. Stada kóz prowadzone zatłoczoną wiejską dróżką...
INCIDENT BY A BANK, reż. Ruben Östlund / Szwecja / 2009
Szczegółowe i żartobliwe sprawozdanie z nieudanego napadu na bank. Nowatorski film składający się z jednego ujęcia, w którym 96 osób wykonuje przed kamerą niezwykle drobiazgową choreografię.
MONOGRENADE - CE SOIR, reż. Christophe Collete / Kanada / 2009
Teledysk pochodzącej z Montrealu grupy Monogrenade. Animowana techniką poklatkową opowieść o opuszczonym domu i jego tajemniczych mieszkańcach...
ELECTRIC LIGHT WONDERLAND, reż. Susanna Wallin / Wielka Brytania / 2009
Opiekuńczy samotny ojciec stara się zaspokoić potrzeby i pragnienia swoich nastoletnich synów. Film opowiadający o wzajemnym szacunku i zaufaniu miedzy ojcem i synami za pomocą subtelnego języka wizualnego oraz empatycznych zbliżeń.
YOUTH, reż. Tommy Petroni / USA / 2010
Zapierająca dech w piersiach przejażdżka z grupą żyjących na całego nastolatków.
APRICOT, reż. Ben Briand / Australia / 2009
Pełen nostalgii romantyczny dramat. Mężczyzna i kobieta spotkali się na ślepej randce - ale czy na pewno są sobie zupełnie obcy?
DERBY, reż. Paul Negoescu / Rumunia / 2010 / 15'
Historia ojca, który czuje, jak traci kontrolę nad swoją córką. Czy w wieku 15 lat może już ona rozpocząć życie seksualne
THE LOST THING, reż. Shaun Tan, Andrew Ruhemann / Australia / 2010 / 15'
Zbierający na plaży kapsle chłopiec odkrywa dziwaczną istotę. Zaczyna współczuć stworowi i postanawia znaleźć dla niego miejsce.
O filmach z Planete Doc Film Festiwal
Nie zależy wam na prawdzie
(You don't like the truth)
Reżyseria/Directed by: Luc Côté, Patricio Henriquez,
99 min.
Nastolatek w Guantanamo. "Jesteśmy tu, aby ci pomóc” – tak brzmią pierwsze słowa agentów śledczych, przesłuchujących Omara Ahmeda Kadara, Kanadyjczyka, który w 1986 roku, w wieku piętnastu lat, został aresztowany przez amerykańskich żołnierzy. Trafił najpierw do bazy wojskowej, a następnie, w październiku 2002 roku, po licznych przesłuchaniach i torturach, do więzienia w Guantanamo.
Amerykański rząd oskarżył nastolatka o zabicie amerykańskich żołnierzy i po raz pierwszy w historii uznał nastoletnie dziecko za zbrodniarza wojennego. Film przedstawia kulisy tej sprawy. Wykorzystuje w tym celu wstrząsający i pełen manipulatorskich technik, siedmiogodzinny archiwalny materiał, pochodzący z czterodniowych przesłuchań. Odbywały się one od 13 do 16 lutego 2003 roku w Guantanamo. W maju 2008 roku Kanadyjski Sąd Najwyższy nakazał rządowi przekazanie archiwaliów prawnikom Khadara. W ten właśnie sposób ujrzały one światło dziennie i trafiły do powszechnego obiegu.
Krew w twoim telefonie
(Blood in the mobile)
Reżyseria/Directed by: Frank Piasecki Poulsen
Niemcy, Dania/Germany, Denmark, 2010,
82 min.
Sprawdź czy twój telefon zabija. Czy rzeczywiście wiemy, co kryje w sobie nasz telefon? Reżyser tego filmu ujawnia silne i wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Każda wykonana przez komórkę rozmowa nakręca zbrodniczy biznes, przysparzając dochodów nielegalnym kopalniom surowców mineralnych w Kongo. Ten kraj, który posiada tak olbrzymie i bogate złoża surowców mineralnych, od lat ogarnięty jest wojną, w której do tej pory zginęło już prawie 5 milionów ludzi, a 300 tysięcy kobiet brutalnie zgwałcono.
Film jest próbą otwarcia oczu na to, co dzieje się obecnie w Kongo: na nielegalny, niemoralny i tragiczny w skutkach przemysł wydobniczy, w którym tak naprawdę uczestniczą wszyscy, którzy korzystają z telefonów komórkowych.
Upadek gubernatora
(Client 9:The Rise and Fall of Eliot Spitzer)
Reżyseria/Directed by: Alex Gibney
USA, 2010,
117 min.
Wzloty i upadki Eliota Spitzera. Eliot Spitzer to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci amerykańskiej polityki. Ten nowojorski prokurator generalny stanowił postrach Wall Street i był bezlitosny wobec takich firm, jak AIG, czy Bank Amerykański. Po wyborze większością głosów na gubernatora Nowego Jorku dla wielu był niemal pewnym kandydatem na prezydenta USA - pierwszego w dziejach o pochodzeniu żydowskim. Pasmo sukcesów Spitzera nie trwało jednak wiecznie i gwałtownie zakończyło się w marcu 2008 roku. FBI przesłuchało pracowniczkę jednej z agencji prostytutek. Ustalono, że Spitzer figurował w niej pod hasłem "klient 9”.
Kraj gazem płynący
(Gasland)
Reżyseria /Directed by: Josh Fox
Zdjęcia/Cinematography by: Josh Fox, Matthew Sanchez
USA, 2010
97 min
Czy gaz łupkowy to naprawdę bezpieczne źródło energii? W czasach walki o surowce energetyczne i boomu na ekologię hasło “gaz naturalny” może brzmieć jak objawienie. Okazuje się, że Ameryka śpi na największych złożach gazu naturalnego na świecie i jednocześnie śniąc o energetycznej potędze nie widzi tego, co dzieje się na jawie. Josh Fox autor filmu pewnie również żyłby w nieświadomości, gdyby pewnego pięknego dnia pewna firma energetyczna nie złożyła mu kuszącej propozycji - 100 tyś dolarów w zamian za tymczasowe wydzierżawienie jego ziemi pod wydobycie gazu łupkowego. Podobne oferty dostają mieszkańcy ze wszystkich części Ameryki.
Dolary robią swoje i ludzie bez zastanowienia godzą się na taki układ nie myśląc o tym, co to właściwie oznacza. Josh Fox postanawia zbadać sprawę, zanim skusi się na podpisanie papierów. Niepokojące doniesienia z różnych stron kraju zachęcają go do podróży dookoła Stanów, a wizja 100 tysięcy dolarów powoli zaczyna się oddalać.
Fox odwiedza rodziny, mieszkające na terenach, gdzie wydobywa się gaz łupkowy rzekomo ekologiczną metodą szczelinowania hydraulicznego.
Czwarta rewolucja
(Die 4. Revolution aka The 4TH Revolution – Energy Autonomy)
Reżyseria /Directed by: Carl-A. Fechner
Germany, USA 2010
87 min
Darmowa energia dla wszystkich? Po rewolucji rolnej, przemysłowej i informacyjnej nadchodzi kolejna – rewolucja energetyczna.
Oświetlone wieżowce, kilometry stojących w korku samochodów, świecące neony i miliony elektrycznych urządzeń - spoglądając na krajobraz współczesnych miast zdajemy sobie sprawę, że funkcjonują one tylko dzięki ogromnej ilości bezustannie dostarczanej energii, pozyskiwanej głównie ze spalania paliw kopalnych. W dobie kryzysów ekonomicznych, paliwowych i ekologicznych jedno jest pewne – dłużej tak być nie może.
Ekolodzy uważają, że w ciągu 30 lat możemy całkowicie przestawić się na energię odnawialną, która będzie czysta, tania i ogólnodostępna.