Krótkometrażowe filmy będzie można oglądać 12 kwietnia w ramach Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES. Lublin jest jednym z 30 polskich i zagranicznych miast gdzie będzie pokazywany ten zestaw.
Widzowie wraz z pewnym neurotycznym chłopakiem upewnią się, że "Wszystko w porządku” (reż. Filip Lisowski), później zobaczą dosłowne dzielenie włosa na czworo w modowym "Telogenie” (reż. Alan Kępski).
– Potem zanurzymy się w świecie snu połączeni z nim "Snepowiną” (reż. Marta Pajek), zobaczymy poruszającą "Rozmowę” (reż. Piotr Sułkowski), pójdziemy na spacer ze staruszkami i "Zwierzęciem bez nogi” (reż. Jakub Drobczyński, Tymon Tykwiński), spróbujemy swoich sił z "Siłaczką” (reż. Aleksander Pawluczuk), zastygniemy na moment z górskim krajobrazem "Isli” (reż. Małgorzata Grygierczyk), pooglądamy hałasujące dźwięki w "Noise” (reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek), pojedziemy z trzema siostrami na "Naukę jazdy” (reż. Emi Mazurkiewicz), a na koniec zanurzymy się w ferii barw i rozwiążemy "Krzyżówkę dnia” (reż. Krzysztof Skonieczny) – zachęcają organizatorzy.
Łączny czas projekcji to 82 minuty.
Oglądanie musi być czujne, bo widzowie mogą głosować na najlepszy ich zdaniem film festiwalu. Główna nagroda to 10 000 złotych. Oprócz tego równolegle profesjonalne jury złożone ze specjalistów w dziedzinie kultury audiowizualnej przyzna specjalną nagrodę Short Waves PRO w wysokości 5 000 złotych.
Projekcja zaczyna się 12 kwietnia (czwartek) o godz. 18 w sali widowiskowej lubelskich Warsztatów Kultury ul. Popiełuszki 5.
Bilety: 7/9 zł. Do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie i w Warsztatach Kultury na godzinę przed projekcją.
WSZYSTKO W PORZĄDKU - reż. Filip Lisowski / 2011 / 11'
Uporządkowany chłopiec, jego urodziny i proza życia: kurz, brudne naczynia, bałagan. Subtelna historia o przyjaźni i natręctwach. Bohater przez ostatnie 2 minuty filmu macha głową.
TELOGEN - reż. Alan Kępski / 2012 / 4'
Transgresje ciała, metamorfozy wizerunku, morfologia włosa. W roli głównej ekscentryczna modowa blogerka Coco Mayaki.
SNĘPOWINA - reż. Marta Pajek / 2011 / 14'
Animacja na granicy snu i jawy. O trudnościach z rannym wstawaniem, niedojedzonym barszczu i tytułowej snępowinie - przewodzie łączącym wody płodowe marzeń sennych z łożyskiem rzeczywistości.
ROZMOWA - reż. Piotr Sułkowski / 2011 / 17'
Dokumentalna historia kobiety, która wychodzi z więzienia na przepustkę. Rozpościera się przed nią wszechświat niedostępnych dotąd emocji i przeżyć. Niezwykły sposób opowiadania to zasługa w równej mierze reżysera, jak i głównej bohaterki.
ZWIERZĘ BEZ NOGI (FISZ EMADE) - reż. Jakub Drobczyński, Tymon Tykwiński / 2011 / 4'
Fisz i Emade idą tropem Beastie Boys i przechodzą... na emeryturę. Spacerek staruszków po mieście przy bujających rytmach hip-hopu.
SIŁACZKA - reż. Aleksander Pawluczuk / 2012 / 7'
Dokument o silnej kobiecie, dosłownie i w przenośni. Bohaterka - Dorota Jadczak - nie traci uroku i wdzięku, nawet gdy pręży mięśnie.
ISLA - reż. Małgorzata Grygierczyk / 2011 / 1'
Ruchome obrazy? Chwila skupienia. Proszę patrzeć, można zobaczyć.
NOISE - reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek / 2011 / 7'
Z uchem przy ścianie łatwo o przesłyszenie. Krótka opowieść o odgłosach wdzierających się w życie człowieka. Zabawnie zobrazowane dźwięki stają się pełnoprawnym elementem widzialnej rzeczywistości.
NAUKA JAZDY - reż. Emi Mazurkiewicz / 2011 / 13'
Próba sił w ciasnym wnętrzu samochodu rodziców. Trzy siostry i jedna kierownica. Podskórne napięcia, konflikty, ukryta agresja, obawa przed odrzuceniem i miłość. Krótko: rodzina.
KRZYŻÓWKA DNIA (BRODKA) - reż. Krzysztof Skonieczny / 2011 / 4'
Kalejdoskop animacji: szereg technik i artystów, dynamiczny montaż. Krzyżówkę rozwiązuje Monika Brodka.
(materiały organizatora)