Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

7 stycznia 2015 r.
11:45
Edytuj ten wpis

Sputnik nad Polską. Festiwal Filmów Rosyjskich w Chatce Żaka (program)

Autor: Zdjęcie autora (oprac. reda)
0 0 A A

Od niedzieli (11 stycznia) kinie Studyjnym w Chatce Żaka w Lublinie nadrabiamy zaległości z kina rosyjskiego. Zobaczymy 10 filmów w ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W programie lubelskiej odsłony warszawskiego festiwalu, który szósty raz do nas dociera znalazło się 10 tytułów i tym razem są to przede wszystkim nowości.

Przegląd otworzy hit kinowy, zdobywca Grand Prix Sputnika '2014 - "Geograf przepił globus", który nakręcił Aleksander Wieledinskij. Reżyser opowiada historię młodego biologa, który z powodu braku pieniędzy, zatrudnia się jako nauczyciel geografii w zwykłej permskiej szkole. Niedziela otwarcia to dwie projekcje – drugą jest film o 10 lat starszy. To obraz Pawła Czuchraja z 2004 roku - "Kierowca dla Wiery” - gdzie z kolei tytułowy bohater, młody sierżant, trafia na Krym, do rodziny generała Sierowa.

– Kolejne tytuły, pośród których przeważają propozycje fabularne, z pewnością pozwolą na przekonanie się, że Rosjanom filmy wychodzą. Z roku na rok, coraz ciekawsze – zachęcają organizatorzy i zapraszają na projekcje między 11 a 23 stycznia do sali widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS. Projekcje będą na sali widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS.

Karnet kosztuje 40 zł (przedsprzedaż zaczyna się w piątek, 9 stycznia). Wejściówki na poszczególne filmy 10–12 zł.

Program festiwalu i opis filmów

11.01.2015, niedziela
g. 17.30
GEOGRAF PRZEPIŁ GLOBUS
reż.: Aleksandr Wieledyński
w.: Konstantin Chabienskij, Elena Ljadowa, Aleksandr Robak, Jewgienja Brik, Anna Ukołowa, Jewgienia Kregżde, Agrypina Stiekłowa, Maksim Łagaszkin, Anfisa Czernych, Andriej Prytkow
prod.: Rosja 2013 (120 min)
Grand Prix FFR SPUTNIK NAD POLSKĄ'2013; Nagrody NIKA'2014 za najlepszy film, reżyserię, rolę męską (K. Chabieński), rolę kobiecą (E. Liadowa) i muzykę; nagroda publiczności na MFF w Sachalinie'2013

Młody biolog Wiktor Służkin, z powodu braku pieniędzy, zatrudnia się jako nauczyciel geografii w zwykłej permskiej szkole. Walczy ze swoimi uczniami, by potem się z nimi zaprzyjaźnić, wchodzi w konflikt z dyrekcją szkoły, organizuje swoim podopiecznym wycieczkę – spływ po rzece. Pije także wino z przyjaciółmi, próbuje dogadać się z żoną, odprowadza swoją córeczkę do przedszkola. Po prostu żyje…

g. 20.00
KIEROWCA DLA WIERY
reż.: Paweł Czuchraj
w.: Petrenko, Elena Babenko, Bogdan Stupka, Andrey Panin
prod.: Rosja 2004 (105 min)
Nagroda NIKA'2005 za muzykę; Grand Prix oraz nagrody za reżyserię i scenariusz na MFF w Soczi'2004

Krym, rok 1962. Młody sierżant Wiktor przybywa na daczę generała Sierowa, aby stać się osobistym kierowcą jego pięknej córki. Słońce, luksusowe samochody, amerykańskie przeboje lat sześćdziesiątych i tętniąca życiem przyroda. Oto niezwykła sceneria, w której rozegra się krwawy dramat Pawła Czuchraja. Niebawem okaże się, że piękna córka generała jest naznaczona kalectwem, a w wytwornej rezydencji roi się od szpiegów KGB. Młody chłopak szybko zostaje wplątany w zawiłe problemy rodziny Sierowów. Kleszcze wielopoziomowej intrygi zaciskają się. Wkrótce krymska dacza spłynie krwią...

13.01.2015, wtorek
g. 20.00
DŁUGIE I SZCZĘŚLIWE ŻYCIE
reż.: Borys Chlebnikow
w.: Aleksandr Jacenko, Anna Kotowa, Władimir Korobiejnikow, Siergiej Nasiedkin, Jewgienij Sytyj, Gleb Puskiepalis, Inna Sterligowa, Aleksandr Aliabjew, Siergiej Pierstnikow, Paweł Kolesnikow
prod.: Rosja 2013 (77 min)
Nagroda specjalna na MFF w Chicago'2013; nagroda za najlepszą rolę męską (A. Jacenko) na MFF w Sachalinie'2013

Bohaterem najnowszego filmu Borysa Chlebnikowa jest młody rolnik Sasza (Aleksandr Jacenko), przed którym stoi możliwość rozpoczęcia nowego, szczęśliwego życia. Akcja rozgrywa się na Półwyspie Kolskim w północno-zachodniej Rosji, gdzie urzędnicy z ramienia państwa zaczynają wykupywać działki od okolicznych właścicieli ziemskich. Dla Saszy to szansa na ucieczkę, od męczącego i pozbawionego perspektyw życia na farmie ziemniaków, i przeprowadzkę do miasta. Film opowiada o tragedii człowieka, który nie zgadza się brnąć przez grzęzawisko chciwości i korupcji, dlatego ryzykuje wszystkim, co jest mu drogie, by walczyć o swoje ideały.

14.01.2015, środa
g. 20.00
SYN
reż.: Arsenij Gonczukow
w.: Aleksiej Czernych, Wadim Andriejew, Jelena Tonunc, Oksana Erdlej, Lidia Omutnych, Janina Kogut, Walerij Karibjan, Olga Małachowa, Dmitrij Kurjanow
prod.: Rosja 2014 (93 min)

Andriej mieszka ze swoją chorą matką, która cierpi na schizofrenię. Ich bliscy są zmęczeni walką z chorobą: ojciec dawno odszedł, ma nową rodzinę, z kolei siostra wyjechała i od kilku lat nie ma od niej żadnych wiadomości. Tylko uparty Andriej się nie poddaje – codziennie opiekuje się matką, załatwia dokumenty i zbiera pieniądze na wyjazd na leczenie do Niemiec. Jednak los jest wobec głównego bohatera bezlitosny – dzień przed planowanym wyjazdem matka umiera. Świat Andrieja wywraca się do góry nogami… Mężczyzna wyrusza więc w podróż – chce się spotkać z siostrą, spojrzeć w oczy ojcu, zrozumieć samego siebie... "Syn” to film – przypowieść, film – sen. Opowieść o skomplikowanych relacjach syna ze swoimi rodzicami, i – co najważniejsze – z sobą samym. O relacjach, które będą przyczyną tragicznego zakończenia.
18.01.2015, niedziela
g. 18.00
ZANIM NOC NAS NIE ROZDZIELI reż.: Borys Chlebnikow
w.: Vasiliy Barkhatov, Alyona Doletskaya, Darya Ekamasova
prod.:Rosja 2012 (71 min)

Komedia oparta na autentycznych rozmowach - zarówno zabawnych, jak i smutnych - podsłuchanych przez dziennikarkę Olgę Utkin w jednej z najdroższych i najbardziej szpanerskich moskiewskich restauracji. Film zabawny i demaskatorski: o kobietach, które wybierają między uczuciem a pieniędzmi; producentach filmowych, którzy nie wiedzą, co tak naprawdę produkują i o wyczerpanych biznesmenach, którzy wypijają jednego głębszego, zostawiając rachunek do zapłacenia teściowej.

g. 19.30
WELKOME HOME
reż.: Angelina Nikonowa
w.: Karen Karagulian, Olga Dychowicznaja, Edward Baker-Duly, Ara Woland, Galina Pieriełomowa, Mona Depena
prod.: Rosja/USA 2014 (116 min)

To opowieść o ludziach, którzy utracili poczucie przynależności do konkretnego miejsca na kuli ziemskiej, do miejsca, które nazywamy domem. Wszystkich bohaterów filmu łączy pragnienie złudnego sukcesu, biorą udział w wyścigach, , przynosząc w ofierze wartości, które wyznawali w młodości. Nie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na świecie, jednak życie każdego z nich nie należy do najłatwiejszych. Wybrali taką drogę na własne życzenie, mając nadzieję zrealizować swoje marzenia o powodzeniu i dobrobycie. Nowy Jork jest dla nich polem bitwy, na którym codziennie toczą walkę o własne szczęście.

19.01.2015, poniedziałek
g. 20.00
OPOWIEŚCI
reż.: Michaił Segał
w.: Andriej Mierzlikin, Igor Ugolnikow, Tamara Mironowa, Konstatnin Juszkiewicz, Daria Nosik
prod.: Rosja 2012 (105 min)
III nagroda na FFR SPUTNIK NAD POLSKĄ'2013; nagroda za scenariusz na ORFF KINOTAWR w Soczi'2014

Rękopis młodego pisarza trafia do agencji literackiej. W zagadkowy sposób zaczyna on mieć wpływ na samych pracowników oraz na wszystkich, którzy przypadkowo otwierają rękopis. Opisane historie zaczynają dziać się w rzeczywistości, a ich postaciami stają się bohaterowie filmu.
Film składa się z czterech nowel przyjmujących różne formy: absurdalnej komedii, satyry społecznej, thrillera i melodramatu.

20.01.2015, wtorek
g. 20.00
PROSTE SPRAWY
reż.: Aleksiej Popogrebski
w.: Sergiej Puskepalis, Leonid Broniewoj, Swietłana Kamynina, Iwan Szwedow, Lubow Makiejewa
prod.: Rosja 2007 (110 min)
Nagroda Jury Ekumenicznego, nagroda FIPRESCI oraz za najlepszą rolę męską (S. Puskepalis) na MFF w Karlowych Wa-rach'2007; nagrody NIKA'2008 za najlepszy scenariusz, drugoplanową rolę męską (L. Broniewoj) i aktorskie odkrycie roku (S. Puskepalis); Grand Prix oraz nagrody za reżyserię i scenariusz na ORFF KINOTAWR w Soczi'2007

Anestezjolog Siergiej Masłow boryka się z problemami wieku średniego. Rutyna w pracy, kiepskie warunki mieszkaniowe, konflikty z żoną i dorastającą córką powodują, iż coraz częściej popada w refleksje nad swoim życiem i tym, co w nim osiągnął. Niespodziewanie los, z właściwą sobie ironią, daje mu szansę na poprawę bytu. Czy jednak uczciwy i prostolinijny lekarz zgodzi się zapłacić za ów lepszy byt oczekiwaną cenę?

22.01.2015, czwartek
g. 20.00
BIAŁY MECH
reż.: Władimir Turnajew
w.: Jewgienij Sangadżyjew, Galina Tichonowa, Irina Michaiłowa, Piotr Basnajew, Dołżyn Tangatowa, Jefim Stiepanow, Nikołaj Szumarow, Siergiej Udowik
prod.: Rosja 2014 (100 min)

Akcja filmu rozgrywa się na Dalekiej Północy, w tundrze. Tam, gdzie ludzie żyją według zasad surowej przyrody. Widz jest świadkiem wydarzeń, które trzymają go w ciągłym napięciu. Nieńcy to pradawny naród z silnym indywidualnym charakterem i wielowiekową tradycją. Głównym bohaterem filmu – Alioszką – targają uczucia, które zmuszają go do dokonania wyboru między młodzieńczą miłością a szacunkiem do pamięci przodków, której nie wolno zdradzić. To film o miłości, wierności, cierpieniu i wyborze.

23.01.2015, piątek
g. 20.00
GORZKO!
reż.: Żora Kryżownikow
w.: Siergiej Swietłakow, Julia Aleksandrowa, Jegor Korieszkow, Jan Capnik, Jelena Waliuszkina, Wasilij Kortukow, Julia Stadnik
prod.: Rosja 2013 (100 min)

Nowocześni, inteligentni i ambitni – Natasza i Roma marzą o stylowym ślubie na plaży nad brzegiem morza. Jednak ojczym Nataszy przygotował dla nich inny scenariusz. Grubiański urzędnik administracji miejskiej chce wykorzystać zbliżającą się uroczystość jako trampolinę do własnej kariery i stara się zorganizować wszystko "jak trzeba”. Młodą parę czeka niezapomniany wieczór w restauracji "Złota”, z pełnym zestawem nudnych ceremonii i zabaw weselnych. Nie mając siły walczyć z autorytarnym rodzicem, młodzi decydują się zorganizować ślub swoich marzeń w tajemnicy przed konserwatywnymi krewnymi. Jednak przez absurdalny przypadek obie uroczystości łączą się w jedną całość.

(oprac. na podstawie materiałów organizatora)
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

Zbigniew Jakubas kupi klub w Senegalu i będzie szkolił piłkarzy dla Motoru Lublin?
NA BOISKU

Zbigniew Jakubas kupi klub w Senegalu i będzie szkolił piłkarzy dla Motoru Lublin?

W niedzielny wieczór większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin Zbigniew Jakubas wystąpił w Lidze+ Extra, która emitowana jest w Canal Plus. Jak zwykle przekazał mnóstwo ciekawych informacji na najróżniejsze tematy. Zdradził chociażby, dlaczego zainwestował w piłkę nożną, jakie ma plany odnośnie Motoru, a do tego nie wykluczył, że kupi klub w... Senegalu.

Śmieci, butelki i puszki. Skarżą się na bałagan niedaleko dworca metropolitalnego
Alarm24

Śmieci, butelki i puszki. Skarżą się na bałagan niedaleko dworca metropolitalnego

Niedaleko dworca metropolitalnego, pod wiaduktem znajdującym się w ciągu ulicy Lubelskiego Lipca 80’, notorycznie odbywają się „spotkania”, po których w okolicy panuje spory bałagan. Dodatkowo miejsce to nie przystaje do nowoczesnego i zadbanego wyglądu budynku – podkreśla jeden z naszych Czytelników.

Tragicznie zmarły policjant
WSPARCIE

Policjant zginął postrzelony na służbie. Ruszyła zbiórka na pomoc rodzinie

W tragicznych okolicznościach w Warszawie zginął policjant Mateusz Biernacki. Ruszyła zbiórka na pomoc jego najbliższej rodzinie.

Wampiriada kwiecień 2024
NIECH POLEJE SIĘ KREW

Ile osób potrzeba, by uratować komuś życie?

Ile krwi potrzeba podczas operacji? Operacja serca wymaga ok. 3 litrów krwi, co oznacza krew aż od sześciu dawców. Twoja krew może uratować czyjeś życie. Niezależne Zrzeszenie Studentów UMCS zaprasza na Wampiriadę.

Robert Lis

Dyrektor szpitala już pracownikom to przekazał. A starosta ma następcę

Po ponad czterech latach Robert Lis zamierza oddać dyrektorski stołek w radzyńskim szpitalu. Załoga wie o tym już od kilku tygodni. Z kolei, starosta Szczepan Niebrzegowski ma plan, kto go zastąpi, przynajmniej tymczasowo.

Zaparkował w domu, bo był pijany

Zaparkował w domu, bo był pijany

23-letni kierowca wypadł z drogi na zakręcie i wjechał w dom. Uszkodził jedną ze ścian, za którą na sofie leżał lokator tej posesji. Kierowca miał ponad 1,6 promila alkoholu we krwi, a w samochodzie ponad 3 gramy narkotyków.

Tragiczny wypadek w Tarnawie Dużej
Powiat biłgorajski

Tragiczny wypadek w Tarnawie Dużej

W miejscowości Tarnawa Duża (pow. biłgorajski) wczoraj, tuż po godzinie 18, doszło do tragicznego w skutkach wypadku komunikacyjnego. 61-letni kierowca n, w obszarze zabudowanym, potrącił idąca drogą mieszkankę powiatu biłgorajskiego.

Mural z Otylią Jędrzejczak jako symbol wielkich osiągnięć i motywacji dla młodych chełmskich sportowców.

Otylia Jędrzejczak nie tylko na ścianie, ale też na chełmskiej pływalni

W minioną sobotę ponad setka dzieci z chełmskich szkół uczestniczyła w zajęciach doszkalających pływanie. Wyjątkowo młodzi sportowcy ćwiczyli pod czujnym okiem Otyli Jędrzejczak – jedynej polskiej mistrzyni olimpijskiej w pływaniu.

Lider z Chełma zgubił pierwszy punkt, PZL Leonardo Avia przywiozła trzy z Tomaszowa Mazowieckiego

Lider z Chełma zgubił pierwszy punkt, PZL Leonardo Avia przywiozła trzy z Tomaszowa Mazowieckiego

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe CUK Anioły Toruń 3:2, a PZL Leonardo Avia Świdnik zwyciężyła Lechię Tomaszów Mazowiecki.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30