Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

10 lipca 2017 r.
12:12

Tak wyglądał Lublin w 1940 r. Niezwykły film z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie

Autor: Zdjęcie autora agdy

Co Gdzie Kiedy. W środę 12 lipca będzie niepowtarzalna okazja by zobaczyć niezwykły film nakręcony w Lublinie wiosną 1940 roku. Jednorazowa projekcja jest gratisowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę będzie niepowtarzalna okazja by zobaczyć niezwykły film nakręcony w Lublinie wiosną 1940 roku. Wstęp na projekcję dokumentu, który robi wielkie wrażenie na historykach, jest wolny
Film pokazujący okupacyjny Lublin jest w zbiorach Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Trafił tam w 2016 roku. Nieznany operator – opisywany przez muzealników jako niemiecki kupiec – przeszedł się po okupacyjnym Lublinie filmując swój spacer.

– Jego wędrówka zaczyna się od skrzyżowania Krakowskiego Przedmieście i ul. 3 Maja. Filmowiec pokazuje ul. 3 Maja, plac Litewski. Dalej idzie w stronę Starego Miasta. Widać ruiny kamienicy stojącej na rogu Krakowskiego Przedmieść i Kościuszki, w której zginął Józef Czechowicz. Przechodzi ulicą Grodzką i przez Bramę Grodzką. Pokazuje zamek i nieistniejącą dziś dzielnicę żydowską. Fakt, że nie ma jeszcze getta, a nieznany nam filmowiec chodzi po dzielnicy żydowskiej, pozwala datować film na wiosnę 1940 roku – mówi dr hab. Adam Kopciowski z Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS, który widział film i zaprasza na środowy, specjalny pokaz. – Na mnie największe wrażenie zrobiły sceny kręcone właśnie za Bramą Grodzką. Widać ulice pełne ludzi, ich uśmiechnięte twarze. Niektórzy przechodnie reagują na widok kamery. Wygląda na to, że operator jest cywilem, najprawdopodobniej idzie sam, bo nie widać towarzyszących mu osób. No i niezwykłe jest to, że film ma świetną jakość. Mogłem to zauważyć, pomimo, że oglądałem go jedynie na ekranie laptopa – dodaje Kopciowski. 

Film (i towarzyszące tekstowi kadry) będziemy oglądać dzięki uprzejmości Jacka Nowakowskiego z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. To on przywozi film, by pokazać go jutro w Centrum Spotkania Kultur.

– Widziałem film zimą, gdy Jacek Nowakowski przywiózł go do Lublina, bo była kwestia ustalenia możliwej daty jego powstania – wspomina naukowiec z UMCS, któremu bardzo zależało, żeby niezwykły dokument zobaczyło jak najwięcej osób.

Zdjęcia wojennego miasta znamy, zachowało się do naszych czasów sporo. Począwszy od kolekcji Maxa Kirnbergera, niemieckiego oficera w oddziale informacyjnym, który w 1940 roku robił kolorowe zdjęcia w lubelskim getcie. Po zbiór ponad 130 fotografii pochodzących z prywatnej kolekcji, które trafiły do zdigitalizowania do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Ale 10 minutowy film to rzecz niezwykła, bo to jedyny jaki znamy.

– Trudno powiedzieć czy kręcony był jednego dnia. Kolejne fragmenty oddzielone są czarnymi planszami informującymi co oglądamy. To trochę taki efekt, jak w niemych filmach. Nie ma pojęcia czy to pomysł by coś zakryć, czy po prostu informacja dla widza. Współcześnie też ktoś film wzbogacał, bo są pokazane mapy z naszych czasów – opowiada dr hab. Adam Kopciowski proszony o więcej szczegółów na temat wojennego obrazu.

Projekcji będzie towarzyszyć dyskusja, w której oprócz dr hab. Adama Kopciowskiego i Jacka Nowakowskiego wezmą udział: Krzysztof Banach z Państwowego Muzeum na Majdanku, Marcin Fedorowicz z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN i Krzysztof Mucha.

„Lublin 1940”
Projekcja w środę, 12 lipca o godz. 18.30 w Centrum Spotkania Kultur (Sala Operowa).Wstęp wolny

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28