Eseista i tłumacz literatury czeskiej, autor biografii Bohumila Hrabala – Aleksander Kaczorowski wprowadza nas w środowisko pisarzy o których wydaje nam się, że wiemy.
Książka Kaczorowskiego nie dlatego jest ważna, że czegoś nas uczy. Ona po prostu daje nam przyjemność czytania, bo napisana jest z barwnie, żywo, intryguje i zaciekawia. Można powiedzieć ot, życiorysy pisarzy. Jednak nie sztampowe, nie od "urodził się”.
To wybrane etapy ich życia i twórczości pasjonujące, dla nas często odkrywcze, a jakimś spoiwem dla tych wszystkich życiorysów, dla tych swoistych CV jest Praga, w której spotykali się, lub tylko pisali, mieszkali, miasto będące zwierciadłem różnych – także bardzo tragicznych wydarzeń w historii narodu. I zarówno jego klimat, jak wątki dramatyczne miały wpływ na twórczość tych, o których Kaczorowski pisze.
Czytając wciąż uświadamiamy sobie, jak mało wiedzieliśmy o ich zmaganiach z komunizmem, o miłości i samotności, obłędzie i zbyt szybkim umieraniu, o kolaboracji rzeczywistej lub doczepionej przez plotkę.
Czuje się też silną więź autora z niezwykłą Pragą, z miejscami które zna na pamięć i traktuje bardzo osobiście. Nawiązuje się jakaś emocjonalna więź z twórcami, o których on pisze i których na nowo odkrywamy, poznajemy, zaczynamy inaczej rozumieć. To z pewnością zbiór esejów nie dla każdego czytelnika, ale jakże świetny.