Wydawnictwo Post
Corto Maltese to awanturnik, marynarz, który w poszukiwaniu przygód przemierza na początku XX wieku cały świat. Spotyka Stalina, Hemingwaya, Londona. Rzecz jest pełna odniesień do literatury i sztuki, skrzy się ironicznymi dialogami. Komiks zapada w pamięć także dzięki czarno-białym rysunkom.
"Bajka Wenecka” (1977) różni się od pozostałych trzech tomów cyklu, które już ukazały się w Polsce. Tym razem nasz bohater nie szuka carskiego skarbu w pogrążonej w wojnie domowej Rosji ("Corto Maltese - Na Syberii”), nie wędruje po południowych morzach w poszukiwaniu szczęścia i fortuny ("Corto Maltese - Ballada o Słonym Morzu”) nie staje się igraszką szamanów z Etiopii ("Corto Maltese - Etiopiki”). Najnowsza przygoda rozgrywa się w mieście. Nie byle jakim, bo w tajemniczej Wenecji.
Maltese ma zdobyć klucz, który pozwoliłby mu odnaleźć Obojczyk Salomona - legendarny magiczny kamień za którym od wieków uganiają się najróżniejsze tajne stowarzyszenia. W "Bajce weneckiej” nie zabraknie jak zwykle niezwykłych zdarzeń, pojedynków i błyskotliwych dialogów.
Jednak to propozycja przede wszystkim dla czytelników lubiących magię (jest jej zdecydowanie więcej niż w innych tomach), ezoterykę, masonerię. Zwolennicy klasycznych opowieści awanturniczych powinni sięgnąć np. po przepyszne przygody Corto Maltese na Syberii.