Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

22 kwietnia 2013 r.
16:57
Edytuj ten wpis

Edmund de Waal "Zając o bursztynowych oczach”

0 0 A A
Edmund de Waal "Zając o bursztynowych oczach”. Wydawnictwo Czarne
Edmund de Waal \"Zając o bursztynowych oczach”. Wydawnictwo Czarne

To może być pomysł na wyrafinowaną wakacyjną podróż. Albo wyprawę życia. Traktując książkę Brytyjczyka jak przewodnik mamy przed sobą trasę od Berdyczowa przez Odessę, Paryż, Wiedeń, Amsterdam, przez Londyn, po najważniejsze w tej historii Tokio.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
I to będzie najbliższe pomysłowi autora, który odbył tą wędrówkę mając za przewodnika tytułowego zająca o bursztynowych oczach i pozostałe 263 maleńkie japońskie figurki. Odziedziczona po wujecznym dziadku wyjątkowa kolekcja netsuke pchnęła Waala na drogę rodzinno-historycznego śledztwa. Kruche i miłe w dotyku przedmioty okazały się trwalsze niż fortuna arystokratycznej rodziny Ephrussich, z której pochodziła Elizabeth, babka autora.

Traktowanie tej dość solidnej (prawie 400 stron) publikacji jak przewodnika jest o tyle słuszne, że bajecznie bogaci przodkowie autora nie zajmowali się tylko pomnażaniem majątku ale interesowali się sztuką. Dlatego obok historii przodków czytelnik dostaje sporą dawkę wiedzy z zakresu historii sztuki. I to takiej wiedzy, w którą w pierwszym odruchu się wątpi.

No, bo jak traktować informację, że postać mężczyzny w czarnym u braniu i cylindrze na bardzo znanym obrazie Renoira "Śniadanie wioślarzy” to Charles Ephrussi, kolekcjoner i krytyk sztuki. Przodek autora i osoba bardzo ważna w całej historii, bo to on kupił i zgromadził kolekcję netsuke, japońskich figurek.

Albo opowieść o tym, jak w czasie pracy nad książką Waal popędził do Musee d'Orsay gdzie wisi obraz pojedynczego szparaga Eduoarda Maneta. Bardziej znany jest "Pęczek szparagów” Maneta z 1880 roku. Obraz ów kupił Charles od malarza i ponieważ zapłacił więcej niż chciał artysta, jakiś czas potem dostał płótno sygnowane literą "M” z liścikiem "Pęczek był niekompletny”. I jest to obraz z Musee d'Orsay… I to tylko dwa przykłady a jak wspominałam książka gruba.

Dlatego dobrze przy lekturze albo być w jednej z sal Musee d'Orsay albo przynajmniej mieć Google. O erudycji i wiedzy nawet nie wspominam…

Na rynku księgarskim opisy historii rodzin, rodów i przodków leżą stosami i są na fali mody na czytanie literatury faktu. Teoretycznie "Zając o bursztynowych oczach” jest takim typem lektury. Teoretycznie.

Gdyby wyrwać z twardej okładki początek, czyli rozrysowane drzewo genealogiczne (od urodzonego w 1793 roku w Berdyczowie Karola Joachima Eprussi do Anny Waal z Londynu urodzonej w 2002 roku – córki autora) czytelnik dostaje najprawdziwszą powieść która gna go przez pasjonującą historię nowoczesnej Europy.

Historię skupioną w rodzinie. Zwłaszcza, że jeśli "Zająca” weźmie ktoś wychowany na przykład na W.G. Sebaldzie, który dokumentuje narrację pocztówkami, biletami czy rachunkami z hotelu i kartkami z notesu – będzie wręcz zawiedziony. Dlaczego tak mało tu biletów, rachunków i fiszek…

No i to chyba niemożliwe, żeby dzieci autora-narratora bawiły się swobodnie XVIII wiecznymi japońskimi figurkami jak klockami Lego! To już musi być literacka fikcja! Co ucieszy osoby stroniące od literatury faktu.

No i jeszcze na koniec, o pewnej lekturze narratora. W pewnym momencie przywołuje on książkę "Herzog” Bellowa i scenę, w której bohater spędza noc na wysypywaniu pieniędzy, które jako zakładki tkwią między kartkami tomów w domowej bibliotece. Tymczasem taka scena jest na początku inne powieści Bellowa – "Henderson król deszczu”. Hmmmmm. Bellow się powtarzał czy to łypnięcie bursztynowego oka zająca? Taki schodek sprawdzający czujność czytelnika… Ciekawe…

(agdy)


Pozostałe informacje

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30