Wydawnictwo Literackie
Jednak Elif Safak tak często pisze o kobietach, ich marzeniach, ambicjach, życiu w cieniu i wydobywaniu się z mroku, o namiętnościach, miłości i zdradzie. Czy w takim razie może konkurować z pisarzem mężczyzną?
Bohaterka tej książki w powszechnym pojęciu powinna być szczęśliwa – mieszka w Northampton, prowadzi dom, wychowuje trójkę dzieci. Czas upływa, dzieci szukają własnej drogi w życiu, mąż szuka kochanek, bo namiętność w ich związku dawno wygasła. Kobietę otacza pustka, a to w połączeniu z kryzysem wieku średniego oznacza, że życie staje się beznadziejne, nastroje zmienne i raczej czarne niż barwne.
Shams jest ambasadorem miłości. Miłości duchowej, wszechogarniającej, miłości do Boga i do ludzi. Ale jest w niej także wiele innych postaci wyjętych niemal z zaułków średniowiecznego miasta, wiele wątków i dróg.
Autorka zabiera nas w ten nieznany świat Orientu, konfrontuje naszą, zachodnią mentalność, kulturę i filozofię z filozofią Islamu. Wysnuwa wniosek oczywisty, może nazbyt jasny i przewidywalny – w życiu najważniejsza jest miłość. Jeśli będziesz postępować według czterdziestu zasad, które są wymienione przez Shamsa w książce, będziesz żyć pełnią życia, otoczona miłością.
Trochę to jak poradnik, jak próba przekonania drogich czytelniczek, że można zmienić życie po przeczytaniu dobrych rad. To nie takie proste, to niemal baśniowe, ale baśnie lubimy czytać.
Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl