To pierwsza tak obszerna naukowa biografia Stefana Bendery. Znakomicie udokumentowana, wnikliwa, wszechstronna. Burząca wiele mitów i rzucająca nowe światło na powszechnie obowiązujące opinie.
To postać budząca wyjątkowe emocje, szczególnie w Polsce. Polityk, nacjonalista, przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (UON). Współtworzona przez niego frakcja OUN-B odpowiada za ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu w latach 1943-1944.
Rossoliński-Liebe wykorzystał w swojej książce bogate archiwa, m.in. polskie, ukraińskie, niemieckie, i amerykańskie. Dogłębnie analizuje historię politycznej kariery Bariery, ewolucję jego poglądów, narodziny jego kultu i dochodzenia do władzy. Pokazuje zbrodnie UON i UPA podczas II wojny światowej i rolę w nich Bandery. Przygląda się również powojennej działalności polityka na emigracji i rozwojowi kultu Bandery wśród ludności ukraińskiej.
Oczywiście jednym z kluczowych tematów książki jest zagłada polskiej ludności na Wołyniu. Bardzo dokładnie analizuje jej przyczyny wskazując m.in. na wpływ ideologii nazistowskie i brak silnej administracji na terenach objętych rzezią.
Autor dotyka również innych, wrażliwych kwestii. Jedną z nich jest udział banderowców w zagładzie Żydów, o czym świadczą liczne przytaczane świadectwa w powojennych procesów. Równocześnie Rossoliński-Liebe pisze o Ukraińcach, którzy pomagali Żydom i Polakom przeżyć wojnę - powołuje się na ponad 2 tys. Ukraińców uhonorowanych po wojnie przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
To książka o mrocznej, splątanej historii narodów ukraińskiego, żydowskiego, polskiego, rosyjskiego i niemieckiego. Historii, która sięga odległej przeszłości, ale też determinuje obecne relacje. Obowiązkowa lektura dla wszystkich pasjonatów historii.