Fot. ze zbiorów Muzeum Józefa Czechowicza Filii Muzeum Lubelskiego
„Poemat o mieście Lublinie” znany między innymi dzięki spacerom w pierwsze lipcowe pełnie księżyca powstał jako utwór radiowy. Właśnie w tej wersji usłyszymy go 16 listopada o godz. 17
- Józefowi Czechowiczowi od urodzenia było blisko do teatru: przyszedł na świat tuż obok budynku dzisiejszego Teatru im. Juliusza Osterwy. Jako autor na scenie gościł jednak rzadko. Dużo chętniej niż teatr po jego teksty sięgało radio.
W 1934 roku poeta skomponował swój pierwszy, dziś najbardziej znany utwór radiowy: Poemat o mieście Lublinie.
W„Expressie Lubelskim” ukazała się dwa dni wcześniej zapowiedz: W dniu 9 lipca b. r. (1934) o godz. 21 m 45 Polskie Radio nada w programie ogólnopolskim kwadrans poetycki poświęcony Lublinowi. Będzie to poemat znanego poety lublinianina Józefa Czechowicza napisany specjalnie dla Polskiego Radia.
Czechowicz zamknął w swoim poemacie wizję miasta, które pamiętał z dzieciństwa – przypominają organizatorzy piątkowego wydarzenia w Teatrze im. Juliusza Osterwy.
W stulecie odzyskania niepodległości, kilkadziesiąt metrów od miejsca, w którym Czechowicz przyszedł na świat, zabrzmi „Poemat o mieście Lublinie”. Poemat czytają: Halszka Lehman i Wojciech Rusin, wieczór prowadzą: Grażyna Lutosławska i Jarosław Cymerman.
Można już odbierać w kasie teatru bezpłatne wejściówki. Rezerwacje pod nr telefonu: 81 532 42 46 oraz 81 463 86 50.
(oprac.)