Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie w czasie epidemii rozwija projekt "Nie wychodź z domu, zobacz się w teatrze!". To szereg internetowych inicjatyw dostępnych na stronie i Facebooku instytucji. Wśród nich publikacje online spektakli Teatru. Przed nami kolejne transmisje: "Hindełe, siostra sztukmistrza" Pawła Passiniego i "Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające" Jerzego Jana Połońskiego.
Spektakle Teatru Osterwy można oglądać na żywo w trakcie emisji w wydarzeniu na Facebooku instytucji (TUTAJ). Dotychczas widzowie Teatru mieli okazję zobaczyć przedstawienia "Diabeł i tabliczka czekolady" Kuby Kowalskiego oraz "Księcia i żebraka" Pawła Aignera.
Przed nami kolejne pokazy. W środę, 15 kwietnia o godz. 20 zaprezentowany zostanie spektakl "Hindełe, siostra sztukmistrza" Patrycji Dołowy w reżyserii Pawła Passiniego.
Opis: W drodze na aranżowany ślub 21-letnia Hindełe Singer wyrywa strony brulionów zapisanych swoimi opowiadaniami, drze je na maleńkie kawałeczki i wyrzuca z okna jadącego pociągu. Pomieszane fragmenty zdań w jidysz unoszą się na wietrze i opadają na ziemię gdzieś między Lublinem, Warszawą a Berlinem. Siostra noblisty, Izaaka Baszewisa Singera i nie mniej znanego Izraela Joszui Singera, pierwsza pisarka w rodzinie. Pojawia się nagle gdzieś w środku między opowieściami jej braci, niewiele o niej wiadomo. Bibliofil, amerykański krytyk, badaczka, syn, a za nimi my, każdy na swój sposób podąża jej śladami i próbuje poskładać ją z tych porozrzucanych kawałków: niekochanej córki, zapomnianej artystki, opętanej przez dybuka Racheli i wybierającej męski strój Jentł z prozy Izaaka Singera.
W środę, 22 kwietnia o godz. 20 będzie można z kolei obejrzeć przedstawienie "Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające" Leona Schillera w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego.
Opis: "Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające" to widowisko śpiewno-muzyczne na podstawie śpiewnika Leona Schillera, inscenizatora, teoretyka teatru, pedagoga, jednej z największych postaci teatru polskiego. Śpiewogra Schillera, wystawiona po raz pierwszy w 1945 roku w obozie dipisów w polskim teatrze w Lingen stanowi jedyną w swym rodzaju mieszankę utworów muzycznych.
Wszystko to w ramach akcji "Nie wychodź z domu, zobacz się w teatrze!" realizowanej od 25 marca. Na stronie internetowej Teatru Osterwy oraz Facebooku i Instagramie znajdziemy m.in. fragmenty ulubionych utworów poetyckich i prozatorskich w wykonaniu aktorów Teatru oraz cykl "Anegdoty na czas zarazy" Anny Nowak. Wszyscy zainteresowani mogą także wziąć udział w konkursie na stworzenie z domowych przedmiotów „scenografii” do wybranego spektaklu instytucji.