FOT. MACIEJ RUKASZ/ CENTRUM KULTURY
Polska premiera "Dziady. Twierdza Brześć" Pawła Passiniego z aktorami Brzeskiego Akademickiego Teatru Dramy. Talk Show, podczas którego amerykańska performerka "zgrilluje" Jerzego Hausnera. Taneczny spektakl - nigdy nie pokazywany w Polsce - flamandzkiej grupy Needcompany. To wszystko w ostatni weekend XX Konfrontacji Teatralnych
Najciekawszym nurtem w tegorocznym programie miała być "Klauzula przyzwoitości". Tytuł nawiązuje do sprawy kilku amerykańskich artystów, którym 25 lat temu amerykańska instytucja rządowa odmówiła wypłacania przyznanych grantów - była to kara za propagowanie nieprzyzwoitych treści.
Występ gwiazdy Andiego Warhola Penny Arcade nieco rozczarował, ale sporo jeszcze przed nami. Zobaczymy solowe spektakle Lois Weaver i Peggy Shaw z grupy teatralnej "Split Britches". W piątek o godz. 19.30 w Sali Czarnej CK "RUFF", a w sobotę o godz. 21 w piwnicach dawnego klasztoru "What Tammy Needs To Know About Getting Old And Having Sex".
Ciekawie zapowiada się też talk-show Citizen Reno. Performerka z doświadczeniem w mainstreamowych mediach rzuca wyzwanie medialnej rutynie. Podczas serii spotkań pt. "Money Talks" Reno zmusza najsłynniejszych polskich ekonomistów do odpowiedzi na niewygodne pytania.
W Lublinie naprzeciwko performerki siądzie prof. Jerzy Hausner. Wstęp na to wydarzenie (piątek, godz. 18, piwnice) wolny. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, których w kasie Centrum Kultury już nie ma, ale i tak warto przyjść. Często zdarza się, że ci którzy wzięli bezpłatne wejściówki, potem się nie pojawiają. Wówczas na ich miejsce wchodzą inni chętni.
Podobnie ma się sprawa z biletami na Teatr Ósmego Dnia i Brzeski Teatr Dramatu, których spektakle zaplanowano w sobotę. Biletów w kasie nie ma od dawna, ale zapaleni teatromani powinni mimo wszystko próbować dostać się na widownię.
- Nie zawsze odbierane są zrobione wcześniej rezerwacje. W takich sytuacjach 5-10 min. przed rozpoczęciem wydarzenia bilety wracają do kasy - tłumaczy Małgorzata Drozd z Centrum Kultury.
Bez problemu za to można wejść na seanse w ramach Kina Konfrontacji. W piątek dwa filmy: "Czekając na księżyc" w reż. J. Godmilowa (godz. 15) i "Welcome to This House" w reż. B. Hammera (godz. 16.30). W sobotę o 17.30 "W sprawie Susan Sontag", reż. N. Kates, a w niedzielę o 16 "I WANT (NO) REALITY" (reż. A. Brzezińska). Na większość seansów wstęp wolny.
Największy lubelski festiwal teatralny potrwa do niedzieli, 18 października. Na zakończenie polska premiera gwiazd światowego formatu. Spektakl "The Blind Poet" Needcompany w niedzielę o godz. 18 w ACK Chatka Żaka. Punktem wyjścia były drzewa genealogiczne poszczególnych performerów. Na ich na podstawie powstała historia osadzona w różnych narodowościach, kulturach i językach na pograniczu teatru, muzyki i tańca.
Ponadto w programie ostatniego weekendu Konfrontacji: spektakle w Teatrze Starym ("Wieczorem" i "Skarb"), Teatr Kana "Projekt: Matka" (sobota, godz.12), wręczenie nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy i występ Tim’a Hecker’a, kompozytora i artysty dźwiękowego z Kanady (niedziela, godz. 22).
Kolejne konfrontacje za rok.
Wystawy i PoCeKalnia
* Na parterze Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) wystawa o nowojorskiej scenie queer "A Question of Decency/Kwestia Przyzwoitości" - codziennie w godz. 15-21.
* Instalacja w przestrzeni miejskiej "Oddychająca góra" Magdaleny i Ludomira Franczaków - Lubartowska 31, codziennie w godz. 15-18
* PoCeKalnia, czyli miejsce gdzie bezpłatnie możesz zostawić swoje dziecko pod okiem doświadczonych pedagogów - sala Galerii Art Brut (parter CK), w godz. 17-21, za okazaniem biletu na spektakl.