Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

15 września 2010 r.
15:21
Edytuj ten wpis

Spektakl "Nieznośne słoniątko": Co krokodyl jada na obiad?

Autor: Zdjęcie autora (SZ)
0 0 A A

Dlaczego żyrafa ma dłuższą szyję od słonia a słoń nie ma trąby? Czy małe słoniątko da rady groźnemu krokodylowi? Co krokodyl zje zamiast małego słonia? Odpowiedź już w niedzielę w lubelskim Teatrze Andersena. Spektakl "Nieznośne słoniątko” trzeba zobaczyć koniecznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kto lubi "Księgę dżungli” noblisty Ruygarda Kiplinga powinien sprawdzić, jak znakomity pisarz poradził sobie z bajką dla małych dzieci. Bohaterem "Nieznośnego słoniątka”, sztuki, która swoją premierę miała w tym roku – jest malutki słonik, który nie ma trąby. Słoni niedorostek jest nieznośnie ciekawy i wciąż zadaje dorosłym słoniom ważne pytania. Pyta, co krokodyl jada na obiad i dlaczego żyrafa ma dłuższą szyję od słonia? Chce wiedzieć, jak nosorożec nabawił się swojej skóry? Jest absolutnie bezkompromisowe. Nie daje się zbyć klapsem. I wciąż pyta: Dlaczego?


Ponieważ bohater bajki jest coraz bardziej dociekliwy, dorosłe słonie mają go dosyć. Dlatego postanawia wyruszyć w podróż nad rzekę Limpopo i osobiście przekonać się, czy odpowiedzi udzielane przez dorosłe słonie wyczerpują temat.

Jest na tyle odważny, że postanawia spotkać się oko w oko z krokodylem. Dopina swego, uradowany krokodyl zaciera ręce, że wpadł mu w ręce niezły obiad. Łapie słoniątko za nos, wydaje się, że już po nim. Ale dzielny słonik uwalnia się z paszczy krokodyla. Dramat kończy się szczęśliwym finałem, ale nos malca wydłuża się i zamienia w trąbę. Tyle bajka.


Za bajkę wzięli się najbardziej lubiani aktorzy Teatru Andersena. Jacek Dragun jest groźnym hipopotamem. Wioletta Tomica gra Żyrafę, Ilona Zgiet – Ptaka Kolokolo. Ten kapitalny tercet brawurowo bawi się z resztą aktorów: Urszulą Pietrzak, która gra Słoniątko, rewelacyjnym Piotrem Gajosem, który gra Strusia, Bogusławem Byrskim grającym Pawiana i syczącym Marianem Kłodnickim, który pełza po scenie jako Wąż Pyton. Aktorzy grają jak z nut, bawią się tekstem i fantastycznie animują lalki.


Jednak aktorzy to dopiero połowa sukcesu. O sukcesie "Nieznośnego słoniątka” przesądziła bajkowa scenografia, świetne kostiumy i lalki. Wszystko to jest dziełem Giedre Brazyte, scenografki z Litwy. Artystka pokazała klasę, aktor jest lalką, lalka człowiekiem, zwierzęta z bajki intrygują dziecięcą widownię do tego stopnia, że z zapartym tchem oglądają spektakl.


Scenografia i kostiumy współgrają z muzyką, skomponowaną przez Antanasa Jasenkę z Litwy. Spektakl wyreżyserował Jacek Malinowski. Polsko litewska unia na scenie – zaowocowała niezwykle żywiołowym, pełnym temperamentu przedstawieniem, które zdobywa dzieci i dorosłych. Dlaczego? Dorośli dostrzegają na scenie zmęczone mamy, babcie, ciocie, które przeganiają dzieci. Dzieci widzą, że warto w życiu zadawać pytanie "Dlaczego?”.

Pozostałe informacje

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Szykuje nam się sobotnia noc z kosmicznym atrakcjami nad Polską. Dziś na niebie zobaczymy kolejny kosmiczny pociąg, wystrzelony przez amerykańskiego miliardera!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

Politechnika Lubelska to jedyna uczelnia z Lubelskiego, która znalazła się w najnowszym rankingu QS World University Rankings 2025, jednym z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych. W tegorocznym zestawieniu PL uplasowała się w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie. W skali kraju zajęła 20. miejsce.

Okolice Kraśnika to kilometry atrakcyjnych i nieodkrytych szlaków rowerowych
Dużo zdjęć
galeria

Szykują raj dla cyklistów. Już dziś odkryj rowerem Kraśnik i okolice

Już niebawem Kraśnik może być mekka dla rowerzystów. A to za sprawą projektu „Rowerowe Roztocze”, który ma zrealizować Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Nowe drogi pieszo-rowerowe mają połączyć Kraśnik ze Zwierzyńcem, sercem Roztocza.

Pokrzywdzona nigdy wcześniej nie wykonywała tego typu transakcji.

Chciała zainwestować w kryptowaluty – padła ofiarą "mężczyzny z zasadami"

Najpierw ją zauroczył, a później wykorzystał niewiedzę. W ten sposób kobieta straciła 430 tys. zł.

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

Od północy w całym kraju trwa się cisza wyborcza. Za jej naruszenie grożą surowe kary

To już 8. edycja konkursu organizowana przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie.
galeria

Młodość w trzeźwości daje możliwości

O tym, że alkohol szkodzi, wiedzą już najmłodsi. Swoje spostrzeżenia przelali na papier.

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Już wkrótce uczniowie ze szkoły przy ul. Rzeckiego będą ćwiczyć na dworze. Zakończyła się przebudowa zewnętrznych boisk i bieżni.

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców

Betonozowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

Straty szacowane są na 900 zł.
Biała Podlaska

Nie miał jak wrócić do domu, więc… wybił szybę wiaty przystankowej

Gdy okazało się, że wszystkie autobusy odjechały, 32-latka poniosły emocje. Teraz grozi mu więzienie.

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane
Zdjęcia
galeria

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2023. Podczas Gali Kultury, która odbyła się w piątkowy wieczór w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach.

Weekendowe szaleństwa w Berecie
foto

Weekendowe szaleństwa w Berecie

Weekend to czas, w którym zaczyna się prawdziwa zabawa! Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z weekendowych szaleństw w Beretowym stylu! Zobaczcie, co się działo na parkiecie. Tak się bawi Lublin!

Tegoroczny „Bieg po uśmiech” odbywa się w wyjątkowym dla Stowarzyszenia czasie
Nasz Patronat

Kraśnik. 28. „Bieg po uśmiech” SOS Wiosek Dziecięcych

To już tradycja – zawodowcy i amatorzy już dzisiaj połączą swoje siły we wspólnym „Biegu po uśmiech”. Na terenie programu SOS Wioski Dziecięce w Kraśniku dzisiaj wielkie święto dobroczynności połączone z dobrą zabawą i rywalizacją sportową.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna