Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

3 kwietnia 2017 r.
18:07

Jak Wasze odkrycia kształtują archeologię? Wystawa w muzeum w Hrubieszowie

0 0 A A
Czaszka wraz z zausznicą w kształcie wierzbowego liścia
Czaszka wraz z zausznicą w kształcie wierzbowego liścia (fot. Anna Hyrchała)

Ponad 600 eksponatów: naczynia ceramiczne pierwszych rolników, narzędzia krzemienne z epoki brązu, biżuteria sprzed kilku tysięcy lat, złote monety z okresu rzymskiego. To wszystko będzie można oglądać w Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie. Większość z nich znalazły przypadkowe osoby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Organizując tę wystawę, pokazujemy jak ważna dla nas, archeologów i dla nauki, jest współpraca z mieszkańcami regionu. Jest to też podziękowanie za ich czujność, ofiarność i zaufanie – mówi Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie.

Bartecki podkreśla, że muzealnicy nie unikają tematu poszukiwaczy skarbów. – Staramy się współpracować z takimi osobami, jednocześnie uświadamiając im, jakie są tego prawne i naukowe konsekwencje. Jest to długotrwały proces, ale przynosi efekty – stwierdza.

Jednym z najciekawszych eksponatów jest odkryty w ubiegłym roku naszyjnik ze srebra wysokiej jakości o wadze 300 gramów. Do tej pory nie był prezentowany.

– Trafił na ziemię hrubieszowską około półtora tysiąca lat temu z terytoriów zajmowanych przed plemiona Bałtów. W skali kraju zabytek ten jest unikatowy. Podobnych należałoby szukać w Estonii, a nie pod Hrubieszowem – mówi Bartecki.

Na wystawie pojawi się też unikatowe srebrne barbarzyńskie naśladownictwo monety rzymskiej cesarza bizantyńskiego Anastazjusza I, produkowane pod koniec V lub na początku VI wieku n.e.

– W całej Europie nie ma bezpośrednich analogii dla tego egzemplarza. Czyżby Ostrogoci lub Gepidowie pod koniec V wieku prowadzili w regionie hrubieszowskim jakieś interesy? Byłaby to kolejna naukowa sensacja – stwierdza dyrektor.

Nad analizą tego zabytku pracuje już międzynarodowy zespół naukowców zajmujących się zagadnieniami germańskiego mennictwa.

Wystawa będzie opowiadać o pradziejach regionu przez pryzmat odkryć przypadkowych. Kolekcja zabytków, która trafiła do zbiorów hrubieszowskiego muzeum, jest imponująca: groty włóczni, oszczepów, elementy tarcz, miecz, biżuteria, ostrogi, narzędzia codziennego użytku.

– Uważam, że świadomość Polaków dotycząca tego, co należy robić z przypadkowo znalezionym zabytkiem jest coraz większa. Świadectwem tego jest ta wystawa. Mogłoby być jednak jeszcze lepiej – mówi Bartecki.

Nadal często zdarza się, że z obawy przed konsekwencjami odkrycia bywają zatajane lub wręcz celowo zniszczone lub wtórnie ukryte. Ta wystawa ma na celu pokazać, że nie ma się czego obawiać.

– Popularyzacja archeologii w regionie hrubieszowskim daje wymierne efekty. Archeologiczne konkursy dla dzieci i młodzieży, atrakcyjne interdyscyplinarne wystawy muzealne, budują świadomość naukowej wartości „tego, co w ziemi”. Najważniejsze jest wykazać zainteresowanie każdym, nawet czasem niepozornym zgłoszeniem – dodaje dyrektor.

Ekspozycja „Znalazłem... w gruncie rzeczy - wystawa o tym jak Wasze odkrycia kształtują archeologię” będzie czynna od 8 kwietnia do 30 października br.

Co robić ze skarbem?

W przypadku odkrycia zabytku archeologicznego w trakcie robót budowlanych, ziemnych lub przypadkowego znalezienia zabytku należy go zabezpieczyć, oznakować i wstrzymać wszelkie prace, które mogłyby go uszkodzić. Należy natychmiast zawiadomić wojewódzkiego konserwatora zabytków, albo – jeśli nie jest to możliwe – lokalne władze: wójta, burmistrza, prezydenta.

Pozostałe informacje

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

W pierwszym meczu mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała z wicemistrzami olimpijskimi Niemcami 28:35. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Czechami (godzina 18)

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią
POGODA

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią

Od wtorkowego wieczoru miejskie służby miały mnóstwo pracy walcząc o to, by drogi były przejezdne. Znacznie większe kłopoty miały polskie koleje, które w nocy notowały poważne problemy; część elektrycznych pociągów stanęła z powodu oblodzenia linii. A jakie są prognozy na najbliższe godziny?

Po wygranej w poprzedniej rundzie z Tourcoing Lille Metropolie, w pierwszym meczu ćwierćfinału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla

Bogdanka LUK Lublin blisko półfinału Challenge Cup

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla 3:0 i jest blisko awansu do półfinału. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w Lublinie 28 stycznia, o godzinie 18.

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?
Polityka i AI

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?

USA zdecydowały o ograniczeniu eksportu GPU do wybranych krajów/ Limitami została objęta także Polska. Polscy ministrowie interweniują.

Mimo lekkiego spadku w 2024 w porównaniu z 2023, Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu nadal pozostaje jedną z większych atrakcji turystycznych miasta
ZEBRY I ŻYRAFY

To nie był najlepszy rok. Ilu gości odwiedziło ZOO w 2024?

W 2024 było mniej odwiedzin niż w 2023. Za to dwa ostatnie dni minionego roku były rekordowe. 30 i 31 grudnia Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu odwiedziło aż 8 255 osób. Bo wtedy można było zwiedzać za darmo.

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta
INWESTYCJE DROGOWE

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta

Kosztowała ponad 66 milinów, ale jest już otwarta: obwodnica Urzędowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 833 z Urzędowa do Kraśnika.

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak
OSZUSTWO NA POLICJANTA

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak

Oszust wmówił kobiecie, że jej konto padło ofiarą hakerów i musi przelać swoje pieniądze na „bezpieczny rachunek”.

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?
SONDA
film

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?

Komisja wybrała 10 utworów, które wybrzmią podczas finału polskich kwalifikacji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji 2025. W walentynki dowiemy się, kto pojedzie do Szwajcarii i będzie reprezentować Polskę na eurowizyjnej scenie.

Chernobylite 2: Exclusion Zone
PROMIENIOWANIE
film

Chernobylite 2: Exclusion Zone. Co zobaczymy w Czarnobylu? (wideo)

Przy pierwszej części się sprawdziło. Polskie studiu The Farm 51 pracuje przy grze Chernobylite 2: Exclusion Zone i potrzebuje wsparcia. Stąd kampania na Kickstarterze.

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę
NA KORCIE

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę

Pora na drugi mecz na Australian Open dla Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Tym razem polscy kibice nie dość, że będą musieli „zarwać noc” by oglądać polskich tenisistów na żywo, to dodatkowo będą musieli dokonać wyboru, które spotkanie oglądać

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej
patronat
21 stycznia 2025, 19:00

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej

Już 21 stycznia w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej wystąpi Klaudia Klimczyk powszechnie znana jako Mama Na Obrotach. Przyjeżdża z nowym programem „Kiedyś, a dziś”.

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu
ZDJĘCIA
galeria

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu

Mówi się, że nikt nie da ci tyle miłości co zwierzę, któremu uratowałeś życie. I to jest prawda: zwierzak wzięty ze schroniska odpłaca się nieograniczoną miłością. Obecnie na kochający dom w lubelskim schronisku czeka 116 kotów.

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku otworzyła lodowisko pod chmurką. Dziś wszyscy ślizgają się za darmo. Potem trzeba będzie już płacić. Ile?

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy
NA GORĄCYM UCZYNKU

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy

Dwóch mężczyzn próbowało ukraść kawę w sklepie na Kalinowszczyźnie. Na ich nieszczęście, w tym samym czasie zakupy robił tam policjant.

Jesse Eisenberg i Kieran Culkin na planie filmu Prawdziwy Ból
DO ZOBACZENIA
film

Prawdziwy ból: Premiera online już za chwilę (wideo)

Były zdjęcia w Lublinie i Krasnymstawie, były świetne recenzje, są nagrody i nominacje. Czas na premierę w streamingu. Kiedy i gdzie obejrzymy Prawdziwy Ból?

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31