Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

6 marca 2017 r.
12:26

Zamość, Chełm, Hrubieszów. Młode pomysły na Twoją okolicę

Fabryka mebli w Zamościu
Fabryka mebli w Zamościu

Wszyscy autorzy mają nadzieję na realizację, choć niektóre z ich projektów dyplomowych pozwalają sobie na rewolucyjne zmiany. startARCHITEKCI’16 to okazja by inaczej popatrzeć na miejsca świetnie znane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie można oglądać projekty obronione w zeszłym roku na kierunku architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. W Galerii Gala przy ul. Fabrycznej można zobaczyć 81 projektów (39 inżynierskich i 42 magisterskie).

Fabryka mebli w Zamościu

Marta Dubik w lipcu obroniła jeden z pokazywanych dyplomów. To „Fabryka mebli w Zamościu - współczesna kontynuacja rzemieślniczej tradycji miejsca”. Jej praca dostała nominację w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich.

– Zaprojektowany przeze mnie obiekt to nowe, unikatowe miejsce na mapie Zamościa stymulujące rozwój kulturowy i przemysłowy naszego regionu. Koncepcja aspiruje do bycia wzorem dla potencjalnych inwestorów podstrefy ekonomicznej, jako przykład architektury produkcyjnej uwzględniającej skalę i potrzeby człowieka – mówi Dubik, która tłumaczy, że jej rówieśnicy w ogóle nie wiedzą, że Zamość słynął kiedyś z produkcji mebli. – Dziś wielu mieszkańców miasta wyrzuca na przykład gięte krzesła nie wiedząc zupełnie nic o ich wartości i uznając je za bezwartościowe. Wystarczy jednak sprawdzić w internecie, jak dużo kosztują. To towar kultowy i ekskluzywny.

Rewitalizacja osiedli Nowe Miasto w Chełmie

– Urodziłem się w Chełmie i mam osobisty stosunek do miejsca, które jest dziedzictwem, moim zdaniem zapomnianym. I niedocenianym. Chciałem zwrócić na niego uwagę – mówi mgr inż. arch. Piotr Kendzierawski, autor kolejnego projektu. To „Rewitalizacja osiedli Nowe Miasto w Chełmie. Modułowa zabudowa wielorodzinna na tle koncepcji urbanistycznej”.

Historia tego fragmentu miasta sięga czasów międzywojnia, kiedy Adam Kuncewicz i Adam Paprocki stworzyli plan rozbudowy miasta i powstała koncepcja urbanistyczna osiedla kolejowego o niespotykanej dotąd wielkości. Dzielnica miała podwoić liczbę mieszkańców miasta. Wybuch II wojny przerwał realizację planów z 1926. Wybudowano część domów, które projektował Henryk Gay. Dziś one i okolica nie wyglądają najlepiej.

– Przedmiotem mojej pracy jest architektoniczno-urbanistyczna koncepcja rewitalizacji modernistycznego osiedla – dodaje architekt. I tłumaczy, że myśląc o projekcie raczej chciał wypełnić lukę w mieście a nie konfrontować dwa światy.

Rewitalizacja osiedli Nowe Miasto w Chełmie

Rewitalizacja śródmieścia Hrubieszowa

– Miasto dostało pieniądze na rewitalizację śródmieścia, rozmawiam z władzami nad wykorzystaniem rozwiązań z mojego projektu. Priorytetem jest usuniecie styropianu, którym obłożono unikatowy budynek dawnych sukiennic – mówi mgr inż. Paweł Wilgos, który jest autorem kolejnego pokazywanego w Gali projektu „Rewitalizacji śródmieścia Hrubieszowa z adaptacją tuneli podziemnych”. – Po obronie wrzuciłem projekt do internetu, wzbudził spore zainteresowanie mieszkańców, było dużo komentarzy – dodaje.

Autor ma sentyment do Hrubieszowa, bo tu chodził do szkoły i mieszkał kilka lat jako chłopak. – Moi znajomi chwalili się, że schodzili do podziemi. Było do nich sporo wejść. Jeszcze więcej krążyło o nich legend. Chciałem pokazać mieszkańcom jaki potencjał tkwi z ich mieście – tłumaczy Wilgos, który taflą wody w której odbijają się budynki chce przykryć wejście do fragmentu podziemnego miasta.

Jego projekt chce też przywołać przeszłość miasta, klimat wąskich handlowych uliczek bliskowschodniego miasta.

Rewitalizacja śródmieścia Hrubieszowa z adaptacją tuneli podziemnych

W środę 15 marca o godz. 18:00 - dyskusja o projektach prezentowanych na wystawie poprzedzona ogłoszeniem wyników konkursów projektów dyplomowych.

Pozostałe informacje

Fynnian McCarthy (w środku) wywalczył w Będzinie statuetkę MVP

Bogdanka LUK Lublin nie miała problemów z pokonaniem drużyny Nowak-Mosty MKS Będzin

W spotkaniu 25. kolejki lublinianie nie dali szans beniaminkowi z Będzina, pokonali go 3:0. MVP wybrany został środkowy Bogdanki LUK Fynnian McCarthy

Dziś lubelska policja przeprowadziła 6 kontroli autobusów feryjnych

Wezwij kontrolę, aby dzieci bezpiecznie pojechały na ferie

Jutro zacznie się szczyt wyjazdów na ferie. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości odnośne stanu technicznego autobusów czy kondycji kierowców, to może wezwać policjantów lub inspektorów ITD. Zamieszczamy link do wykazu miejsc kontroli i telefonów zgłoszeniowych.

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Dobrze zaczęli, kiepsko skończyli. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor musiał w niedzielę uznać wyższość mistrza Polski. Beniaminek z Lublina przegrał na wyjeździe z Jagiellonią Białystok 0:3.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium