Studenci III i IV roku Architektury Krajobrazu KUL pod kierunkiem architekta krajobrazu Wojciecha Januszczyka opracowali autorskie wizje zagospodarowania obiektów z zastosowaniem technologii tzw. „dachów zielonych”. W środę pokazali je na wystawie.
– Rozmawiałyśmy z osobami, które handlują i spędzają tam mnóstwo czasu. Chciałyśmy poznać potrzeby użytkowników. Wszyscy podkreślali, że to musi być przestrzeń otwarta, więc od razu było wiadomo, że zaproponujemy konstrukcję, która zastąpi dziesiątki daszków i zadaszeń – opowiadają Natalia Trepko i Justyna Pacześniak, które (razem z Eweliną, siostrą Justyny) przygotowały projekt koncepcyjny zielonych dachów na targu przy ul. Ruskiej. Pomysł studentek obejmuje również pobliską halę i bardzo porządkuje wizualnie to miejsce.
Niedalekim zbiegiem ul. Wodopojnej, Lubartowskiej i al. Solidarności zajmowały się Ewa Gałan, Weronika Głaz, Urszula Sawińska i Katarzyna Gromadzka. Zamiast piwnych parasoli i szeregu budek zaproponowały pawilony przykryte zieloną przestrzenią. Połączyły urodę kwitnącego miejsca z punktem widokowym i wypoczynkowym. Wszystko na wysokości kilku metrów nad ziemią.
Przystanek przy al. Tysiąclecia i jego okolice zmieniał zespół Kamil Kubok, Anna Gąsowska, Agata Gumienny i Maria Staszałek.
Wszystkie z opracowywanych miejsc znajdowały się w obszarze Modelowej Rewitalizacji Lublina.