Galeria Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża",
otworzy wystawę prac nieżyjącego już artysty Romana Jenenki.
Grafiki wykonywał w guście sztuki ludowej, nawiązując do jej barwnych motywów, inspiracje czerpał również z przedstawień sakralnych i ikon. Jednak obrazy mimo widocznych reminiscencji stanowią autonomiczną wartość o odrębnej/autorskiej mitologii. Powstały w obrębie kultury ukraińskiej, ale równie dobrze mogłyby zaistnieć w kręgu sztuki indyjskiej czy plemiennej.
Malował w zależności od dostępnych środków - zarówno na papierze jak i na płytach pilśniowych, kartonach czy kopertach. Wykonywane przez niego obrazy cechują duże płaszczyzny jednobarwnego tła, na którym narysowane są antropomorficzne motywy, często podkreślone złoceniami.
Najchętniej używane przez niego barwy to kobalt i ochra. Prace pełne są radosnej afirmacji życia, a w sposobie kompozycji przywodzą na myśl kilimy i batiki. Charakterystyczne jest to, że swoje dzieła, które nazywał "obrazkami", zawsze opatrywał tajemniczymi epigramami pisanymi zazwyczaj w języku ukraińskim lub rosyjskim, a niekiedy też w polskim np.: "Dziewczyna śpi już 50 lat, włosy włożyła do wody, nic nie wie, a włosy jej rosną".
Prace często tworzył z okazji różnych rocznic oraz wydarzeń, dawał w prezencie licznym znajomym i przyjaciołom, dlatego też większość z nich znajduje się w prywatnych kolekcjach. Jego obrazy zostały docenione i pokazane na wielu wystawach, w miastach z którymi był związany m.in. w Kijowie, Warszawie i Lublinie.
Znaczną część życia poświęcił badając muzyczną warstwę kultury tradycyjnej. Był wybitnym śpiewakiem, od 1992 roku współpracował z Fundacją Muzyka Kresów, prowadził warsztaty, występował na konferencjach i inspirował twórczymi pomysłami.
Podczas wernisażu przyjaciele artysty pochodzący z Polski i Ukrainy zaprezentują koncert z tradycyjnymi ukraińskimi pieśniami.
Wernisaż wystawy 2 kwietnia w czwartek o godz. 18.00 w Galerii Rozdroża (ul. Krakowskie Przedmieście 39).