W piątek, 13.07, o godzinie 18 w Muzeum Lubelskim (na Zamku) odbędzie się wernisaż wystawy „Brzegi Wisły. Wielka historia wsi i miasteczek Powiśla od Sandomierza do Stężycy”.
Miejscowości położone nad rzeką, bogate w przeszłość, w pamiątki historyczne i architektoniczne, w liczne zabytki, a w dodatku piękne krajobrazowo, inspirowały wielu twórców. Z ich urody, magii, niepowtarzalnych złożeń architektonicznych, a także zabytków, których wiele już dziś nie istnieje, czerpali tak znakomici artyści jak m. in. Zygmunta Vogel, Aleksander Orłowskieg, Wojciech Gerson, Aleksander Gierymski, Władysław Śliwiński, Leon Wyczółkowski, Józef Pankiewicz, Ferdynand Ruszczyc, Władysław Skoczylas i wielu innych. Większość prac tych twórców będzie tu eksponowana po raz pierwszy.
Na tej wystawie prezentowane będą miejsca i obiekty często zapomniane, albo takie, które z upływem lat kompletnie się zmieniły, lub też zostały zrównane z ziemią. Dotyczy to przede wszystkim architektury rezydencjonalno-obronnej, nie zachowanych do dziś zamków, pałaców i dworów., ale też np. przydrożnych kapliczek, młynów i spichlerzy, które znikły z krajobrazu. Lepiej zachowały się klasztory i kościoły – a te także będą prezentowane na dziełach.
Ważne miejsce w ekspozycji zajmują widoki przedstawiające komunikację i żeglugę – wszak tematem są miejsca nadwiślańskie.
Zobaczymy też przedstawienia i obiekty ilustrujące kulturę, zajęcia i obyczaje mieszkańców Powiśla. Ważny akcent wystawy stanowić będzie pokaz odświętnych strojów Powiśla z XIX i XX wieku uzupełniony o materiały ikonograficzne, w tym szkice Jana Piotra Norblina i Wojciecha Gersona.
Towarzyszący wystawie piękny katalog wzbogaca i poszerza dotychczasową wiedzę, a poprzez swoją albumową formę popularyzuje i dla wielu osób zainteresowanych tematyką historyczną, kulturą czy etnografią i przede wszystkim sztuką tych terenów, jest bardzo cennym wydawnictwem.
Maria Kolesiewicz