Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

11 października 2019 r.
14:39

Wystawa i spacery czyli „100 lat polskiej architektury” w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Oprac. am

Kraków, Warszawa, Lublin, Poznań, Katowice. „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” to pięć wystaw w pięciu miastach Polski. Każda dotyczy innego okresu historii i ma inny wątek przewodni. Ta w Lublinie poświęcona jest społeczeństwu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Opowiadamy o budynkach i przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt miejskich przestrzeni po odzyskaniu niepodległości. Zadajemy pytania o społeczną tożsamość oraz rolę architektów i urbanistów w naszym codziennym życiu – tak Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, którego szefem jest lubelski architekt Bolesław Stelmach, tłumaczy ideę wystaw. – W Krakowie skupimy się na okresie 1918-1939, tematem będzie sztuka. W Warszawie (1939-1956) przyjrzymy się zagadnieniu władzy, w Lublinie (1956-1970) – społeczeństwu, w Poznaniu (1970-1989) – transferowi; a ekspozycja w Katowicach, obejmująca okres 1989-2018, to przemiana.

Wystawę „Społeczeństwo” można od piątku, 11 października, oglądać w Centrum Spotkania Kultur. Ekspozycja przygotowana przez lubelskich architektów: Marcina Semeniuka i Karola Krupę przypomina o ideach, jakie w latach 50. projektantom rozwijającego się miasta. To czas gdy zespół Romualda Dylewskiego kreślił plan urbanistyczny Lublina i obowiązujące do dziś kierunki rozwoju miasta.
Ekspozycja zostanie we wnętrzach budynku CSK (Plac Teatralny 1) do połowy grudnia, w międzyczasie warto wybrać się na jeden ze spacerów z przewodnikiem.

* 12 października, w godz. 17-19, po Dzielnicy Uniwersyteckiej będzie oprowadzał Hubert Trammer.

– Dzielnica Uniwersytecka jest także przykładem urbanistyki trzeciej drogi: łączącej modernistyczną otwartość przestrzeni z typowym dla tradycyjnego miasta wyraźnym definiowaniem tejże przestrzeni za pomocą pierzei budynków . Powstające na przestrzeni lat w dzielnicy uniwersyteckiej budynki reprezentują różne kierunki w architekturze od socrealizmu, przez różne odmiany modernizmu po postmodernizm. Wiele z nich to dzieła wybitne – zapowiada architekt. Miejsce zbiórki: przed budynkiem głównym KUL, Al. Racławickie 14.

* 19 października (godz. 11-13) po pierwszych osiedlach Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oprowadzi Paulina Paga.

– Na os. Mickiewicza, projektowanym przez Feliksa Haczewskiego, będziemy odnajdywać modelowe założenia międzywojennych osiedli społecznych, jednostki sąsiedzkiej i miast ogrodów – zaprasza animatorka z Muzeum Osiedli Mieszkaniowych. – Na os. Słowackiego, projektowanym przez Zofię i Oskara Hansenów zobaczymy, w jaki sposób architekci stawiali czoła zaostrzającym się normatywom. Poznamy także perspektywę mieszkańców, którym przez ponad pół wieku przyszło żyć w eksperymencie architektonicznym.

Miejsce zbiórki: przy kiosku na rogu ul. Rymwida i Grażyny (spacer w j. angielskim)

* 20 października (godz. 12-14) o nowoczesnych pomysłach na śródmieście opowie Marcin Semeniuk. Zbiórka przed budynkiem Powszechnego Domu Towarowego.
* 27 października kolejny spacer po osiedlach LSM. Miejski konserwator zabytków Hubert Mącik przybliży kwestię wyzwań konserwatorskich. Zbiórka w samo południe przed wejściem do akademika UMCS przy ul. Zana 11.
Zapisy: edukacja@niaiu.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Gospodarze na prowadzeniu. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W Lublinie zostanie rozegrany po raz pierwszy w historii mecz najwyższej klasy rozgrywkowej. W niedzielę na Stadionie Lekkoatletycznym Tytani Lublin podejmą Lowlanders Białystok (godz. 14).

47 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG w piątek złożyło ślubowanie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej
galeria

"Waszym nadrzędnym zadaniem jest ochrona granic". Straż zyskała nowych funkcjonariuszy

Komenda Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie staje się coraz liczniejsza. Uroczystość ślubowania 47 nowych funkcjonariuszy odbyła się w piątek, 4 kwietnia.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30