Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Rozstaje Europy" ma już 10 lat. Filmom dokumentalnym będą towarzyszyć wystawy.
Wernisaże odbędą się w "Chatce Żaka", już w środę (22 kwiecień).
Serię zdjęć - "Fotografie z Gruzji" zaprezentuje Gega (Giorgi) Czumburidze, urodzony w Tbilisi w Gruzji. Autor od 2006 roku studiuje na Gruzińskim Technicznym Uniwersytecie.
Sfotografował działania wojenne w Południowej Osetii, miedzy Rosją a Gruzją. Pierwsze zdjęcia, które powstały rankiem 8 sierpnia 2008 roku, dokumentują czas bombardowań oraz sytuację mieszkańców miast i wiosek.
Terytorium Gruzji jest nadal okupowane przez Rosyjską armię. Autor pragnie, by ludzie na świecie dowiedzieli się więcej na temat tej wojny. Wystawa ta odwiedza nasz kraj jako pierwszy.
"Jesień Ludów " to kolejna wystawa fotografii, ukazująca okres przemian w latach 90. w krajach bloku komunistycznego. Zdjęcia pokazują rok 1989 oraz zmiany jakie zaszły wraz z reformami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi, pociągając za sobą upadek ekip rządzących, zalegalizowanie opozycji i rozpisanie wolnych wyborów (Polska, Czechosłowacja, Węgry, Bułgaria, Rumunia, NRD).
Oglądamy między innymi rozpad ZSRR w 1991 roku i powstanie szeregu niepodległych państw oraz konflikt między Bośnią i Hercegowiną z oblężeniem Sarajewa w kwietniu 1992. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Historii Polski.
Jan Słodowski na swoich fotografiach pt. "Tęczą malowane. Drewniane cerkwie Podlasia", ukaże piękno świątyń obrządku prawosławnego przy wschodniej granicy Polski. Na Podlasiu pozostało jeszcze około stu cerkwi i kaplic, zachwycających skromnością, harmonią kształtów i niezwykle bogatą kolorystyką.
Autor fotografował również leśne cmentarze, krzyże i wiernych. Jan Słodowski urodził się w 1954 roku na Podlasiu. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, w 1978 roku nawiązał współpracę z Filmoteką Narodową w Warszawie.
Jest krytykiem i historykiem filmu, publikuje recenzje, monografie i artykuły o historii kina oraz książki i leksykony o tematyce filmowej.
Kolejna wystawa prezentuje eksponaty z Galerii Sztuki Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Wśród rekwizytów znajdą się rzeźby, obrazy, rysunki, grafiki oraz plakaty znanych polskich artystów, wykonane na początku lat 50. XX wieku.
Wystawy czynne są od 22 kwietnia w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" (ul. Radziszewskiego 16).