Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 grudnia 2024 r.
20:40

Co warto zobaczyć w Lublinie? Te miejsca zachwycają turystów i lokalsów

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A
(fot. archiwum)

Lublin nazywany jest miastem wielokulturowym. I nie bez powodu, bo w Kozim Grodzie w płynny sposób przeplatają się kultury z różnych stron świata. Tę przeplatankę możemy podziwiać nie tylko czytając historię, ale także przeżywając to na żywo dzięki zabytkom i przepysznej kuchni. Co warto zobaczyć w Lublinie? Jakie zabytki można zwiedzić? A jakich kuchni świata spróbować?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skąd wzięła się nazwa Lublin?

Wielu zastanawia się skąd w ogóle wzięła się nazwa Lublin. Pewne natomiast jest to, że to jedno z najstarszych miast polskich. Według Wincentego Kadłubka i Jana Długosza, miasto mogło już istnieć od 810 roku, natomiast pierwsze wzmianki z nazwą pochodzą z przełomu XI i XII wieku. 

Badacze od lat próbują odpowiedzieć na pytanie skąd wzięła się nazwa Lublin. W tym czasie powstało także wiele mitów na ten temat - a jak wiemy, w każdej legendzie jest ziarnko prawdy. 

Legenda cesarska o nazwie Lublin

Już w średniowieczu kronikarze chcieli dowiedzieć się dlaczego Kozi Gród zwie się Lublinem. Wincenty Kadłubek w swojej kronice z końca XII wieku także zanotował nazwę Lublin. Niektórzy badacze uważają, że wtedy pojawiła się po raz pierwszy w źródle historycznym nazwa Lublin. 

W dziele mówi się o baśniowych rodzicach Popiela I – Leszku III i Julii, która była siostrą Juliusza Cezara. Kobieta zostając księżną słowiańską założyła miasto, które pierwotnie zwało się Julia, a później przemianowano je na Lublin.

To oczywiście jest wizja średniowiecznego kronikarza, który nawiązuje do religii starożytnych Rzymian, ale co ciekawe, Kadłubek powiązał herb Lublina z historią starożytną rodu Juliuszy i religią starożytnych Rzymian. W mitologii rzymskiej, ważne miejsce w życiu starożytnych Rzymian odgrywała Wenus (grecki odpowiednik – Afrodyta), bogini płodności i miłości, patronka płodności natury, „przynosząca owoce” opiekunka ogrodów. To właśnie jej były poświęcone i składane w ofierze kozioł i koza, a kozioł obgryzający krzew winny często był atrybutem bogini Wenus w antycznych wyobrażeniach bóstwa. Grzebiąc głębiej w historii możemy dowiedzieć się, że Juliusz Cezar wywodził początek swojego rodu właśnie od bogini Wenus. Miało to udokumentować jego boskie pochodzenie i argumentowało uznanie Cezara za boga Rzymu.

Legenda z rybą w roli głównej

Gdy jeszcze gród nie miał nazwy, Bystrzyca była czysta i wartko płynęła. Pewien szlachcic zatrzymał się i próbował od mieszczan dowiedzieć się jak owy gród się nazywa. Gdy opowiedzieli że sami nie wiedzą, szlachcic postanowił że nazwą go tak, jak ryba którą wyłowią z rzeki. Gdy wyciągnięto sieci, były w nich dwie ryby - szczupak i lin. Na brzegu wybuchł spór, który książę ugasił słowami " szczupak jest wilkiem rzecznym, nie chcę, aby mieszkańcy tej osady tacy byli, lin zaś to ryba łagodna, więc wybierając z dwojga... zaraz, zaraz szczupak lub lin... niech ten wasz gród lub-linem się zwie". I tak książę wyjechał, a nazwa została.

Legenda o lubieniu

Jedna z legend głosi, że nazwa Lublin pochodzi od czasownika „lubić” albo „lubować”. Jednak nie zgadzają się z nią językoznawcy. Według ich opinii nazwa Lublin wzięła się do imienia Lubla – mężczyzny, który mógł być właścicielem tych ziem.

15 miejsc wartych odwiedzenia w Lublinie

Lublin, pełen historii i artystycznego klimatu, to miasto, które łączy tradycję z nowoczesnością. Oto lista miejsc, które warto odwiedzić – niezależnie od tego, czy jesteś turystą, czy mieszkańcem tego pięknego miasta.

W galerii przygotowaliśmy dla naszych Czytelników najciekawsze miejsca w Lublinie. Sprawdź, zainspiruj się! Może akurat ich nie znasz i w grudniowy weekend warto je odwiedzić!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tak wygląda wizualizacja nowego wielofunkcyjnego stadionu sportowego projektowanego przy Krochmalnej i przedłużeniu Lubelskiego Lipca 80
LUBLIN

Kolejna kara za zwłokę w wykonaniu projektu stadionu żużlowego

Miasto Lublin naliczyło kolejne 88 tys. zł kary umownej konsorcjum firm, które nie wywiązują się z umowy na wykonanie projektu stadionu żużlowego. Suma naliczonych dotychczas kar to blisko 300 tys. zł. Przedstawiciel wykonawcy uważa, że to miasto źle przygotowało inwestycję.

Żeby nie doszło do tragedii. Nie panikuj, wyłam rogatkę
galeria
film

Żeby nie doszło do tragedii. Nie panikuj, wyłam rogatkę

Jeżeli utkniesz na przejeździe kolejowym, nie panikuj, wyłam rogatkę – pokaz na ten temat przygotowali dziś kolejarze na przejeździe przez ul. Pszczelą w Zembrzycach. Kierowcy nigdy nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której samochód znajdzie się na torach między zamkniętymi rogatkami.

Wystąpienie Agnieszki Klimczuk z listopadowej sesji, jak i cały przebieg obrad może obejrzeć każdy, bo całe posiedzenie zostało nagrane i jest dostępne w internecie. Wglądu w to, co dzieje się na komisjach, mieszkańcy nie mają, chyba że biorą w nich udział osobiście

Kamery na komisji nie będzie. Ale radna nie składa broni

Sesje transmitowane i nagrywane są i będą, bo taki jest obowiązek. Ale posiedzenia komisji, przynajmniej w najbliższym czasie, już nie. Tak wynika z odpowiedzi, jaką od prezydenta Zamościa otrzymała po złożeniu interpelacji radna Agnieszka Klimczuk.

Naczepą zahaczył o linię wysokiego napięcia. 67-latek trafił do szpitala

Naczepą zahaczył o linię wysokiego napięcia. 67-latek trafił do szpitala

67-letni mężczyzna został porażony prądem na drodze. Sprawę wyjaśnia policja.

Opłatkowe spotkanie mundurowych. Był wojewoda, prokuratorzy, sędziowie
DUZO ZDJĘĆ
galeria

Opłatkowe spotkanie mundurowych. Był wojewoda, prokuratorzy, sędziowie

Wojewoda lubelski spotkał się we wtorek z przedstawicielami służb mundurowych. Były świąteczne życzenia oraz podziękowanie za służbę.

Burmistrz zachęcał do zdjęć z dekoracją świąteczną. Mieszkańcy wsiadają na konia

Burmistrz zachęcał do zdjęć z dekoracją świąteczną. Mieszkańcy wsiadają na konia

Ten koń nie jest do wsiadania, a jednak nietypową dekorację świąteczną w Radzyniu Podlaskim zaczynają w ten sposób niszczyć dzieci i dorośli. Władze miasta na razie apelują o poszanowanie wspólnego mienia.

Filip Luberecki może wkrótce podpisać nowy kontrakt z Motorem Lublin

Motor Lublin blisko przedłużenia umowy z ważnym piłkarzem?

Temat nowego kontraktu dla Filipa Lubereckiego pojawia się od kilku ładnych miesięcy. Mówił o tym poprzedni dyrektor sportowy Motoru Lublin Michał Wlaźlik, niedawno w tej sprawie wypowiadał się również prezes i większościowy udziałowiec klubu Zbigniew Jakubas. Jak wygląda sytuacja lewego obrońcy sprawdziliśmy u Pawła Golańskiego, nowego dyrektora beniaminka. Wygląda na to, że wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Policja publikuje takie zdjęcia zaginionego mężczyzny. To zapis z kamery busa, którym Marek Konopka dojechał do Przemyśla

Gdzie jest pan Marek? W sobotę wyszedł z domu i przepadł bez wieści

Było sobotnie (14 grudnia) przedpołudnie, gdy Marek Konopka wyszedł ze swojego domu w Księżpolu. Nie wiadomo, dokąd się udał, choć pewne jest, że wyjechał z rodzinnej miejscowości. Nie kontaktował się od tamtej pory z nikim z rodziny. Poszukiwania 52-latka rozpoczęła policja.

Tysiąc ton masła na sprzedaż. "Ma to przyczynić się do stabilizacji cen na rynku"
MEMY
galeria

Tysiąc ton masła na sprzedaż. "Ma to przyczynić się do stabilizacji cen na rynku"

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że ogłoszono przetarg na sprzedaż 1000 ton masła. Internauci odpowiadają.

Granatowa jednak powstanie. Miasto wybrało wykonawcę dokumentacji projektowej

Granatowa jednak powstanie. Miasto wybrało wykonawcę dokumentacji projektowej

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie rozstrzygnął przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej budowy ul. Granatowej. Realizacja zadania obejmie odcinek od ul. Gęsiej do istniejącej ul. Berylowej.

Pożar jednorodzinnego budynku. Interweniował śmigłowiec LPR

Pożar jednorodzinnego budynku. Interweniował śmigłowiec LPR

Jedna osoba została ranna w wyniku pożaru domu jednorodzinnego w powiecie janowskim.

Zrównoważone chłodzenie adiabatyczne – nowoczesne rozwiązania dla komfortu i oszczędności

Zrównoważone chłodzenie adiabatyczne – nowoczesne rozwiązania dla komfortu i oszczędności

W dobie zmieniającego się klimatu i rosnących temperatur coraz więcej osób poszukuje skutecznych i ekologicznych sposobów chłodzenia pomieszczeń. Tradycyjne klimatyzatory, choć efektywne, są kosztowne w eksploatacji i mają negatywny wpływ na środowisko. W odpowiedzi na te wyzwania, w ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje chłodzenie adiabatyczne, które łączy innowacyjność z dbałością o środowisko.

Jan Jakubiec

Do ugody nie doszło. Były radny żąda przeprosin od prezydenta Białej Podlaskiej

Prezydent Białej Podlaskiej nie przeprosił byłego radnego, więc sprawę rozstrzygnie sąd. Podczas jednej z sesji ubiegłej kadencji rady miasta Michał Litwiniuk (PO) zarzucił Janowi Jakubcowi (Biała Samorządowa) polityczną korupcję.

Wrotków to inwestycja w Samsonowicza
Wtorek na dzielni
film

Wrotków to inwestycja w Samsonowicza

27 milionów złotych kosztują inwestycje prowadzone w dzielnicy Wrotków. Ponad 24 miliony złotych z tej kwoty pochłonie remont ulicy Samsonowicza. Jest to jedno z największych wyzwań realizowanych przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie. Z Grzegorzem Malcem, szefem ZDiTM, rozmawiamy dziś o tej dzielnicy w naszym programie „Wtorek na dzielni”. Oglądajcie nas na www.dziennikwschodni.pl oraz na naszym kanale YouTube.

Pogrzeb rodziny z Idalina. Mszy przewodniczyć będzie arcybiskup

Pogrzeb rodziny z Idalina. Mszy przewodniczyć będzie arcybiskup

Znana jest data pogrzebu ojca i trójki dzieci, którzy zginęli tragicznie w pożarze w Idalinie. W uroczystościach udział weźmie arcybiskup Stanisław Budzik.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

209,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Różne -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

198,00 zł

Komunikaty