Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lipca 2022 r.
9:24

Co wydarzyło się 73. lata temu w Lublinie? Do miasta zaczęły zjeżdżać tysiące wiernych

Autor: Zdjęcie autora aa drs

Msza pontyfikalna, później procesja różańcowa z obrazem Matki Bożej, Pani Katedralnej. W niedzielę w parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty będzie odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Płaczącej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tzw. cud lubelski wydarzył się w niedzielę, 3 lipca 1949 r. kiedy w katedrze w Lublinie odbywał się ingres nowego biskupa lubelskiego, ks. Piotra Kałwy. Po południu (ok. godz. 15) osoby modlące się przed obrazem Matki Bożej zauważyły zmiany na wizerunku Matki Chrystusa. Maryja „płakała”. Informacja o „cudzie” szybko się rozeszła. Do miasta zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi. Wiadomość dotarła również do komunistycznych władz. Rozpoczęły się represje i prześladowania.

Niedziela 3 lipca, uroczystości w Lublinie

73. rocznica „cudu lubelskiego” rozpocznie się o godz. 18 na placu katedralnym od nabożeństwa z modlitwą wstawienniczą. Tuż przed godz. 19 zostanie uroczyście wniesiony obraz Matki Bożej i rozpocznie się pontyfikalna msza. Po Eucharystii ulicami Lublina przejdzie procesja różańcowa z obrazem Matki Bożej, Pani Katedralnej. Trasa będzie wiodła ul. Królewską, Lubartowską, Świętoduską, Krakowskim Przedmieściem, Królewską na plac katedralny. Niedzielna uroczystość zakończy się przed godz. 22 aktem zawierzenia Matce Bożej. Kapłani proszą wiernych aby zabrali ze sobą świece.

Ponieważ wieloletni proboszcz parafii archikatedralnej ks. Adam Lewandowski przechodzi na emeryturę, niedziela będzie też dniem podziękowania mu za 25-letnią pasterską posługę. „Nie żegnamy go, gdyż ks. Adam zostaje w naszej parafii jako rezydent i będzie nadal nam służył pomocą” – wyjaśniają kapłani.

Decyzją metropolity lubelskiego abpa Stanisława Budzika, nowym proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie, został ks. Krzysztof Kwiatkowski, dotychczasowy kanclerz lubelskiej kurii.

Objazdy w centrum Lublina

Z powodu uroczystości zmieni się organizacja ruchu w centrum Lublina. – Przejście uczestników procesji odbędzie się przy całkowicie wstrzymanym ruchu kołowym – informuje Izolda Boguta z lubelskiego Ratusza. – Dla linii komunikacji miejskiej wyznaczono objazdy.

Zmienione trasy autobusów i trolejbusów mają obowiązywać od godz. 20.30 do 22. Linie 1, 6 i 17 ominą ul. Królewską i Lubartowską jadąc z Zamojskiej przez Bernardyńską, pl. Wolności, Narutowicza, Kołłątaja, 3 Maja, al. Solidarności i al. Tysiąclecia. Taki objazd ma obowiązywać w obu kierunkach. Ani przez Zamojską, ani przez pl. Wolności nie będą kursować linie trolejbusowe 156 i 160, które w stronę Czechowa będą jechać przez al. Unii Lubelskiej, al. Tysiąclecia i Lubartowską, a w przeciwnym kierunku przez Lubartowską, Ruską i al. Unii Lubelskiej. Linia 23 w stronę Felina pojedzie tak samo, jak na Czechów, czyli al. Unii Lubelskiej.

Autobusy linii 39 zamiast przez pl. Wolności i Lubartowską pojadą przez Kołłątaja i 3 Maja. Przez ul. 3 Maja będzie też kursować linia 4. Pasażerowie wybierający się do Lublina wieczornym kursem linii 22 (odjeżdżającym z Pliszczyna o godz. 20.43) nie dojadą nim do Bramy Krakowskiej, bo kurs zakończy się przy Dworcu Głównym PKS.

Tylko koncert

Ze względu na uroczystości 3 lipca Wieża Trynitarska będzie zamknięta dla zwiedzających. Ale bez zmian o godz. 15 na Starym Mieście i okolicach będzie słychać z tarasu muzykę w ramach cyklu „Wieża trynitarska, Muzyczna podróż przez pokolenia”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Były zarzuty, teraz są słowa wsparcia. Parafianie z Łaszczowa po serii medialnych publikacji stanęli w obronie swojego proboszcza. I choć w oświadczeniu, które kilka dni temu trafiło do naszej redakcji nie ma właściwie żadnych zarzutów dotyczących artykułu, który ukazał się na łamach Dziennika Wschodniego, na prośbę nadawców pisma, zdecydowaliśmy się je opublikować.

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana
Świdnik

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana

Każde nadleśnictwo w Polsce, prowadząc prace na swoim terenie, opiera się na tym dokumencie. Ale Lasy Państwowe muszą też respektować ustawę dotyczącą gospodarki leśnej. A w niej jest wyraźnie zaznaczony obowiązek m.in. odmładzania lasu.

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie
galeria

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie

Biel wojskowych kalesonów współgrała z rześką aurą niedzielnego poranka na placu Zamkowym w Lublinie. Ostatnia niedziela miesiąca to jak zwykle giełda staroci.

Bachata Party
foto
galeria

Bachata Party

Lublin imprezuje cały czas. Nie straszny Wam nawet mróz. Co weekend lubelski klub El Cubano zapełnia do ostatniego miejsca. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w poprzedni weekend w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Dwaj oszuści, podszywając się pod pracowników banku, wmówili 54-latce i 38-latce, że ich oszczędności są zagrożone. Kobiety straciły łącznie ponad 20 tysięcy złotych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty