Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

28 lutego 2020 r.
21:40

Coming out podczas posiedzenia Rady Miasta Kraśnik. "Jestem gejem w strefie wolnej od LGBT"

115 469 A A

Jestem aktywistą LGBT. Jestem gejem w strefie wolnej od LGBT – przestawił się radnym i zebranym na piątkowej sesji gościom Cezary Nieradko, wnioskodawca uchylenia podjętej w 2019 roku przez Radę Miasta Kraśnik uchwały. Podczas posiedzenia wypowiadali się też mieszkańcy, którzy popierają podjętą przez miejskich radnych inicjatywę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nigdy wcześniej żadna sesja Rady Miasta Kraśnik nie wzbudziła takiego zainteresowania mediów, zwłaszcza ogólnopolskich jak ta piątkowa. Przyjechała ekipa TVN24 i przedstawiciel portalu OKO.press. Byli też lubelscy i kraśniccy dziennikarze. Przyszli również mieszkańcy Kraśnika.

Wszystko przez budzące kontrowersje stanowisko w sprawie środowiska LGBT, które Rada Miasta przegłosowała w maju ubiegłego roku. Był też inny powód. Kilka dni temu pojawiła się nieoficjalna zapowiedź władz partnerskiego miasta Kraśnika – Nogent-sur-Oise (Francja), że ze względu na podjętą uchwałę zerwie trwającą 15 lat współpracę z miastem.

Spirala lęku i odwaga

– Jest mi strasznie wstyd, że w Polsce, ale także poza naszym krajem moje kochane miasto wyszło na miasto homofoniczne – ubolewała radna Agnieszka Lenart (związana z SLD), która była nieobecna na majowej sesji Rady.

– Nikt z nami jeszcze współpracy nie zerwał – podkreśliła radna Angelika Marcinkowska (klub radnych burmistrza Wojciecha Wilka), która apelowała o to by ze spokojem podejść do tego tematu.

– Aby nie nakręcać spirali lęku i antagomiznów – przyłączył się do prośby radny Tomasz Saj (PiS). Otwarcie przyznał też, że „podziwia odwagę„ mieszkańca Kraśnika Cezarego Nieradki, który tuż przed sesją złożył obywatelski projekt uchwały ws. uchylenia majowego stanowiska miejskich radnych.

Nieradko chwilę przed wypowiedzią radnych publicznie wyjawił, że jest homoseksualistą „w strefie wolnej od LGBT” i że uchwała w tej sprawie nie tylko jego osobiście dotknęła.

– Jak można być na tyle krótkowzrocznym, aby nie zauważyć cierpienia innych? Aby nie zauważyć, że takimi decyzjami podsyca się nienawiść? Ta uchwała to jest zgoda na homofobię – podkreślał Cezary Nieradko, który dowodził, że kraśnicka uchwała jest „niezgodna z Konstytucją i europejskimi normami a także łamie prawa człowieka”. Na sali obrad padły też mocne słowa: Czy będą państwo wysiedlać, a może mordować?

Jestem tolerancyjna, ale...

– Uchwała, którą podjęliśmy w żaden sposób nie występuje przeciwko wam (środowisku LGBT-red.) – przekonywał radny Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik, były radny PiS) i apelował o wzajemny szacunek. – Może jak zaczniemy rozmawiać to takie sytuacje nie będą miały miejsca.

Burzliwej dyskusji przysłuchiwali się też inni mieszkańcy Kraśnika, który ubiegłoroczne stanowisko Rady popierają.

– Jestem osobą tolerancyjną i szanuję wszystkie osoby bez względu na orientację seksualną – podkreśliła na wstępie Izabella Litwin. Przyznała jednak, że obawia się, że „ideologia LGBT wejdzie do szkół i dzieci będą bombardowane nieodpowiednimi treściami.” – Jako matka chcę mieć gwarancję, że moje dzieci nie będą słuchały treści niezgodnych z moim światopoglądem – zaznaczyła Litwin.

Ostatecznie obywatelski projekt został odrzucony ze względów formalnych – nie było wystarczająco dużo zebranych podpisów, ani opinii prawnika.

Belgowie pójdą w ślady Francuzów?

Identyczny projekt uchwały zgłosił natomiast radny Paweł Kurek (skonfliktowany z burmistrzem, choć formalnie cały czas jest w klubie jego radnych). Kurek naciskał, żeby tego tematu nie odkładać. Przekonywał, że brak reakcji Rady w obliczu zerwania współpracy z miastem Nogent-sur-Oise może pociągnąć za sobą jeszcze inne konsekwencje. W ślady Francuzów mogą pójść Belgowie (miasto Ruiselede).

– A Norwegowie mogą wstrzymać pomoc dla miasta. Także tutaj nie chodzi o żaden pośpiech – tłumaczył radny Kurek.

– Rzeczywiście jeśli to miałoby zagrażać naszym staraniom to należy się nad tym tematem jeszcze raz pochylić – przytaknęła Dorota Posyniak (klub radnych burmistrza Wojciecha Wilka), przewodnicząca Rady Miasta Kraśnik. 

– Rozumiem, ze chce pan (do radnego Pawła Kurka-red.) osiągnąć swój cel, ale to jest szantaż. Z pana wypowiedzi wynika, że niemal cały Kraśnik chce aby tę uchwałę zmienić. A to jest nieprawda (pod projektem uchwały zebrano ponad 250 podpisów, zaś Kraśnik liczy ok. 34 tys. mieszkańców-red.)

– Chcesz zabłysnąć przed kamerami – zdenerwował się burmistrz Wojciech Wilk (były poseł Platformy Obywatelskiej) zwracając się do radnego Pawła Kurka, kiedy ten nie chciał zgodzić się na przełożenie tematu na kolejną sesję. – Wiesz, że teraz ta uchwała nie przejdzie. Burmistrz też dobitnie podkreślił: Nie działasz w interesie miasta.

Po tych słowach część radnych zaczęła bić brawo.

– Oklaski, które zebrał pan burmistrz świadczą o tym, ze rada popiera jego działania. Zależy nam, żeby Kraśnik się rozwijał – skomentował radny Jerzy Misiak (PiS).

Ostatecznie większość radnych nie zgodziła się na prowadzenie projektu uchwały radnego do porządku obrad.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium