Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 października 2019 r.
9:22

Czego lepiej nie robić na górkach czechowskich. Kiedy Ratusz ujawni raport?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Maciej Kaczanowski)

Najwcześniej w listopadzie prezydent ujawni raport naukowców mówiący o tym, czego nie można zrobić z górkami czechowskimi, aby nie zaszkodzić przyrodzie. Raport trafił do Urzędu Miasta już w połowie września, ale Ratusz wciąż go nie pokazuje i tłumaczy, że czeka na ostateczną wersję dokumentu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokument został zamówiony za 116 tys. zł przez Biuro Rewitalizacji, które działa w strukturach Urzędu Miasta. Raport ma dotyczyć nie tylko górek czechowskich, ale również Zimnych Dołów (koło ul. Ofelii, Węglin Północny) oraz wąwozu Lipnik (koło ul. Naftowej, Ponikwoda). Urzędnicy oczekiwali, że w raporcie znajdzie się sugestia dotycząca „możliwych działań ochronnych i akceptowalnych z punktu widzenia przyrodniczego form zagospodarowania” wskazanych terenów. Zgodnie z umową dokument zamówiony w lubelskiej firmie Eco Terra powinien być przekazany Urzędowi Miasta do 15 września.

W połowie zeszłego miesiąca Ratusz potwierdził nam oficjalnie, że raport został dostarczony. Jednak od tamtej pory nie ujrzał światła dziennego. Lubelscy działacze ekologiczni przeciwni zabudowie górek czechowskich zaczynają tracić cierpliwość.

– Zwróciliśmy się w środę do prezydenta o natychmiastową publikację raportu oraz zorganizowanie jego prezentacji z zastrzeżeniem, żeby dokonali jej nie urzędnicy, a sami autorzy opracowania w jak najszerszym gronie – napisał wczoraj do nas Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa i Natury i Człowieka, jednej z organizacji broniących górek przed częściową zabudową. – Możemy tylko snuć domysły, co stoi na przeszkodzie w prezentacji raportu? Czyżby obawy, że górki nie okażą się takim „ugorem i śmietniskiem” które radni postanowili ucywilizować? Że może to zaszkodzić wyborczemu wynikowi prezydenckich radnych?
Dlaczego raport nie został do dziś ujawniony? – Nie został jeszcze odebrany zgodnie z postanowieniami zawartej umowy, a tym samym nie może być na chwilę obecną publikowany – wyjaśnia Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta.

– Z informacji, które otrzymaliśmy od wykonawcy wynika, że przedłożony raport nie ma wersji ostatecznej i będzie podlegał dalszemu opracowaniu ze względu na niespodziewaną i nagłą chorobę głównego koordynatora i recenzenta naukowego prowadzonych badań – dodaje Duma. – Na prośbę wykonawcy termin odebrania ostatecznej wersji raportu został przedłużony do dnia 31 października 2019.

– Rzeczywiście tak jest, że raport nie jest ostateczny. To sytuacja losowa – wyjaśnia Tomasz Furtak prowadzący firmę Eco Terra.
Brak naukowej analizy mówiącej o tym, jak można wykorzystać górki czechowskie, żeby nie zniszczyć ich przyrody był jednym z głównych argumentów używanych przez przeciwników zabudowy dawnego poligonu. Przekonywali oni, że do czasu otrzymania raportu naukowców Rada Miasta powinna się wstrzymać z podjęciem uchwały, która wyznacza na górkach czechowskich kilka obszarów pod mieszkaniową zabudowę wielorodzinną.

Wbrew tym namowom Ratusz nie czekał i prezydent tuż przed wakacjami przekazał radzie miasta projekt takiej uchwały (mowa o projekcie studium przestrzennego), a 1 lipca nad ranem Rada Miasta zatwierdziła dokument po myśli spółki TBV Investment. Spółka była wówczas właścicielem całości górek, niedawno sprzedała miastu za złotówkę teren, który nie jest przeznaczony pod budownictwo.

– W ślad za tym zapadają kolejne decyzje i metodą faktów dokonanych, krok za krokiem, sytuacja prawna górek zmienia się z dnia na dzień – alarmuje Gorczyca. Przypomina o pozwoleniu na budowę boisk, które na wniosek TBV Investment zostało wydane przez Urząd Miasta w zaledwie osiem dni. – Czy te superszybkie działania nie narażą na szwank najcenniejszych fragmentów górek? Czy to deweloper według swojego widzimisię ma sam zaprojektować nam park czy też ma to być miejski park, zaprojektowany z udziałem mieszkańców? Skąd taki pośpiech? Wszystko w tej sprawie wydaje się stać na głowie – dodaje Gorczyca.

Uchwalone 1 lipca studium z wyznaczonymi na górkach strefami pod bloki jest już obowiązujące i na jego podstawie właściciel tych gruntów (spółka TBV Invesment) może np. wystąpić do władz Lublina z wnioskiem o zezwolenie na inwestycję mieszkaniową w trybie ustawy „lex deweloper”. Ustawa wymaga, by proponowana przez dewelopera inwestycja była „niesprzeczna” z obowiązującym studium.

Tutaj Ratusz działał wbrew studium

Miejscy urzędnicy twierdzą, że studium… nie jest dla nich wiążące. Tak było w przypadku ul. Dębowej (północny skraj Ponikwody), której mieszkańcy w poniedziałek przyszli protestować do Ratusza. Nie zgadzają się z wydaną przez urząd decyzją o warunkach zabudowy, wydaną na wniosek jednego z deweloperów, która dopuszcza możliwość 16 bloków mieszkalnych. Protestujący podkreślają, że obowiązujące studium przestrzenne wyznacza tu teren zielony. – Prawo związane z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy nie wymaga zgodności z obowiązującym studium – odpowiada na to Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Studium jest podstawowym dokumentem planowania przestrzennego, nie jest jednak aktem prawa miejscowego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

zdj. ilustracyjne

Piekło czteroletniej dziewczynki. Molestował ją ojciec?

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty