Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 października 2019 r.
9:22

Czego lepiej nie robić na górkach czechowskich. Kiedy Ratusz ujawni raport?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 135 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Najwcześniej w listopadzie prezydent ujawni raport naukowców mówiący o tym, czego nie można zrobić z górkami czechowskimi, aby nie zaszkodzić przyrodzie. Raport trafił do Urzędu Miasta już w połowie września, ale Ratusz wciąż go nie pokazuje i tłumaczy, że czeka na ostateczną wersję dokumentu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokument został zamówiony za 116 tys. zł przez Biuro Rewitalizacji, które działa w strukturach Urzędu Miasta. Raport ma dotyczyć nie tylko górek czechowskich, ale również Zimnych Dołów (koło ul. Ofelii, Węglin Północny) oraz wąwozu Lipnik (koło ul. Naftowej, Ponikwoda). Urzędnicy oczekiwali, że w raporcie znajdzie się sugestia dotycząca „możliwych działań ochronnych i akceptowalnych z punktu widzenia przyrodniczego form zagospodarowania” wskazanych terenów. Zgodnie z umową dokument zamówiony w lubelskiej firmie Eco Terra powinien być przekazany Urzędowi Miasta do 15 września.

W połowie zeszłego miesiąca Ratusz potwierdził nam oficjalnie, że raport został dostarczony. Jednak od tamtej pory nie ujrzał światła dziennego. Lubelscy działacze ekologiczni przeciwni zabudowie górek czechowskich zaczynają tracić cierpliwość.

– Zwróciliśmy się w środę do prezydenta o natychmiastową publikację raportu oraz zorganizowanie jego prezentacji z zastrzeżeniem, żeby dokonali jej nie urzędnicy, a sami autorzy opracowania w jak najszerszym gronie – napisał wczoraj do nas Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa i Natury i Człowieka, jednej z organizacji broniących górek przed częściową zabudową. – Możemy tylko snuć domysły, co stoi na przeszkodzie w prezentacji raportu? Czyżby obawy, że górki nie okażą się takim „ugorem i śmietniskiem” które radni postanowili ucywilizować? Że może to zaszkodzić wyborczemu wynikowi prezydenckich radnych?
Dlaczego raport nie został do dziś ujawniony? – Nie został jeszcze odebrany zgodnie z postanowieniami zawartej umowy, a tym samym nie może być na chwilę obecną publikowany – wyjaśnia Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta.

– Z informacji, które otrzymaliśmy od wykonawcy wynika, że przedłożony raport nie ma wersji ostatecznej i będzie podlegał dalszemu opracowaniu ze względu na niespodziewaną i nagłą chorobę głównego koordynatora i recenzenta naukowego prowadzonych badań – dodaje Duma. – Na prośbę wykonawcy termin odebrania ostatecznej wersji raportu został przedłużony do dnia 31 października 2019.

– Rzeczywiście tak jest, że raport nie jest ostateczny. To sytuacja losowa – wyjaśnia Tomasz Furtak prowadzący firmę Eco Terra.
Brak naukowej analizy mówiącej o tym, jak można wykorzystać górki czechowskie, żeby nie zniszczyć ich przyrody był jednym z głównych argumentów używanych przez przeciwników zabudowy dawnego poligonu. Przekonywali oni, że do czasu otrzymania raportu naukowców Rada Miasta powinna się wstrzymać z podjęciem uchwały, która wyznacza na górkach czechowskich kilka obszarów pod mieszkaniową zabudowę wielorodzinną.

Wbrew tym namowom Ratusz nie czekał i prezydent tuż przed wakacjami przekazał radzie miasta projekt takiej uchwały (mowa o projekcie studium przestrzennego), a 1 lipca nad ranem Rada Miasta zatwierdziła dokument po myśli spółki TBV Investment. Spółka była wówczas właścicielem całości górek, niedawno sprzedała miastu za złotówkę teren, który nie jest przeznaczony pod budownictwo.

– W ślad za tym zapadają kolejne decyzje i metodą faktów dokonanych, krok za krokiem, sytuacja prawna górek zmienia się z dnia na dzień – alarmuje Gorczyca. Przypomina o pozwoleniu na budowę boisk, które na wniosek TBV Investment zostało wydane przez Urząd Miasta w zaledwie osiem dni. – Czy te superszybkie działania nie narażą na szwank najcenniejszych fragmentów górek? Czy to deweloper według swojego widzimisię ma sam zaprojektować nam park czy też ma to być miejski park, zaprojektowany z udziałem mieszkańców? Skąd taki pośpiech? Wszystko w tej sprawie wydaje się stać na głowie – dodaje Gorczyca.

Uchwalone 1 lipca studium z wyznaczonymi na górkach strefami pod bloki jest już obowiązujące i na jego podstawie właściciel tych gruntów (spółka TBV Invesment) może np. wystąpić do władz Lublina z wnioskiem o zezwolenie na inwestycję mieszkaniową w trybie ustawy „lex deweloper”. Ustawa wymaga, by proponowana przez dewelopera inwestycja była „niesprzeczna” z obowiązującym studium.

Tutaj Ratusz działał wbrew studium

Miejscy urzędnicy twierdzą, że studium… nie jest dla nich wiążące. Tak było w przypadku ul. Dębowej (północny skraj Ponikwody), której mieszkańcy w poniedziałek przyszli protestować do Ratusza. Nie zgadzają się z wydaną przez urząd decyzją o warunkach zabudowy, wydaną na wniosek jednego z deweloperów, która dopuszcza możliwość 16 bloków mieszkalnych. Protestujący podkreślają, że obowiązujące studium przestrzenne wyznacza tu teren zielony. – Prawo związane z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy nie wymaga zgodności z obowiązującym studium – odpowiada na to Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Studium jest podstawowym dokumentem planowania przestrzennego, nie jest jednak aktem prawa miejscowego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty