Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 sierpnia 2019 r.
20:44

Dlaczego ogołocili brzeg Bystrzycy z roślinności? Wody Polskie tłumaczą, że musiały

We wtorek nad brzegiem Bystrzycy przedstawiciele państwowych Wód Polskich przekonywali, że trwające prace w dolinie i korycie rzeki są niezbędne, by uchronić miasto przed powodzią

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prace „konserwacyjno-udrożnieniowe” w korycie największej lubelskiej rzeki ruszyły 31 lipca. Zlecenie Wód Polskich trafiło do firmy z Sosnowicy. Wykoszone zostały już wały, wycięto trzciny, na brzegu rzeki wysycha warstwa śmierdzącego mułu.

– Przywracamy projektowany przekrój poprzeczny Bystrzycy – podkreśla Mariusz Szynkarek, zastępca dyrektora ds. Powodzi i Suszy w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Lublinie. – Nie wyciągamy namułu z dna, tylko oczyszczamy skarpy. Usuwamy nawisy i roślinność – tłumaczy.

Leżącego na brzegu mułu z rzeki nikt usuwać nie zamierza. – Zostaną z niego wyciągnięte śmieci. Po wysuszeniu muł zostanie obsiany mieszkanką traw – tłumaczy dyr. Szynkarek. – W przyszłych latach zamiast trzcin będą tu trawy.

RDOŚ w Lublinie nie ma zastrzeżeń do zakresu (i czasu przeprowadzenia) prac. – Uszczerbek na przyrodzie to naturalny koszt takich prac – przekonuje Arkadiusz Iwaniuk, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Lublinie. – Termin też jest sprzyjający, jest już po głównych wylęgach. To kwestia priorytetów. Bezpieczeństwo powodziowe miasta jest na pierwszym miejscu.

O bezpieczeństwie mówił też obecny na wczorajszej konferencji Piotr Popiel, radny miejski PiS: – Priorytety muszą być zachowane. Rzeka od lat jest zaniedbana, przywykliśmy do tego, że przybrała dziką formę.
Właśnie o utrzymanie dzikiego życia w dolinie przepływającej przez miasto rzeki od lat walczą ekolodzy.

– Kilka lat temu udało się Radzie Kultury Przestrzeni przekonać Wojewódzki Zarząd Melioracji do ograniczenia i opóźnienia koszenia. Dało to świetne efekty. Zielone i ukwiecone dno doliny było jaskrawym kontrastem dla nadmiernie wykoszonych i wypalonych na popiół trawników oraz bogatą oazą ptactwa – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Takich działań nie rozumieją też ornitolodzy, którzy podkreślają, że trzciny służą za schronienie ptakom wodnym, wodno-błotnym i wróblowatym.

– Jeśli wycięto trzciny teraz, to one przed zimą już nie odrosną, a zimuje tam wiele gatunków – mówi Anna Aftyka z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Wniosek „o kontrolę tych prac i podjęcie działań w kierunku ich zaprzestania” do kilku instytucji złożyli też działacze Lubelskiego Ruchu Miejskiego. Podnoszą oni m.in., że w składowanym na nabrzeżu namule są toksyczne substancje, które zostały wcześniej zmyte z dróg: starte opony, klocki hamulcowe, oleje, smary, itp.

– Namuł nie jest badany – przyznaje dyr. Szynkarek.

– Czas, sposób i skala robót pokazuje, że dla instytucji, którym powierzono opiekę nad naszymi rzekami takie kwestie jak bioróżnorodność, ochrona przyrody, oczyszczanie wody przez roślinność buforową czy łagodzenie skutków suszy zdają się nie mieć większego znaczenia – komentuje Gorczyca. – W Lublinie wydajemy pieniądze na skrawki kwietnych łąk przyjaznych owadom, a tu nagle ktoś wpada na pomysł, żeby trzcinowiska i nadrzeczne łąki, będące lęgowiskiem, schronieniem i żerowiskiem wielu gatunków ptaków i właśnie owadów, zamieniać w wysiane z worka trawniczki.

Czy grozi nam powódź?

Na wtorkowej konferencji prasowej nikt nie potrafił odpowiedzieć jaki jest obecnie poziom wody w Bystrzycy w Lublinie. Gołym okiem jednak widać, że podobnie jak w innych polskich rzekach, wody jest wyjątkowo mało. Z danych Krajowego Instytutu Meteorologii wynika, że w niektórych miejscach Wisła ma tylko 65 cm głębokości, Bug 54 cm (we Frankopolu), a Wieprz w Nieliszu to tylko 15 cm wody!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty