Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

27 maja 2020 r.
16:51

Tak szkoły w woj. lubelskim walczą o uczniów

8 0 A A
(fot. fb Liceum Ogólnokształcącego w Łaszczowie)

Epidemia koronarowirusa sprawiła, że ósmoklasiści nie mogą odwiedzać szkół ponadpodstawowych żeby sprawdzić, czy chcieliby się w nich uczyć. Decyzja zostanie podjęta wyłącznie w oparciu o informacje znalezione w internecie. Nic dziwnego, że wszystkie szkoły prezentują się tam na skalę znacznie większą niż dotychczas.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O to, czy będą chętni do rozpoczęcia nauki w szkołach nie martwią się najbardziej prestiżowe szkoły.

- Musimy jednak walczyć żeby pokazywać się jak najlepiej żeby przyciągnąć do siebie jak najlepszych uczniów. W przyszłym roku planujemy otworzyć siedem nowych oddziałów, czyli zamierzamy przyjąć ok. 230 osób - mówi Adam Prus, wicedyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. – Dlatego wszystkie działania dotyczące promocji szkoły zostały przeniesione do internetu. Oprócz zakładki na stronie szkoły, która jest tam od zawsze, a dotyczy rekrutacji, stawiamy na szkolny facebook. Trafiają tam m.in. informacje o tym, co się wirtualnie dzieje w naszej szkole, są prezentacje klas i film pokazujący samą szkołę.

- W tym roku z powodu koronawirusa nie odbyły się Targi Edukacyjne ani planowane przez nas „Drzwi otwarte” - opowiada Małgorzata Markowska, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Lublinie. – Dlatego tym razem stawiamy na internet. Przedstawiamy naszą ofertę na stronie internetowej, ale przede wszystkim na facebooku i instagramie. Portale społecznościowe mogą być bardzo dobrym pomysłem, bo uczniowie kończący szkołę podstawową masowo z nich korzystają. Co więcej, tego typu media obsługują członkowie samorządu szkolnego. Telefony z pytaniami o rekrutację i o szkołę zdarzają się sporadycznie. Znacznie częściej jest to kontakt internetowy z naszym samorządem. To bardzo dobrze, bo uczniowie najlepiej dotrą do swoich młodszych kolegów i dokładnie opowiedzą im jak wygląda nauka w naszej szkole z ich punktu widzenia.

Małgorzata Markowska nie wie jednak, jak te działania mogą przełożyć się na rekrutacje i zainteresowanie szkołą.

- Ubiegły rok był wyjątkowy, bo była kumulacja dwóch roczników. Jak będzie teraz, trudno powiedzieć. Mam nadzieję, że skoro młodzież korzysta na co dzień z sieci znajdą tam i informacje o naszej szkole, ale trudno jest cokolwiek prorokować – przyznaje.

Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Kostki-Starowieyskiego w Łaszczowie zorganizowało w środę pierwszy w pełni interaktywny dzień drzwi otwartych.

- Szkoły w całym kraju zmagają się z problemem dotarcia do nowych uczniów, rok rocznie jednym z narzędzi, które w tym pomagały były właśnie spotkania z uczniami bezpośrednio w szkołach. Obecna sytuacja wymusiła odwołanie takich wydarzeń, co postawiło placówki oświatowe w bardzo trudnej sytuacji. Dlatego przenosimy to coroczne wydarzenie promocyjne do internetu, a konkretnie na licealnego facebooka – informuje się Marcin Piotrowski, koordynator akcji #Zakochajsięwszkole z LO w Łaszczowie. - Wyjątkowy pomysł dotarcia do nowych kolegów to inicjatywa samych uczniów, których wspiera całe grono pedagogiczne. Sama idea skupiać się ma na tym, że to szkoła ma przyjść do uczniów, a nie jak to zawsze bywało uczniowie do szkoły.

– Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z ważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Ważne jest, aby wybory Państwa dzieci były odpowiedzialne, aby przy tych wyborach uwzględnić możliwości, zainteresowania, predyspozycje oraz przeanalizować kryteria wyboru poszczególnych typów szkół – podkreśla, zwracając się do rodziców, Iwona Lipiec, wicedyrektor, doradca zawodowy w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie; wojewódzki konsultant do spraw doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Iwona Lipiec przygotowała prezentację dostępną na stronie internetowej lubelskiego kuratorium, na której tłumaczy, co czeka uczniów w danym typie szkół i na co zwracać uwagę przy ich wyborze. Na stronie kuratorium znaleźć można też kompletny informator szkół ponadpodstawowych dotyczący tego ile i jakich klas może powstać w przyszłym roku w liceach i technikach.

Kalendarz ucznia

• Egzamin ósmoklasisty będzie od 16 do 18 czerwca, a tzw. drugi termin wyznaczono na 7-9 lipca. 

• Wyniki będą nie później niż 31 lipca.

• Od 15 czerwca do 10 lipca trzeba będzie złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami.

• Od 31 lipca do 4 sierpnia trzeba dostarczyć zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. W tym samym czasie będzie można podjąć decyzję o zmianie szkoły, do której chce się uczęszczać.

• Listy kandydatów (zakwalifikowanych i nie) ogłoszone zostaną 12 sierpnia.

• Przez kolejne pięć dni kandydaci będą musieli potwierdzić wolę nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani i dostarczyć do niej oryginał świadectwa ukończenia szkoły i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego.

• Listy przyjętych i nie ogłoszone będą 19 sierpnia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium