Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 kwietnia 2023 r.
10:05

Produkty z Lublina jadą do USA i Kambodży. Aliplast w tym roku wyda 70 mln zł na inwestycje

0 A A
Aliiplast
Aliiplast

Lubelszczyzna to przecież najlepsze miejsce do robienia biznesu - mówi Tomasz Ćwiek, dyrektor inwestycyjny spółki Aliplast i tłumaczy dlaczego znana firma nie przeniesie się do Warszawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tamtym roku Aliplast świętował 20-lecie. Jaką pozycję udało się wypracować w tym czasie?

– Zarówno w Polsce, jak i w Europie utrzymujemy mocną, drugą pozycję jako systemodawcy systemów aluminiowych. Dostarczamy je na cztery kontynenty. Kompleksowe rozwiązania z zakresu stolarki okienno-drzwiowej i fasadowej trafiają do kilkunastu krajów w tym: Słowacji, Czech, Rumunii, Bułgarii i krajów nadbałtyckich, Bałkanów,Stanów Zjednoczonych, Kanady, a także do Australii i Kambodży.

No właśnie. Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja, wzrost cen mediów. Jak bardzo was to dotknęło?

– Żyjemy w bardzo nieprzewidywalnych czasach. Ponieważ świat się nieustannie zmienia to naszym głównym celem jest nadążanie i oczywiście wyprzedzanie tych zmian. Podam przykład. Każdego roku, w listopadzie układamy biznesplan na cały następny rok. Ale pierwszego roku z Covid 19 biznesplan zmienialiśmy aż pięć razy. W kwietniu 2020 r. musieliśmy zaciągnąć, podobnie jak cały świat, hamulec. Ale nawet wtedy nikt z nas nie pracował zdalnie. Nawet biuro w myśl zasady „wszystkie ręce na pokład.. Chwilę później naszym głównym problemem było to, żeby nadążyć za sukcesem. Bo to był boom. Ponieważ w niektórych państwach zakłady produkcyjne stawały, my mieliśmy 30-procentowe wzrosty zamówień. Stanęliśmy przed wyzwaniem, jakim było zapewnienie odpowiedniej przestrzeni magazynowej, a nie było to łatwe, gdyż pandemia zamroziła niektóre inwestycje, takie jak na przykład budowa nowej, kolejnej hali. Tutaj należą się wielkie podziękowania dla całego zespołu, w szczególności dla pracowników z produkcji, którzy pomimo panującego strachu byli z nami i realizowali plany produkcyjne. To dzięki nim przetrwaliśmy. Zawsze powtarzamy, że nasza firma to LUDZIE i to nasz największy potencjał.

A wracając do wzrostu cen…

– Poniekąd jesteśmy jeszcze zabezpieczeni, bo mieliśmy podpisane wieloletnie kontrakty. Podwyżki o 100 czy 200 procent za prąd, o których mówiło się głośno, na szczęście nas ominęły. Chronieni jesteśmy także w tym roku i zobaczymy, co będzie dalej. Natomiast faktycznie to wszystko przekłada się na to, że trudniej teraz prowadzić biznes. Trudno też pogodzić nasze problemy w tym zakresie z problemami pracowników, którzy też przecież płacą wyższe rachunki. A zatrudniamy blisko tysiąc osób. Musieliśmy im zbilansować wzrosty kosztów życia poprzez podwyżkę wynagrodzenia. Dodatkowo staramy się raz do roku o podwyżki dla wszystkich pracowników. Solidarnie. Oczywiście są też indywidualne podwyżki wynikające np. ze stażu pracy czy z zaangażowania danego pracownika.

Musimy też, biorąc np. pod uwagę sytuację geopolityczną, w tym sytuacje w Ukrainie, być na bieżąco, czekać, obserwować i reagować podejmując bardzo szybkie działanie korygujące. Ale patrzymy w przyszłość optymistycznie. Być może w Polsce sprzedaż trochę wyhamowała, ale ratuje nas eksport. Poza tym nasza firma ma dosyć długi czas reakcji na to, co się dzieje globalnie. Umowy np. z inwestorami podpisujemy często na dłuższy okres czasu. Produkcja i kompletacja systemów, potem prefabrykacja stolarki często trwa jeszcze jak trwa budowa.

Powiedział pan, że musicie czekać i obserwować. A co z inwestycjami? Czy to dobry czas na inwestowanie?

– W tym roku mamy 70 mln zł na inwestycje dotyczące kontynuacji rozpoczętych już projektów i to bardzo wysoki poziom. Realizacje tych projektów to II- III kwartał tego roku. W trakcie będziemy analizować, które projekty możemy zamrozić i przesunąć realizację na rok 2024. Z jednej strony są decyzje o inwestowaniu, ale jest też rozsądek. Można powiedzieć, że codziennie zadajemy sobie te samo pytanie wydawać teraz pieniądze czy poczekać rok, zaoszczędzić parę milionów i zobaczyć, co się wydarzy na rynku.

A co udało się zrealizować ostatnio?

– W tym roku zakończyliśmy i odebraliśmy budowę hali, o powierzchni 5 500 mkw. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy będziemy odbierać kolejny zakład o powierzchni 6 tys. mkw. A dziś całość Grupy Aliplast Polska ma już 70 tys. mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej, więc będzie tylko lepiej. Naszym atutem i przewagą rynkową jest to, że wszystko mamy pod jednym dachem i na jednym poziomie. A to oznacza, że nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych np. z transportem między magazynem a zakładem produkcyjnym. Po drugie, jeśli trzeba przewieźć profile wyciskane do obróbki powierzchniowej nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami związanymi z pakowaniem, transportem i z rozładunkiem. Po trzecie, dzięki takim rozwiązaniom logistycznym możemy zaoferować klientom znacznie krótszy czas realizacji niż konkurencja.

Dodatkowo Aliplast uruchomił nowe linie produkcyjne, wprowadzając na rynek nowy segment produktów: żaluzje fasadowe SunFAs, pergole bioklimatyczne NUUN czy nowoczesne systemy osłonowe typu zip Screen. Cały czas obserwujemy trendy na rynku i dostosowujemy, często rozszerzając swoją ofertę.

Nie myśleliście nigdy pokusy żeby zmienić siedzibę? Wymienić Lublin na Warszawę?

– Swoją działalność Aliplast rozpoczynał przy ul. Diamentowej. Wraz z rozwojem firmy oraz rozbudową parku produkcyjno-technologicznego koniecznie potrzebowaliśmy przestrzeni do rozwoju, a taką w Lublinie zapewniała Strefa Ekonomiczna. A Lubelszczyzna to przecież najlepsze miejsce do robienia biznesu. Bo nasz biznes jest wyjątkowy. Mamy bardzo spłaszczone struktury zarządu, co pozwala nam na efektywniejsze podejmowanie decyzji niż w korporacjach. Może dlatego nie zależy nam na lokalizacji w stolicy. Zamiast myśleć o tym, jesteśmy bardziej skoncentrowani na relacjach międzyludzkich wewnątrz firmy. Jesteśmy grupą kapitałową z większościowym udziałowcem jakim jest fundusz inwestycyjny ale staramy się zachować standard firmy bardziej rodzinnej. To pozwala na szybsze podejmowanie decyzji, a za decyzyjnością idzie sukces. Nie mamy rady nadzorczej, a zarząd składa się dosłownie z kilku osób dlatego podejmowanie decyzji przed jakąkolwiek inwestycją jest u nas parę razy szybsze niż u konkurencji, dlatego właśnie tak dobrze radzimy sobie ze zmianami.

Skoro jesteście tak zakorzenieni w Lubelszczyźnie to czy tu prowadzicie działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu?

– To jeden z najlepszych obszarów działalności! Nazywam to niepoliczalnym szczęściem. Dwa lata temu zauważyliśmy, że jesteśmy już tak dużą firmą, że nasze oddziaływanie na ludzi i na otoczenie może być naprawdę duże. Oczywiście to wymaga ekstra pracy i nie jest takie proste. Mimo to pomagamy i chcemy pomagać, bo widzimy sens angażowania się i cieszy nas to, co możemy zrobić dla lokalnej społeczności. Dlatego nasza Grupa zadecydowała, że czas sformalizować wszystkie nasze działania i powstała Fundacja Grupy Aliplast. Po roku działania widzimy, że rozstrzał w zrealizowanych projektach był od A do Z. Wciąż analizujemy na czym się skupić, co dla nas i dla otoczenia jest najkorzystniejsze i najważniejsze. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy projekt „Aliplast bieg na 5 biegniemy dla Ukrainy”, a w tym roku będą już dwa biegi. Współpracujemy z Fundacją Rozwoju Sportu. A pierwszy bieg odbędzie się już w kwietniu i oczywiście cel będzie charytatywny. Fundacja ma zaplanowanych wiele innych aktywności do końca roku. Niektóre z nich, na przykład Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizujemy już po raz drugi, i chcemy aby była to impreza cykliczna. Wykorzystując naszą rozmowę chciałbym zaprosić wszystkich do udziału w naszym projekcie - gramy już 13 maja. Cały czas jesteśmy gotowi też na coś nowego i czekamy na chętnych, którzy przyjdą z pomysłami na to, co powinniśmy zrobić żeby szerzyć dobro.

www.aliplast.pl/

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

40-letnia mieszkanka Lublina, za namową mężczyzny poznanego na portalu randkowym, przekazała na zagraniczne rachunki bankowe ponad milion złotych. Myślała, że inwestuje w złoto.

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Kierująca toyotą wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu motocykliście.

Tomasz Szabłowski
100 DNI KURATORA

Obietnice, pomysły i audyty, czyli jak funkcjonuje lubelska oświata

1 marca Tomasz Szabłowski został nowym lubelskim kuratorem oświaty. Wcześniej był dyrektorem w XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. Dzisiaj kurator podsumował swoje pierwsze 100 dni na nowym stanowisku. Poinformował także, na jakim etapie są działania dotyczące przypadku ze szkoły z Miłocina

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY
(do)RADCY
film

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, kiedy musimy zmierzyć się z meandrami prawa administracyjnego. Dlaczego procedury administracyjne wydają się tak skomplikowane? Czy zawsze muszą być takie formalności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym najnowszym wideo-podcaście z cyklu (do)RADCY! PREMIERA odcinka o 18.00.

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?
TERMINY I MIEJSCA

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?

Szybsze wykrycie zmian nowotworowych to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia. Mobilne gabinety do mammografii przejadą przez województwo.

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

To wielka strata dla świdnickiej społeczności. Po ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Stefańczyk, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Świdniku, radny obecnej kadencji Rady Powiatu.

Cebula będzie królować w Urzędowie 
Patronat Dziennika Wschodniego

Cebula będzie królować w Urzędowie 

Nie masz planów na niedzielę? A lubisz cebulę i dobre jedzenie? Koniecznie zajrzyj do Urzędowa na cebulową biesiadę po urzędowsku

Jak bezpiecznie opalać się w wakacje?
WIDEO
film

Jak bezpiecznie opalać się w wakacje?

Chyba wszyscy kochamy wakacje z dużą ilość słońca. Jak się opalać, żeby zachować bezpieczeństwo? Czym właściwie są filtry SPF? Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka "Dziennik dla Zdrowia", w którym dr hab. n. med. prof. UM w Lublinie Joanna Bartosińska odpowiada na wszelkie nurtujące pytania.

Strefa buforowa: jest decyzja. Zakaz od czwartku
GRANICA

Strefa buforowa: jest decyzja. Zakaz od czwartku

Nowe przepisy wprowadzają zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej. Strefa buforowa będzie obowiązywać co najmniej 90 dni.

Wypadek, siostrzenica, kaucja. Prawdziwe były tylko pieniądze, która straciła 75-latka
OSZUSTWO

Wypadek, siostrzenica, kaucja. Prawdziwe były tylko pieniądze, która straciła 75-latka

We wtorek w godzinach wieczornych do 75-letniej mieszkanki powiatu tomaszowskiego zadzwoniła kobieta podająca się za jej siostrzenicę. Rozpaczliwym głosem tłumaczyła, że miała bardzo poważny wypadek drogowy i potrzebuje kilkadziesiąt tysięcy złotych na kaucję, w przeciwnym razie zostanie zatrzymana przez policję.

Finał konkursu w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim
EKO
galeria

W tych szkołach znają się na laniu wody

Pokazaliśmy, w jaki sposób dbać o tę wodę, bo ona jest w naszym życiu bardzo ważna – podkreśla Justyna Kramarczuk ze Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach. To jedna z 39 szkół, które wzięły udział w trzeciej edycji projektu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”.

Przedstawiamy realne zastosowanie pomostów roboczych w praktyce. Sprawdź!

Przedstawiamy realne zastosowanie pomostów roboczych w praktyce. Sprawdź!

Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że dobrej klasy pomosty robocze są niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonywanie zadań na różnego rodzaju wysokościach. Mówimy tutaj o pracy maksymalnie bezpiecznej, komfortowej oraz funkcjonalnej.

Weź udział w tworzeniu Carnavalu Sztukmistrzów i Re:tradycji
WAKACJE

Weź udział w tworzeniu Carnavalu Sztukmistrzów i Re:tradycji

W wakacje czekają na nas dwa największe festiwale w Lublinie, które przyciągają turystów z całej Polski oraz świata - Carnaval Sztukmistrzów oraz Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Można wziąć udział we współtworzeniu tych imprez zgłaszając się na wolontariusza.

Ruszył kongres Trójmorza w Lublinie
galeria

Ruszył kongres Trójmorza w Lublinie

Samorządowy Kongres Trójmorza to idea, która ma łączyć samorządowców z 13 krajów. W tym roku debata będzie się skupiać między innymi na sztucznej inteligencji, bezpieczeństwie energetycznym oraz kluczowej infrastrukturze.

Zderzenie karetki i osobówki. Jest 4 rannych

Zderzenie karetki i osobówki. Jest 4 rannych

Karetka jadąc na sygnale uderzyła w tył auta osobowego, którego kierowca skręcał w lewo na parking przed sklepem. Cztery osoby trafiły do szpitala.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Inne -> Sprzedam

wyważanie wentylatorów

Lublin

350,00 zł

Biznes i Finanse -> Usługi -> Zlecę
Wyjątkowa oferta pożyczki

Wyjątkowa oferta pożyczki

brede

500,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

35,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

390,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Komunikaty