Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 kwietnia 2023 r.
10:05

Produkty z Lublina jadą do USA i Kambodży. Aliplast w tym roku wyda 70 mln zł na inwestycje

Aliiplast
Aliiplast

Lubelszczyzna to przecież najlepsze miejsce do robienia biznesu - mówi Tomasz Ćwiek, dyrektor inwestycyjny spółki Aliplast i tłumaczy dlaczego znana firma nie przeniesie się do Warszawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tamtym roku Aliplast świętował 20-lecie. Jaką pozycję udało się wypracować w tym czasie?

– Zarówno w Polsce, jak i w Europie utrzymujemy mocną, drugą pozycję jako systemodawcy systemów aluminiowych. Dostarczamy je na cztery kontynenty. Kompleksowe rozwiązania z zakresu stolarki okienno-drzwiowej i fasadowej trafiają do kilkunastu krajów w tym: Słowacji, Czech, Rumunii, Bułgarii i krajów nadbałtyckich, Bałkanów,Stanów Zjednoczonych, Kanady, a także do Australii i Kambodży.

No właśnie. Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja, wzrost cen mediów. Jak bardzo was to dotknęło?

– Żyjemy w bardzo nieprzewidywalnych czasach. Ponieważ świat się nieustannie zmienia to naszym głównym celem jest nadążanie i oczywiście wyprzedzanie tych zmian. Podam przykład. Każdego roku, w listopadzie układamy biznesplan na cały następny rok. Ale pierwszego roku z Covid 19 biznesplan zmienialiśmy aż pięć razy. W kwietniu 2020 r. musieliśmy zaciągnąć, podobnie jak cały świat, hamulec. Ale nawet wtedy nikt z nas nie pracował zdalnie. Nawet biuro w myśl zasady „wszystkie ręce na pokład.. Chwilę później naszym głównym problemem było to, żeby nadążyć za sukcesem. Bo to był boom. Ponieważ w niektórych państwach zakłady produkcyjne stawały, my mieliśmy 30-procentowe wzrosty zamówień. Stanęliśmy przed wyzwaniem, jakim było zapewnienie odpowiedniej przestrzeni magazynowej, a nie było to łatwe, gdyż pandemia zamroziła niektóre inwestycje, takie jak na przykład budowa nowej, kolejnej hali. Tutaj należą się wielkie podziękowania dla całego zespołu, w szczególności dla pracowników z produkcji, którzy pomimo panującego strachu byli z nami i realizowali plany produkcyjne. To dzięki nim przetrwaliśmy. Zawsze powtarzamy, że nasza firma to LUDZIE i to nasz największy potencjał.

A wracając do wzrostu cen…

– Poniekąd jesteśmy jeszcze zabezpieczeni, bo mieliśmy podpisane wieloletnie kontrakty. Podwyżki o 100 czy 200 procent za prąd, o których mówiło się głośno, na szczęście nas ominęły. Chronieni jesteśmy także w tym roku i zobaczymy, co będzie dalej. Natomiast faktycznie to wszystko przekłada się na to, że trudniej teraz prowadzić biznes. Trudno też pogodzić nasze problemy w tym zakresie z problemami pracowników, którzy też przecież płacą wyższe rachunki. A zatrudniamy blisko tysiąc osób. Musieliśmy im zbilansować wzrosty kosztów życia poprzez podwyżkę wynagrodzenia. Dodatkowo staramy się raz do roku o podwyżki dla wszystkich pracowników. Solidarnie. Oczywiście są też indywidualne podwyżki wynikające np. ze stażu pracy czy z zaangażowania danego pracownika.

Musimy też, biorąc np. pod uwagę sytuację geopolityczną, w tym sytuacje w Ukrainie, być na bieżąco, czekać, obserwować i reagować podejmując bardzo szybkie działanie korygujące. Ale patrzymy w przyszłość optymistycznie. Być może w Polsce sprzedaż trochę wyhamowała, ale ratuje nas eksport. Poza tym nasza firma ma dosyć długi czas reakcji na to, co się dzieje globalnie. Umowy np. z inwestorami podpisujemy często na dłuższy okres czasu. Produkcja i kompletacja systemów, potem prefabrykacja stolarki często trwa jeszcze jak trwa budowa.

Powiedział pan, że musicie czekać i obserwować. A co z inwestycjami? Czy to dobry czas na inwestowanie?

– W tym roku mamy 70 mln zł na inwestycje dotyczące kontynuacji rozpoczętych już projektów i to bardzo wysoki poziom. Realizacje tych projektów to II- III kwartał tego roku. W trakcie będziemy analizować, które projekty możemy zamrozić i przesunąć realizację na rok 2024. Z jednej strony są decyzje o inwestowaniu, ale jest też rozsądek. Można powiedzieć, że codziennie zadajemy sobie te samo pytanie wydawać teraz pieniądze czy poczekać rok, zaoszczędzić parę milionów i zobaczyć, co się wydarzy na rynku.

A co udało się zrealizować ostatnio?

– W tym roku zakończyliśmy i odebraliśmy budowę hali, o powierzchni 5 500 mkw. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy będziemy odbierać kolejny zakład o powierzchni 6 tys. mkw. A dziś całość Grupy Aliplast Polska ma już 70 tys. mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej, więc będzie tylko lepiej. Naszym atutem i przewagą rynkową jest to, że wszystko mamy pod jednym dachem i na jednym poziomie. A to oznacza, że nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych np. z transportem między magazynem a zakładem produkcyjnym. Po drugie, jeśli trzeba przewieźć profile wyciskane do obróbki powierzchniowej nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami związanymi z pakowaniem, transportem i z rozładunkiem. Po trzecie, dzięki takim rozwiązaniom logistycznym możemy zaoferować klientom znacznie krótszy czas realizacji niż konkurencja.

Dodatkowo Aliplast uruchomił nowe linie produkcyjne, wprowadzając na rynek nowy segment produktów: żaluzje fasadowe SunFAs, pergole bioklimatyczne NUUN czy nowoczesne systemy osłonowe typu zip Screen. Cały czas obserwujemy trendy na rynku i dostosowujemy, często rozszerzając swoją ofertę.

Nie myśleliście nigdy pokusy żeby zmienić siedzibę? Wymienić Lublin na Warszawę?

– Swoją działalność Aliplast rozpoczynał przy ul. Diamentowej. Wraz z rozwojem firmy oraz rozbudową parku produkcyjno-technologicznego koniecznie potrzebowaliśmy przestrzeni do rozwoju, a taką w Lublinie zapewniała Strefa Ekonomiczna. A Lubelszczyzna to przecież najlepsze miejsce do robienia biznesu. Bo nasz biznes jest wyjątkowy. Mamy bardzo spłaszczone struktury zarządu, co pozwala nam na efektywniejsze podejmowanie decyzji niż w korporacjach. Może dlatego nie zależy nam na lokalizacji w stolicy. Zamiast myśleć o tym, jesteśmy bardziej skoncentrowani na relacjach międzyludzkich wewnątrz firmy. Jesteśmy grupą kapitałową z większościowym udziałowcem jakim jest fundusz inwestycyjny ale staramy się zachować standard firmy bardziej rodzinnej. To pozwala na szybsze podejmowanie decyzji, a za decyzyjnością idzie sukces. Nie mamy rady nadzorczej, a zarząd składa się dosłownie z kilku osób dlatego podejmowanie decyzji przed jakąkolwiek inwestycją jest u nas parę razy szybsze niż u konkurencji, dlatego właśnie tak dobrze radzimy sobie ze zmianami.

Skoro jesteście tak zakorzenieni w Lubelszczyźnie to czy tu prowadzicie działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu?

– To jeden z najlepszych obszarów działalności! Nazywam to niepoliczalnym szczęściem. Dwa lata temu zauważyliśmy, że jesteśmy już tak dużą firmą, że nasze oddziaływanie na ludzi i na otoczenie może być naprawdę duże. Oczywiście to wymaga ekstra pracy i nie jest takie proste. Mimo to pomagamy i chcemy pomagać, bo widzimy sens angażowania się i cieszy nas to, co możemy zrobić dla lokalnej społeczności. Dlatego nasza Grupa zadecydowała, że czas sformalizować wszystkie nasze działania i powstała Fundacja Grupy Aliplast. Po roku działania widzimy, że rozstrzał w zrealizowanych projektach był od A do Z. Wciąż analizujemy na czym się skupić, co dla nas i dla otoczenia jest najkorzystniejsze i najważniejsze. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy projekt „Aliplast bieg na 5 biegniemy dla Ukrainy”, a w tym roku będą już dwa biegi. Współpracujemy z Fundacją Rozwoju Sportu. A pierwszy bieg odbędzie się już w kwietniu i oczywiście cel będzie charytatywny. Fundacja ma zaplanowanych wiele innych aktywności do końca roku. Niektóre z nich, na przykład Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizujemy już po raz drugi, i chcemy aby była to impreza cykliczna. Wykorzystując naszą rozmowę chciałbym zaprosić wszystkich do udziału w naszym projekcie - gramy już 13 maja. Cały czas jesteśmy gotowi też na coś nowego i czekamy na chętnych, którzy przyjdą z pomysłami na to, co powinniśmy zrobić żeby szerzyć dobro.

www.aliplast.pl/

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty