Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 marca 2020 r.
17:35

Do sądu najlepiej dzwonić lub pisać. Kolejne apele o ograniczenie kontaktów

Autor: Zdjęcie autora jsz
27 5 A A
(fot. archiwum)

Przedstawiciele policji, prokuratury i sądów apelują, by maksymalnie ograniczyć wizyty w tych instytucjach. Wprowadzono tam specjalne ograniczenia w poruszaniu się. Wiele spraw można też załatwić przez telefon i internet.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Specjalne środki ostrożności to reakcja na epidemię koronawirusa. Prokurator Okręgowy w Lublinie wydał specjalny komunikat, w którym zachęca interesantów, do korzystania z telefonu i poczty elektronicznej, jeśli osobiste stawiennictwo nie jest konieczne.

- Przyjmowanie interesantów będzie możliwe tylko w przypadku bezwzględnej konieczności po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu – czytamy w komunikacie.

W siedzibie prokuratury przy ul. Okopowej wprowadzono też dodatkowe środki ostrożności. Wchodzącym interesantom mierzona jest temperatura.

- Przygotowano również kombinezony i maski dla pracowników. Będzie je można wykorzystywać m.in. podczas przesłuchań – mówi Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Specjalne środki ostrożności wprowadzono również w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Odwiedzający biuro obsługi przy Krakowskim Przedmieściu 43 muszą utrzymywać większą pracowników. Do dyspozycji są preparaty dezynfekujące.

- Jest również ograniczony dostęp do pomieszczeń sądu dla osób z zewnątrz, także dla stron i ich pełnomocników – informuje sędzia Barbara Markowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – Można wejść tylko na piętra, na których są sale rozpraw. Przyjmowanie interesantów odbywa się wyłącznie w biurze obsługi na parterze, bez możliwości przemieszczania się po budynku. Ruch interesantów został ograniczony do wyznaczonych stref.

Dodatkowo, pracownicy którzy np. wracają z urlopu i byli w miejscach, gdzie zdiagnozowano koronawirusa, muszą powiadomić przełożonych o zamiarze powrotu do pracy. Poza tym, osoby z objawami przeziębienia, które wchodzą do sądu, mają mieć mierzoną temperaturę. Decyzje o wpuszczeniu tych osób do budynku mają podejmować przewodniczący wydziałów.

- Informacje o postępowaniach sądowych do odwołania będą udzielane przez telefon, email i portal informacyjny. Zachęcamy, by jak najczęściej korzystać właśnie z kontaktu w formie pisemnej, przez pocztę elektroniczną lub telefonicznie. Należy maksymalnie ograniczyć kontakt osobisty – dodaje sędzia Markowska.

Niektórych sytuacjach nawet świadkowie wezwani na rozprawy nie muszą stawiać się w sądzie.

- Było już kilka przypadków, w których uczestnicy postępowania wskazywali, że nie przyjadą do sądu i proszą o usprawiedliwienie, bo przebywają we Włoszech – wyjaśnia sędzia Markowska. – Jeżeli ktoś ma podejrzenie, że jest chory lub przebywał w miejscu zagrożonym, może usprawiedliwić nieobecność powołując się na tę sytuację

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, w trosce o zdrowie pracowników i interesantów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zwraca się z prośbą o ograniczenie osobistych wizyt w celu uzyskania informacji o stanie postępowania w sprawie.

- Informację o stanie postępowania w sprawie można uzyskać telefonicznie pod numerem 81 53 10 728 lub za pośrednictwem e-mail: informacja@lublin.wsa.gov.pl– czytamy na stornie lubelskiego WSA.

O graniczenie osobistych kontaktów apelują również policjanci. Przypominają, że mundurowych można powiadamiać o zdarzeniach przez telefon. Możliwe jest również przesłanie zgłoszenia pisemnie, jeśli sprawa nie dotyczy nagłej sytuacji. Kolejna forma kontaktu to aplikacja "Moja Komenda".

- Po dokonaniu weryfikacji zgłoszenia, otrzymamy instrukcje, co do dalszego postępowania. Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie czynności na terenie jednostki, o czym poinformują policjanci – wyjaśnia Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Do policjantów całym regionie trafiły już specjalne pakiety ochronne. Są w nich m.in. rękawiczki, maski z filtrem, kombinezony i środki dezynfekujące.

- Część pakietów trafiła do poszczególnych jednostek w ubiegłym tygodniu. Pozostałe są rozdzielane, po kilkadziesiąt pakietów – zależnie od wielkości jednostki – mówi Renata Laszczka-Rusek, rzecznik KWP w Lublinie. – Pakiety będą do pobrania u dyżurnego.

Mundurowi zajmują się m. in. kontrolą ludzi, których objęto kwarantanną domową. Mundurowi sprawdzają, czy te osoby rzeczywiście pozostają w domach.

- Policjanci nie mają jednak obowiązku bezpośredniego kontaktu z tymi osobami – dodaje Renata Laszczka-Rusek. – W komendzie wojewódzkiej powołano specjalne centrum operacyjne, które zajmuje się m.in. sprawdzaniem przestrzegania zasad kwarantanny. Dyżurni kontaktują się z osobami, które nią objęto. Podczas rozmowy telefonicznej zadawane są im pytania z ankiety, przygotowanej przez służby sanitarne. Na miejsce wysyłany jest również patrol. Policjanci kontrolują, czy dana osoba jest w domu, np. poprzez domofon.

Mundurowi sprawdzają również, czy osoby objęte kwarantanną potrzebują żywności, leków lub środków higieny. Jeśli jest taka potrzeba, informacje przekazywane są do służb socjalnych.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta.
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta.

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium