Wynajęcie powierzchni biurowej wiąże się z dużymi kosztami. Przy niewielkiej działalności jest to nieopłacalne. Miejsce na komputer i skoroszyty z dokumentami trzeba wygospodarować w domu.
W każdym standardowym miejscu pracy powinno się znajdować biurko z blatem dopasowanym do wzrostu użytkownika i odpowiednio dopasowane krzesło. Powinno ono mieć oparcie sięgające aż do ramienia, tak abyśmy mogli wygodnie oprzeć o nie całe plecy oraz siedzisko umieszczone na takiej wysokości, aby udo znajdowało się równolegle do podłogi, a łydka prostopadle do niego.
Najlepszym wyjściem jest oczywiście wygospodarowanie osobnego pomieszczenia, w którym urządzimy prywatny gabinet. Tam znajdzie się nie tylko wygodne miejsce na biurko i stolik pod komputer, ale również na regał, w którym trzymać będziemy posegregowane dokumenty.
W osobnym pomieszczeniu biurowym znaleźć można również kącik na spotkanie z interesantem czy wypicie porannej kawy – na przykład okrągły stolik z wygodnymi fotelami. Dobrze również, jeśli znajdzie się tam kanapa w czasie wielogodzinnej, siedzącej pracy będzie można chwile odpocząć.
Jest to również miejsce, gdzie wkomponować trzeba jak najwięcej zieleni. Kwiaty umila pracę i pozwolą zrelaksować się w czasie przerwy. Zielony kolor wpływa na nas kojąco i odprężająco. (UK)
NA PODDRUKU
W małym mieszkaniu
Problemem staje się wygospodarowanie miejsca do pracy w małym mieszkaniu. Kąt, jaki przeznaczymy na domowe biuro, nie powinien znajdować się w pomieszczeniu, gdzie równocześnie reszta rodziny będzie na przykład oglądała telewizję. W związku z tym dobrym miejscem zdaje się być sypialnia. Tam znajdzie się miejsce na biurko i komputer, a przy pracy nie będą nam przeszkadzały bawiące się dzieci.
W pokoju dziennym, który w małych M często pełni funkcje jadalni, salonu i sypialni również łatwo wyraźnie odznaczyć część biura, wstawiając szafę z wnętrzem tak zagospodarowanym, aby mogła pełnić kompleksowo wszystkie funkcję biura.
To jak wydzielimy to miejsce, zależy od znalezienia pomysłu. Pomocne może stać się zbudowanie niewielkiego murku lub nawet ścianki z płyty gipsowo – kartonowej. Jeśli to niemożliwe, funkcję tę pełnić może odpowiednio dobrany stylem i kolorem parawan. Niewykluczone, że uda nam się stworzyć ściankę zieleni z pnących kwiatów domowych. W taki sposób wydzielimy miejsce pracy i w pewien sposób ukryjemy mały nieporządek, który może pojawić się na każdym biurku.
Warto wiedzieć
Komputer
Uwagę trzeba zwrócić na ustawienie monitora komputera. Obraz na monitorze nie powinien być zbyt kontrastowy, kolory nie mogą być zbyt ostre. Nie można jednak przesadzać. Wszystkie szczegóły obrazu lub tekstu na monitorze powinny być wyraźnie widoczne. Przy dłuższej pracy z komputerem radzę używać okularów antyrefleksyjnych. Chronią przed promieniowaniem elektromagnetycznym i słonecznym. Monitor komputera powinien być ustawiony na wysokości wzroku. Nieodpowiedni kąt patrzenia może prowadzić do zeza utajnionego lub tez rzeczywistego.
Oświetlenie
Oświetlenie jest istotną częścią domowego biura. Najlepsze dla naszych oczu jest oczywiście światło naturalne. W przypadku światła sztucznego konieczna jest lampka nad biurkiem, której strumień nie jest skierowany bezpośrednio w oczy. Ustawienie lampki na biurku powinno być dostosowane do ręki, którą piszemy, ponieważ w trakcie tej czynności nie możemy zasłaniać sobie dłonią strumienia światła. Oprócz tego konieczne jest również rozproszone światło ogólne.