Przy pomocy kominka można ogrzać dom o powierzchni nawet do 400 mkw. Na rynku dostępne są kasety i wkłady kominkowe.
Najpierw palenisko
Jeśli myślimy o ogrzewaniu mieszkania kominkiem lepiej kupić wkład. To zamknięte palenisko wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury oraz dobrze akumulujące ciepło (np. żeliwo, stal, szamot). Wybór jest bardzo szeroki. Wkłady różnią się rozmiarami, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek (na bok, podnoszone do góry, chowane pod urządzenie) oraz elementami estetycznymi (wykończenie mosiężne, pozłacane).
Jeśli decydujemy się na urządzenie, które będzie podstawowym źródłem ogrzewania, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne i użytkowe:
* sprawność – zwykle jest to min. 70 proc. podczas normalnej pracy (jeśli zostanie ograniczona ilość powietrza dostarczanego do spalania – nawet 80 proc.). oznacza to, że minimum 70 proc. energii powstającej podczas spalania drewna jest odzyskiwana w postaci ciepła (w kominkach tradycyjnych około 15–20 proc.).
* moc nominalna – aby dobrać odpowiedni wkład lub kasetę trzeba przyjąć, że 1 kW mocy nominalnej urządzenia ogrzewa średnio 25 m sześć. poprawnie ocieplonego budynku. Nominalna moc wkładu kominkowego, który ogrzeje dom, można obliczyć korzystając ze wzorów.
* średnie zużycie drewna podczas palenia – nie powinno przekraczać 2–3,5 kg/h;
* czas pracy urządzenia bez uzupełniania opału – powinien wynosić minimum 100 h;
* średnia temperatura spalin – nie powinna przekraczać 400 st. C.
Rozprowadzanie ciepła
Układy grzewcze, które wykorzystują wkład kominowy jako źródło ciepła i ciepłe powietrze jako czynnik grzewczy, nazywane są systemami dystrybucji gorącego powietrza. Nie jest to skomplikowany system wykorzystujący nowoczesną technikę, jednak jego montaż wymaga kilku zmian w domu. Najlepiej więc system taki zaplanować jeszcze przed wykończeniem domu czy mieszkania.
Zimne powietrze przepływa między korpusem wkładu kominkowego, a elementami obudowy kominka i w ten sposób się ogrzewa. Ogrzane powietrze, zgodnie z prawami fizyki, unosi się ku górnej części okapu, gdzie znajdują się wyloty powietrza.
W małych systemach dystrybucji gorącego powietrza może ono być rozprowadzane w sposób naturalny (przez konwekcje), ale na odległość nie większa niż 3 m od osi kominka i nie więcej niż do 2–3 pomieszczeń. (e)
NA PODDRUKU
Elementy instalacji
* Izolowane przewody aluminiowe – są podłączone do wylotów w kominku; rozprowadzają powietrze ogrzane w nim po całym domu;
* Kratki wentylacyjne z regulowanymi anemostatami – to zakończenia przewodów w poszczególnych pomieszczeniach;
* Filtr powietrza – zatrzymuje kurz;
* Turbina – może być ciśnieniowa lub podciśnieniowa, zawsze jest wygłuszona, odpowiada za rozprowadzanie ciepłego powietrza w systemie.
Systemy ogrzewania kominkowego mogą być instalowane w domach parterowych i piętrowych.
Koniec poddruku