Elewacja domu nie tylko pełni funkcję reprezentacyjną, ale przede wszystkim chroni budynek przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Po latach brud na elewacji staje się jednak widoczny. Podpowiadamy, jak najlepiej przeprowadzić czyszczenie i konserwację.
Najlepiej jest zapobiegać oddziaływaniu czynników zewnętrznych na elewację. Można to robić poprzez zastosowanie kompletnego systemu ociepleń, którego wszystkie elementy są wysokiej jakości. Takie rozwiązanie nie tylko zdecydowanie podnosi komfort użytkowania budynku poprawiając efektywność energetyczną, ale także chroni elewację przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak np. zmienne temperatury, wilgotność powietrza, nasłonecznienie czy opady deszczu. To jednak nie wszystko. Zanieczyszczenia powietrza w postaci pyłów, kurzu i mikroorganizmów, które osiadają na powierzchni fasady również stanowią zagrożenie dla jej trwałości i estetyki.
Zdarza się nawet, że dochodzi do porażenia biologicznego, a przecież nie tylko fasady ulegają porażeniu biologicznemu. Ten problem dotyczy również pokryć dachowych, elementów zadaszeń i balkonów, a nawet rynien odprowadzających wodę opadową. Właśnie dlatego, w trosce o kompleksową ochronę budynku, nie można zapominać o okresowych przeglądach i konserwacjach.
Podobnie, jak późną jesienią należy zabezpieczyć dom na zimę, tak i wiosną warto sprawdzić stan elewacji. Jeśli w wyniku okresowego przeglądu po kilku latach właściciel uzna, że nadszedł właśnie czas odnowienia elewacji i pozbycia się zanieczyszczeń czy zabrudzeń w postaci kurzu, glonów lub też pleśni, które zagnieździły się na ścianach. Tego typu zabrudzenia najlepiej usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej (pod niskim ciśnieniem) lub miękkiej szczotki. Następnie całą powierzchnię fasady należy zneutralizować stosując dobry środek biobójczy.
- Najlepiej w tym celu zastosować pędzle lub wałki – radzi Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny firmy Termo Organika.
W przypadku, gdy właściciel domu chce nadać elewacji zupełnie nowy charakter i po jej oczyszczeniu planuje ponowne przemalowanie, warto aby wybór koloru elewacji uwzględniał styl i charakter budynku, ale powinien również pasować do otoczenia – współgrać z nim. Zarówno szarości, jak i beże, spełniają niemal wszystkie wytyczne ekspertów, a do tego są ponadczasowe.
Oprócz koloru istotny jest także rodzaj farby. Najbardziej optymalnym i polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie farby silikonowej. Krople deszczu, które spływają po warstwie takiej farby zmywają z niej zanieczyszczenia, takie jak pył, kurz i sadza. To z kolei pozwala na dłuższe zachowanie czystości ścian.