Czym się kierować przy wyborze ekipy wykonawczej, która ma nam zainstalować grzejniki lub ogrzewanie podłogowe? - pyta nasz Czytelnik, który, po doprowadzeniu budynku do stanu surowego, teraz chciałby się zająć jego wykończeniem.
- Dlatego zawsze pamiętajmy o zasadzie, że
najtaniej nie zawsze znaczy dobrze.
Nie kierujmy się więc jedynie najniższą ceną robocizny. Szukajmy ekipy wykwalifikowanej i sprawdzonej - radzi Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego u producenta grzejników i ogrzewania podłogowego marki Purmo.
Czy działa legalnie
Na początek nie zaszkodzi sprawdzić, czy firma działa legalnie. Przede wszystkim musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą - posiadać numery NIP i Regon. Wykonawca powinien też posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Kolejny krok to
odpowiednie kwalifikacje.
W polskim prawie nie ma jednoznacznych przepisów regulujących, kto ma prawo wykonywać prace montażowe dotyczące instalacji grzewczych. Dlatego kierujmy się przede wszystkim doświadczeniem, jakim legitymuje się instalator. Im będzie ono większe, tym lepsze kompetencje i umiejętności.
Referencje
Podstawą powinny być dla nas referencje. Nigdy nie wahajmy się o nie poprosić. Pisemne referencje wraz z numerami telefonów do obsługiwanych przez firmę inwestorów powiedzą nam najwięcej o efektach wykonywanych prac. Dobrze, jeśli firma posiada opinie od różnych inwestorów: indywidualnych i instytucjonalnych. Świadczy to o kompetencjach i szerokiej wiedzy danego wykonawcy.
Pamiętajmy, aby zadzwonić do klientów wykonawcy i zapytać, czy są zadowoleni oraz jakie mają zastrzeżenia do wykonanych robót.
Warto też zwrócić uwagę, czy instalator posiada certyfikaty z odbytych szkoleń u producenta urządzeń, które wybraliśmy. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku układania ogrzewania podłogowego - to skomplikowana konstrukcja, gdzie na niedoświadczoną ekipę czyha wiele łatwych
do popełnienia błędów.