Najpopularniejsze są grzejniki płytowe, ale coraz więcej osób ceniących komfort wybiera ogrzewanie podłogowe.
Grzejniki płytowe zazwyczaj umieszcza się pod parapetem okiennym. Nie tylko dlatego, że to miejsce trudno wykorzystać, np. na ustawienie mebli. Znaczenie ma także to, że zimne powietrze przedostające się przez rozszczelnione okna jest od razu "wyłapywane” i ogrzewane przez grzejnik.
Grzejniki płytowe wykonuje się z blachy stalowej, z której powstaje płyta z kanałami wodnymi. Woda, płynąc przez te kanały, nagrzewa płytę, a ta oddaje ciepło do pomieszczenia. W sklepach znajdziemy grzejniki zbudowane z jednej, dwóch lub trzech płyt. Od góry przykryte są kratką umożliwiającą przepływ ogrzanego powietrza.
Boki przykryte są osłonami z pełnej blachy.
Przy instalacjach z zastosowaniem grzejników płytowych, źródłem ciepła może być kocioł gazowy, olejowy, elektryczny i na paliwo stałe.
Woda w podłodze
Rury układa się na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej, następnie zalewa się je podkładem zwanym jastrychem, na którym ułożona jest warstwa wykończeniowa podłogi.
W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym najcieplej jest przy podłodze, a nieco chłodniej przy suficie. Ciepło rozchodzi się równomiernie w całym pomieszczeniu - od podłogi ku sufitowi.
Rurek wodnego ogrzewania podłogowego nie układa się w łazience pod wanną i brodzikiem, a w kuchni pod szafkami kuchennymi.
Woda w ścianie
Aby ogrzewanie ścienne było efektywne, trzeba zadbać o dobrą izolację ścian zewnętrznych domu, tak aby ciepło nie "uciekało” na zewnątrz. Jeżeli zapomnimy o wykonaniu dokumentacji, przyda się specjalny termometr, dzięki któremu podczas wiercenia otworów w ścianach nie uszkodzimy elementów grzejnych.
W pomieszczeniu z takim ogrzewaniem ciepło rozkłada się równomiernie na całej wysokości pomieszczenia. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się na instalację z pompą ciepła, będziemy mogli latem chłodzić pomieszczenia. Tym samym zbędna stanie się klimatyzacja.
Do łazienki
Do większości grzejników rurowych można dokupić grzałki elektryczne, które umożliwiają dogrzanie łazienki lub np. suszenie mokrych ręczników także poza sezonem grzewczym. Grzałki można regulować za pomocą programatora z funkcją czasu i temperatury.
Wybierz odpowiedni system
• jeżeli chcesz mieć cieplej w ciągu dnia a chłodniej nocą zastosuj grzejniki płytowe, które najszybciej reagują na sygnały z urządzeń automatycznej regulacji temperatury
• dla alergika lepsze będzie ogrzewanie podłogowe lub ścienne - nie powodują one ruchu powietrza, a tym samym przemieszczania się kurzu