Chcesz podpisać kredyt na zakup mieszkania? Przed zawarciem umowy sprawdź, co podpisujesz i na jakie ryzyko się godzisz.
Od miesięcy w mediach głośno jest o problemach frankowiczów, którzy kilka lat temu zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich, a dzisiaj ich spłata sprawia im spore trudności, m.in. z powodu zmiany kursu franka szwajcarskiego. Dzisiaj praktycznie, takie ryzyko nie istnieje. Bowiem większość kredytów mieszkaniowych jest udzielanych w polskim złotym. To efekt tzw. zmienionej Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie.
Banki nowelizacją rekomendacji S z czerwca 2013 r. zostały zobowiązane do „udzielania klientom detalicznym kredytów zabezpieczonych hipotecznie wyłącznie w walucie, w jakiej uzyskują oni dochód, także w przypadku klientów o wysokich dochodach”.
Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że wejście w życie rekomendacji S spowodowało, że znacząco obniżył się udział udzielanych kredytów denominowanych w walutach obcych. Jeszcze w 2008 r. kredyty udzielane w walutach stanowiły 60 proc. udzielanych przez banki kredytów, w 2011 r. – już tylko 16 proc., a w 2015 r. – odsetek ten spadł do 1 proc.
Biorąc kredyt mieszkaniowy na wiele lat podejmujemy ryzyko związane z uzyskiwanymi w przyszłości dochodami. Co będzie jeśli stracisz dochody, bo zwolnią Cię z pracy? Co w przypadku choroby albo innego zdarzenia losowego, np. śmierci bliskiej osoby, rozwodu z współmałżonkiem, który był współkredytobiorcą?
– Ten rodzaj ryzyka może być ograniczony poprzez ubezpieczenie kredytu – tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK.
Inny rodzaj ryzyka to ryzyko stóp procentowych i ich wzrost w okresie kredytowania.
– Kredytobiorca nie może w polskich warunkach (kredyty udzielane są na zmienne, a nie stałe stopy procentowe) ograniczyć tego ryzyka – przyznaje prof. Rogowski.
Sięgając po kredyt mieszkaniowy przeanalizujmy wszelkie możliwe scenariusze i to, czy poniesione ryzyko jest warte wymarzonego domu czy mieszkania.