inni uzupełniają wiedzę na temat ogrodnictwa. Dobrą do tego okazją są bezpłatne szkolenia w Polskim Związku Działkowców. 17 stycznia w szkoleniu "Warzywa dla amatorów” uczestniczyło ponad 30 osób.
Nowością na ogrodniczym rynku są mikoryzowe szczepionki dla poszczególnych rodzajów roślin- inne do papryki, inne do iglaków itd.
Chronią rośliny i Twój portfel
- Mikoryzowe szczepionki są ekonomiczne (kosztują kilkanaście zł) i łatwe w stosowaniu - mówiła prowadząca szkolenie instruktorka Maria Grabowska. - Sprawiają, że nasze uprawy, nawet te w doniczkach, lepiej się korzenią, są dorodniejsze i bardziej odporne na niedostatki odżywiania. Szczepionki pomagają roślinom w lepszym wykorzystaniu składników pokarmowych, a przez to pozwalają na zmniejszenie nawożenia.
Bioagrowłokninę zostawisz na działce
Aby mniej podlewać wrażliwe na suszę zasiewy warzyw, należałoby przykryć je agrowłókniną. Zmniejsza to też niebezpieczeństwo inwazji szkodników, ogranicza parowanie wody, stabilizuje temperaturę, przyśpieszając kiełkowania nasion. Obok tradycyjnej włókniny wielokrotnego użytku pojawiła się w sprzedaży jednorazowa, cieniutka, samorozkładająca się bioagrowłóknina, wytwarzana z kukurydzy.
Obornik... pachnący wanilią
Nawożąc ogródek nie musimy od razu zamawiać przyczepy obornika. W sklepach ogrodniczych, obok tradycyjnych nawozów, pojawiły się podobne do śrubek granulki prasowanego obornika, które można wysiewać także wiosną, przed kopaniem grządek lub robić z nich gnojówkę do podlewania roślin.
Nowością jest ekokur, dostępny w opakowaniach od 10 dkg do 10 kg. Granulowany obornik pozbawiono przykrej woni w niektórych przypadkach zastępując ją np. syntetycznym zapachem wanilii.
Przyjdź na szkolenie
Miłośników roślin na bezpłatne szkolenia zaprasza Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Lublinie. Wykładowcy to doświadczeni instruktorzy ogrodnictwa. Szkolenia są w czwartki o godz. 16 w siedzibie związku przy ul. Królewskiej 17 (lewa oficyna, drugie piętro sala
nr 3). Jutro, 24 stycznia, omawiane będzie formowanie i cięcie drzew, a w kolejne czwartki:
• odmiany roślin sadowniczych odpornych na choroby;
• brzoskwinie i morele;
• amatorska uprawa winorośli;
• ochrona roślin w uprawach amatorskich
• pnącza i miniaturowe drzewka ozdobne (na zakończenie wykładów - 28 lutego)
Więcej informacji - w siedzibie związku lub pod. tel. 081 532 24 35.