Któż z nas nie spędził miłych chwil przy ognisku, smażąc nad ogniem kiełbaski i jedząc wyjęte z żaru gorące, pieczone ziemniaki. Ogień - symbol ciepła i bezpieczeństwa - udało się ujarzmić i przenieść do czterech ścian.
Otwarty czy zamknięty?
To podstawowe pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, zanim zdecydujemy się na osta-teczny kształt naszego kominka. Decyzję o wyborze rodzaju kominka najlepiej podjąć jeszcze w fazie projektowania. Montaż kominka w zamieszkałym wnętrzu też jest możliwy, ale wiąże się z niedogodnością życia na „placu budowy”.
Kominki z otwartymi paleniskami buduje się dzisiaj rzadko. Tylko niewielka część energii, powstającej ze spalania drewna w takich kominkach (maksymalnie 20- proc.), to ciepło, które nas ogrzeje i to tylko w jego pobliżu. Reszta ucieknie kominem.
Kominek zamknięty nie jest może tak urokliwy, ale dzięki wysokiej sprawności (nawet 80 proc.) może ogrzać, w zależności od potrzeb, jedno lub kilka pomieszczeń.
Gdzie postawić
Ważne jest umiejscowienie kominka (jego ciężar to kilkaset kilogramów - czy nasz strop to wytrzyma?), odpowiedni dostęp powietrza do komory spalani, a także prawidłowe odprowadze-nie spalin. Problem z tzw. ciągiem nie musi wynikać z wadliwej konstrukcji komina, ale na przy-kład ze zbyt bliskiego sąsiedztwa wysokiej ściany innego budynku lub lasu. Nie zaszkodzi więc zasięgnąć opinii kominiarza. Jego ekspertyza jest wręcz niezbędna w przypadku montażu komin-ka w starej kamienicy. Tam, gdzie istnieją wspólnoty mieszkaniowe, zmiany w budynku, związa-ne z kominkiem, naruszające wspólną „substancję mieszkaniową” wymagają zgody pozostałych członków wspólnoty.
Jak to działa
Działanie kominka zamkniętego polega na tym, że nagrzany wkład ogrzewa powietrze, znajdu-jące się między nim a obudową. Ciepłe powietrze wydostaje się do pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, umieszczoną w okapie kominka. Poprzez montaż specjalnych przewodów możemy rozprowadzić ogrzewanie w całym domu. Każdy kominek ma swoją moc mierzoną w kilowatach. Zakłada się, że nominalna moc 1 kW wystarczy do ogrzania 10 mkw. właściwie ocieplonego budynku.(e)