- Ustawa dostosowuje polskie prawodawstwo do zgodności z aktami prawnymi Unii Europejskiej w obszarach "swobody przepływu osób” i "swobody świadczenia Usług”, stwarzając tym samym podstawy prawne do wykonywania tych zawodów w Polsce przez cudzoziemców - zauważą Jakub Błażukiewicz, dyrektor lubelskiego biura Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
• Co daje zwykłemu inżynierowi powołanie Izby?
- Od wielu lat czynione były starania o powołanie Izby, dlatego że nasze zawody są to zawody zaufania publicznego wymagające szczególnych uwarunkowań prawnych, zapewniających wysoki poziom świadczonych przez nas usług oraz uczciwą konkurencję.
Ustawa zapewnia także ochronę osobom korzystającym z usług Izby wprowadzając obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody przy wykonywaniu tych zawodów. Ponadto samorząd inżynierów przejmie od organów administracji rządowej kompetencje w zakresie nadawania i pozbawiania uprawnień budowlanych oraz nadawania tytułu rzeczoznawcy budowlanego. Będzie też zajmował się prowadzeniem postępowań w sprawie odpowiedzialności zawodowej.
• Kto może należeć do Izby?
- Każdy, kto spełnia wymogi określone w ustawie, czyli inżynierowie lub technicy posiadający aktualne uprawnienia budowlane i złożą deklarację lub wniosek o przystąpieniu do Izby wraz z opłaconą składką członkowską. Niektóre uprawnienia będą podlegały weryfikacji przez komisje kwalifikacyjną. Taka procedura będzie obowiązywała przy przyjmowaniu do Izby. Natomiast osoby, które skończą studia, będą musiały najpierw odbyć staż i praktykę zawodową oraz zdobyć uprawnienia w Izbie. Przynależność do Izb będzie konieczna w przypadku kiedy inżynierowie lub technicy będą zainteresowani wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
• Skąd będą pochodziły pieniądze na finansowanie Państwa działalności?
- Z własnego majątku, czyli ze składek członkowskich i działalności gospodarczej.
• Jakie jest zainteresowanie inżynierów Izbami?
- W kraju przystąpiło do Izb około 74 500 osób, natomiast u nas ponad 3 tys. Stale przyjmujemy kolejne zgłoszenia. Więcej spodziewamy się jeszcze od 1 stycznia przyszłego roku.
Urszula Kieller
W RAMCE
Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Lublinie przy ul. M. Skłodowskiej 3 (NOT) pok. 4, tel (081). 5327631