Kalendarz biodynamiczny oparty na ruchu księżyca wokół ziemi uwzględnia wpływ sił kosmosu na rozwój roślin. Jest dla ludzi, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą, normalnym elementem planowania prac w ogrodzie. Wskazuje, kiedy najlepiej siać, sadzić i pielęgnować określone rośliny by najlepiej rosły
Na każdy rok kalendarz ten jest inny, bo długość roku różni się od cyklu księżyca, na którym jest skonstruowany. Jego stosowanie nie jest przy tym panaceum na wszystkie problemy ogrodnicze i nie oznacza, np. konieczności rezygnacji z nawożenia czy ochrony roślin przed szkodnikami.
Księżyc, w zależności przede wszystkim od położenia względem grup gwiazdozbiorów - znaków zodiaku patronujących poszczególnym żywiołom, daje impulsy do rozwoju przypisanych im części roślin. Klasyczne żywioły: ogień, woda, ziemia i powietrze korzystnie wpływają na rozwój roślin, których plonem są: kwiaty, liście, korzenie i części podziemne, owoce. Wznoszenie się księżyca od (Strzelca do Bliźniąt), jego opadanie (odwrotnie) oraz ubywanie i przybywanie (czyli widoczne z ziemi fazy księżyca w wędrówce wokół słońca) też mają swój wpływ na kalendarz biodynamiczny.
Dla przejrzystości kalendarza uwzględniliśmy w nim tylko żywioły i najważniejsze wskazówki praktyczne: czas sadzenia - czyli okres wspomagający wzrost roślin i dni sprzyjające rozwojowi roślin, których plonem mają być poszczególne ich części.
Wskazówki w kalendarzu opracowano na podstawie kilku dostępnych na naszym rynku tego typu publikacji a także własnych obserwacji i wyliczeń.
Roślin wysiewane i sadzone w odpowiednie dni dają dobre plony i dobrze się przechowują. Tak więc:
* W dni liściowe wysiewamy: zioła a także sałatę, szpinak i warzywa kapustne. Także szparagi rosną najlepiej, gdy wysiewane są w dni liściowe.
* W dni owocowe możemy siać i sadzić dyniowate, bób i zielony groszek, szpinak ogórki paprykę i pomidory a także rośliny oleiste i zboża
* W dni korzeniowe: buraczki, rzodkiewkę, marchew i pietruszkę, kalarepę ziemniaki i cebulę.
* W dni kwiatowe najlepiej zająć się uprawą roślin ozdobnych, warto wtedy je pielęgnować i ścinać, wtedy w wazonie będą najmocniej pachniały i długo zachowają świeżość.
– To naprawdę działa. Bardzo pozytywnie oceniam kalendarz biodynamiczny - mówi pani Jadwiga Tatara. Od 10 lat w doradztwie rolniczym propagujemy jego zasady wśród zajmujących się uprawami, ogrodami, gospodarstwem domowym. Mam więc już potwierdzenie, że jego przestrzeganie pozytywnie działa na efekty pracy w polu, domu i ogrodzie. Rośliny wtedy są zdrowsze, plony dorodniejsze, nawet pelargonie ukorzeniane w zgodzie z kalendarzem biodynamicznym wydają piękniejsze kwiaty. Jest on bardziej, powrotem do tradycyjnego podporządkowania się naszych przodków prawom natury i wykorzystania ich do życia w harmonii z jej prawami niż idącą z zachodu modą. Jednak nie możemy traktować go wyrywkowo. Tradycyjne metody uprawy wymagają np. stosowania mniej wrażliwych na choroby, tradycyjnych odmian roślin. (zof)